Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Kalendarz ogrodnika na 25.01 - 31.01

Ostatni tydzień stycznia to doskonały moment, aby przeprowadzić kontrolę wszystkich domowych roślin doniczkowych, w tym roślin śródziemnomorskich, które latem zdobią nasze ogrodowe tarasy lub balkony.

Kalendarz ogrodnika na 25.01 - 31.01

Fot.123RF.com

Jeżeli przenieśliśmy wszytkie kwiaty tarasowe do domu, stawiamy w jak najjaśniejszym miejscu. Często pod wpływem ciepła zaczynają one o tej porze kwitnąć. Pamiętajmy o częstym zraszaniu liści. Dotyczy to nie tylko oleandrów czy cytrusów, ale również wielu innych domowych roślin ozdobnych z liści, które cierpią o tej porze z powodu zbyt suchego powietrza w mieszkaniach.

Pozostając w temacie domowych roślin doniczkowych, warto teraz pomyśleć o grudnikach, inaczej nazywanych zygokaktusami. Często kupujemy je w grudniu kwitnące i czasami stawiamy je nawet jako bożonarodzeniową dekorację. Po zakończeniu kwitnienia możemy je rozmnożyć, jest to odpowiedni moment. To bardzo łatwy zabieg. Wystarczy oderwać wierzchołek pędu w miejscu łączenia się segmentów.

Sadzonka powinna składać się z 3-4 starszych segmentów. Po odcięciu zostawiamy ją na kilka godzin w cieniu do zaschnięcia rany po cięciu. Potem sadzimy do mieszaniny torfu i piasku, może być to podłoże do kaktusów i sukulentów. Aby uzyskać ładną kępę, można posadzić np. 3 sadzonki do jednej doniczki.

Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien

Jeżeli przechowujemy w chłodnym garażu lub piwnicy bulwy i karpy kwiatowe, np. dalie, pacioreczniki lub mieczyki, sprawdźmy, w jakiej są kondycji. Mogą być one lekko przeschnięte, to nie jest groźne. Groźne są choroby grzybowe. W przypadku pojawienia się pleśni lub zgnilizny należy od razu wyrzucić taką cebulę czy bulwę, żeby nie zainfekowały się pozostałe okazy.

W ogrodzie nadal jest zimno, często też mroźno, dlatego warzywnik możemy na razie uprawiać jedynie w wersji mini na okiennym parapecie. Nie zapominajmy o selerach, pietruszce i cebuli, które możemy pędzić na świeżą zieleninę. Nie zapominajmy też o bardzo zdrowych kiełkach. Ich garść to najlepiej przyswajalna porcja witamin dla naszego organizmu. Przyda się w środku zimy. Sprawdź: Jak wysiewać nasiona na kiełki - 3 różne sposoby.

Pod koniec stycznia możemy już rozpocząć siew papryki i pomidorów. Dotyczy to minipapryczek chili i karłowych pomidorów koktajlowych, które planujemy uprawiać w donicach. Są to rośliny miniaturowe, nie mają silnej tendencji do tworzenia wybujałych pędów. Możemy też rozpocząć wysiewy pomidorów i innych warzyw psiankowatych, które zamierzamy sadzić i uprawiać w szklarni. Nadal długie wieczory możemy poświęcić na planowanie wysiewów i nasadzeń w ogrodowym warzywniku, na rabatach kwiatowych lub w donicach na tarasach lub balkonach.


Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien

Upewnijmy się, które rośliny mogą rosnąć obok siebie i będą miały na siebie pozytywne oddziaływanie. Taką formę nasadzeń nazywamy uprawą współrzędną bądź allelopatią i dotyczy ona nie tylko warzyw, ale tak naprawdę wszystkich roślin, jakie siejemy lub sadzimy.

Inny ważny termin ogrodniczy to stratyfikacja, czyli zapewnienie okresu chłodu cebulkom, bulwom lub nasionom, co pobudzi je do kiełkowania lub kwitnienia. Wiele nasion bez stratyfikacji nie wzejdzie. Teraz czas, żeby takie rośliny np. wysiać i wystawić na zewnątrz, żeby zakosztowały potrzebnego im chłodu, na kilka lub kilkanaście tygodni, w zależności od gatunku. Do roślin takich zaliczamy m.in. lawendę, rudbekię, jeżówkę, sasankę, berberys, cis, świerk, jodłę kaukaską i wiele innych roślin iglastych, bylin oraz krzewów. Jeśli mamy mało nasion, stratyfikację można też przeprowadzić w lodówce.

Izabela Schick
Ogród na co dzień

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.