Porady ogrodnicze

Lewkonia (maciejka) - uprawa i pielęgnacja

Maciejka to powszechnie znana i lubiana lewkonia długopłatkowa (łac. Matthiola longipetala). To roślina jednoroczna co oznacza, że jeżeli chcesz cieszyć się jej obecnością w ogrodzie lub na balkonie, musisz ją siać co rok na nowo.

Lewkonia (maciejka) - uprawa i pielęgnacja
REKLAMA

Fot.123F.com

Lewkonia okiem ogrodnika

Maciejka to jedna z najpiękniej pachnących roślin, charakteryzuje się silnie rozgałęzionymi pędami, o dość szerokiej powierzchni. Dorasta do ok. 30-40 cm. Posiada malutkie, lancetowate, matowe i pokryte kutnerem listki. Kwiaty są czteropłatkowe, zebrane w grona, o zabarwieniu jasnofioletowym - otwierają się zazwyczaj w letnie wieczory, wydzielając zmysłowy i aromatyczny zapach. Kwitnie od początku czerwca do końca września.


Fot.123F.com

Charakterystycznym zjawiskiem jest otwieranie się kwiatów lewkonii, gdy zbliża się wieczorna pora. Wydzielają one wówczas bardzo intensywną i przyjemną woń.

Maciejka nie jest rośliną o wygórowanych wymaganiach. Dzielnie zniesie uprawę na prawie każdym rodzaju gleby (lekkiej i przepuszczalnej oraz ciężkiej i wilgotnej), możemy wybrać stanowisko słonecznie i półcieniste (ale nie całkowicie osłonięte od słońca). Nie lubi jednak przesadzanie dlatego siać należy od razu w miejscu docelowym.

Rozmnażamy ją zazwyczaj z nasion, poprzez siew wprost do gruntu. Robi się to pod koniec maja, kiedy nie ma już przymrozków. Siejemy w rzędach co 30 centymetrów. Kiedy rośliny urosną, część z nich usuwamy lub przesadzamy w inne miejsce ogrodu tak, żeby odstępy między nimi wynosiły około 10 centymetrów. Jeżeli na stanowisko, na którym rośnie maciejka, wybierzemy miejsce półcieniste i będziemy je zasilać nawozem azotowym, wówczas jej kępki będą bardziej bujne. Nie przekłada się to jednak na kwitnienie, które jest wtedy bardziej skąpe.

Maciejkę najlepiej ustawić w miejscach, gdzie wypoczywamy (w pobliżu ławek, tarasów, okiem, lub jako uzupełnianie nasadzeń w skrzynkach balkonowych). Dzięki swojemu zapachowi uprzyjemni nam spędzanie czasu.

Powtórne sianie

Chcąc zapewnić sobie możliwość dłuższego obcowania z kwiatami tej rośliny, powinniśmy co dwa lub trzy tygodnie powtarzać wysiew. Zabieg ten zapewni sukcesywny rozwój maciejki, która niestety nie powtarza kwitnienia. Nowe rzędy zakładamy w pobliżu starych, pamiętając oczywiście o uprzednim usunięciu przekwitłych kwiatów.


Fot.123F.com

Wskazówka jak siać maciejkę

Chcąc obsiać około metra kwadratowego powierzchni naszej działki, będziemy potrzebowali ok. 0,5-0,6 g nasion. Nie siejemy zbyt gęsto, ponieważ będziemy musieli powstałe siewki "przerwać", tak żeby odstęp między nimi wynosił około 10 cm.  Jest to zabieg czasochłonny i kosztowny. Najlepiej zmieszać nasiona maciejki z piaskiem, siew będzie rzadszy, my zużyjemy mniej nasion, a te, które zaoszczędzimy, możemy wykorzystać przy kolejnym wysiewie.

Szkodniki

Maciejka rzadko choruje, za to narażona jest na oddziaływanie szkodników. Zagrozić jej mogą pchełki i mszyce, które należy zwalczać od razu. Aby się ich pozbyć, wystarczą proste domowe sposoby (np. oprysk z wywaru z cebuli). Ze względu na delikatność maciejka jest również szczególnie narażona na zgniliznę podstaw łodygi i mozaika.

Deccoria.pl 

Przeczytaj również: Sześć najpiękniej pachnących roślin na balkon!

Znalezione obrazy dla zapytania nasturcja deccoria

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Lewkonia (maciejka) - uprawa i pielęgnacja"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.