Porady ogrodnicze

Opaski lepowe na drzewa. Kiedy zakładać, na jakie szkodniki działają

Zakładasz sad i nie możesz doczekać się pysznych owoców? Podczas kupowania sadzonek wielu sprzedających radzi, aby na pniu drzew owocowych koniecznie umieścić opaski lepowe. Zazwyczaj zaleca się, aby powiesić je wczesną wiosną i jesienią. Zastanawiasz się jednak, co to jest i jak działają opaski lepowe? Na jakie szkodniki działają i na jakie drzewa zakładać opaski lepowe?

Opaski lepowe na drzewa. Kiedy zakładać, na jakie szkodniki działają
Opaski lepowe to jeden z najbardziej naturalnych sposobów ochrony roślin. Fot.123RF.com

Spis treści:

Jak działają opaski lepowe?

Opaski lepowe mają postać dwustronnej taśmy klejącej. Jedną stroną mocuje się je do pnia, a drugą pozostawia z odkrytą warstwą kleju. Dzięki temu wszystkie szkodniki, które wędrują po drzewie, przyklejają się do opaski i umierają. W ten sposób naturalnie i bez negatywnego wpływu na środowisko zapobiega się inwazji wielu gatunków owadów, które niszczą uprawy.

Taśmy są pokryte klejem ogrodniczym, który nie wysycha. A zatem nie ma ryzyka, że np. pod wpływem promieni słonecznych czy deszczu opaski przestaną spełniać swoją funkcję.

Dlaczego warto używać opasek lepowych?

Opaski lepowe nie tylko zatrzymują szkodniki drzew owocowych, liściastych czy iglastych. Te taśmy z klejem:

 • można wykorzystać do zapobiegania atakom różnych owadów, jak i do kontrolowania ich występowania. Obklejenie drzew taśmą pozwala szybko sprawdzić, czy są już atakowane przez różne szkodniki i czy trzeba już wykonać oprysk. Ponadto dzięki opaskom dowiesz się, jakie gatunki grasują w okolicy. W rezultacie z łatwością dostosujesz rodzaj preparatu do problemu;

 • pozwalają zmniejszyć liczebność szkodników, które grasują na drzewach. Choć taśmy nie wyeliminują wszystkich owadów, dla wielu z nich będą barierą nie do przejścia. Pozwoli to zmniejszyć uszkodzenia roślin i ułatwi walkę z robakami, które żywią się młodymi pędami czy sokiem;

 • zapobiegają składaniu jaj lub zakładania kokonów w korze lub zagłębieniu pędów. Dzięki temu nie ma ryzyka, że na początku wiosny drzewa zostaną od razu zaatakowane przez wygłodniałe gąsienice i larwy różnych owadów.

Opaski lepowe stanowią jeden z najbardziej naturalnych sposobów ochrony roślin. Doskonale sprawdzają się także jako dodatkowa ochrona np. po wykonaniu oprysków gnojówkami, mydłem potasowym czy wywarem z czosnku.

Na jakie szkodniki działają opaski lepowe?

Zastanawiasz się, na jakie szkodniki działają opaski lepowe? Przede wszystkim na owady wspinaczkowe. Do tej grupy należą:

 • mszyca, które atakują głównie róże, kalinę koralową, brzozy, a także jabłonie, grusze i wiśnie,
 • owocówka śliwkóweczka, którą można spotkać na śliwkach,
 • ukośnica szczawiówka, owocówka jabłkóweczka i kwieciak jabłkowiec, które żerują na jabłoniach,
 • piędzik przedzimek, który jest spotykany zarówno na jabłoniach, jak i gruszach,
 • brudnica mniszka, która składa jaja w drzewach iglastych i liściastych,
 • szrotówek kasztanowcowiaczek, który jest bardzo niebezpieczny dla kasztanowców,
 • muchówki i gąsienice motyli minujących liście, które uwielbiają drążyć korytarze w drzewach owocowych.

Co ważne, taśmy klejące zatrzymują także mrówki, które zbierają słodką spadź pozostawioną przez mszyce i w zamian się nimi „opiekują”. Dzięki opaskom owady nie mogą dotrzeć do tych małych szkodników, co znacząco ogranicza ich rozwój.

Przeczytaj również: Drzewa owocowe do sadu i ogrodu. Wybieramy odmiany drzew owocowych do sadu

Na jakie drzewa zakładać opaski lepowe?

Opaski lepowe należy zakładać przede wszystkim na drzewach owocowych m.in. na jabłoniach, gruszach, a także na śliwach. Warto jednak zabezpieczyć nie tylko sad, ale także iglaki, np. sosny i świerki. Dodatkowej ochrony mogą potrzebować także kasztanowce.

Jednocześnie warto pamiętać, że w przypadku małych drzewek lep powinien otaczać nie tylko ich pień, ale także paliki, do którego są przywiązane. Dzięki temu szkodniki nie będą mogły wejść na rośliny po konstrukcji.

Jak i kiedy zakładać opaski lepowe?

Pierwszy raz taśmy należy przymocować pod koniec lutego lub na początku marca. W tym czasie z jaj i poczwarek wykluwają się głodne larwy, które poszukują miękkich, soczystych, młodych pędów. Opaski pozwalają zmniejszyć ryzyko, że żarłoczne gąsienice przedostaną się do pąków kwiatowych i liści.

Taśmy należy wymienić na nowe pod koniec lata lub na początku jesieni, przed kolejną migracją owadów. Dzięki temu dorosłe owady nie będą mogły złożyć jaj w zagłębieniach kory.

A zatem opaski lepowe powinno się zakładać dwa razy w ciągu roku i zdejmować po 4-6 tygodniach. Jednak, jeśli owadów jest dużo i taśma jest cała pokryta szkodnikami, należy wymienić ją na nową i poczekać kilka tygodni. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że udało się złapać jak najwięcej owadów.

Ważny jest nie tylko termin zakładania opasek. Liczy się także sposób, w jaki należy to zrobić. Aby taśmy spełniły swoją funkcję, trzeba:

 • zeskrobać z pnia spękaną korę, w której mogłyby się skrywać owady,
 • zamocować opaskę na wysokości 50-100 cm nad ziemią,
 • owinąć pień kilkoma warstwami taśmy, aby lepka warstwa miała szerokość od 15 do 25 cm.

Co ważne, opasek nie trzeba przywiązywać sznurkiem. Dzięki warstwie kleju z dwóch stron samodzielnie trzymają się pnia. To znacznie ułatwia ich montaż.

Co zrobić z opaską po zdjęciu?

Udało Ci się zdjąć opaskę lepową ze szkodnikami? Nie wyrzucaj jej na kompostownik! Mogą się do niej przykleić pożyteczne dżdżownice i inne owady. Lepszym rozwiązaniem jest włożenie taśmy do reklamówki i umieszczenie w koszu na odpady zmieszane.

Pamiętaj, że opasek nie trzeba spalać. Owady, które się do nich przykleiły, z pewnością dawno już nie żyją. Zatem nie ma ryzyka, że przeniosą się na inne rośliny.

Jak umyć ręce po zakładaniu opaski lepowej?

Wielu osobom zdarza się dotknąć opaski podczas jej zakładania na pień drzewa. Klej jest bardzo mocny, a więc trudno zdjąć taśmę od ręki. Co więcej, z uwagi na to, że substancja jest wodoodporna, zmywanie jej wodą z mydłem często nie przynosi oczekiwanych rezultatów.

Dlatego najlepiej do czyszczenia rąk po zakładaniu opasek lepowych sprawdza się coś tłustego. Może to być np. dziecięca oliwka albo zwykły olej kuchenny. Po rozsmarowaniu takiego produktu na dłoniach klej powinien zejść ze skóry bez żadnego problemu. Na koniec wystarczy dokładnie umyć ręce wodą z mydłem.

Aby uniknąć kleju na rękach, można założyć rękawiczki. Jednak gdy i one się przykleją, bardzo trudno będzie je oderwać od opasek. Dlatego, mimo wszystko, lepiej pracować nieosłoniętymi dłońmi.

Wypróbuj taśmy lepowe w swoim ogrodzie i zacznij panować nad populacją szkodników na drzewach! Ten prosty, ekologiczny sposób znacznie ułatwi walkę z owadami, które zagrażają twoim plonom.

Przeczytaj również:

Katalpa - uprawa i najpiękniejsze odmiany. Gdzie w ogrodzie najlepiej posadzić katalpę?

Mało znane drzewa i krzewy owocowe. Lista naszych faworytów

Rośliny żółkną? Powodem nie zawsze jest brak wody na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.