Porady ogrodnicze

Otocz truskawki szczególną troską. Odpowiednia pielęgnacja zapewni lepsze zbiory w następnym sezonie

Po pysznych truskawkach wyhodowanych we własnym ogrodzie pozostało już tylko wspomnienie? Koniec sezonu na te owoce wcale jednak nie oznacza zakończenia prac ogrodowych! Sprawdź, jak pielęgnować truskawki po zbiorach, aby za rok cieszyć się równie obfitymi plonami. Pamiętaj, aby odchwaścić glebę i zadbać o właściwe nawożenie roślin.

Otocz truskawki szczególną troską. Odpowiednia pielęgnacja zapewni lepsze zbiory w następnym sezonie
Truskawki po zbiorach wymagają szeregu prac pielęgnacyjnych. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Dlaczego pielęgnacja truskawek po zbiorach jest ważna?

Jeśli dbasz o rośliny we własnym ogrodzie, regularnie je podlewasz, usuwasz chwasty i prawidłowo nawozisz, odwdzięczą się dorodnymi owocami. Pamiętaj, aby właściwa pielęgnacja nie zakończyła się w momencie zerwania z krzaczka ostatniego owocu. Jeśli dopuścisz się grzechu zaniedbania, za rok możesz zapomnieć o pysznych truskawkach z własnej uprawy.

Zastanawiasz się, dlaczego pielęgnacja truskawek po zbiorach jest ważna? Poznaj kilka argumentów, które przekonają cię, że nawet po zakończeniu sezonu na te owoce warto włożyć odrobinę wysiłku w prawidłową pielęgnację. Szczególną troską otocz młode rośliny!

  • Właściwe przygotowanie do okresu zimowania – zabiegi przeprowadzane tuż po zakończeniu zbiorów truskawek pozwolą roślinom przygotować się do okresu zimowania.

  • Ochrona roślin przed szkodnikami i chorobami – jeśli w porę usuniesz chwasty, a dodatkowo zastosujesz opryski, zwiększysz szansę na to, że twoje krzaczki pozostaną wolne od chorób i szkodników.

  • Odpowiednia pielęgnacja truskawek to lepsze zbiory w kolejnym sezonie.

Zastosuj nasze wskazówki – sprawdź, jak pielęgnować truskawki po zbiorach krok po kroku.

jak pielęgnować truskawki po zbiorach Odpowiednia pielęgnacja truskawek po zbiorach pozwoli roślinom na regenerację i przygotowanie do nowego sezonu. Fot.123RF.com

Jak pielęgnować truskawki po zbiorach krok po kroku?

Wiesz już, dlaczego pielęgnacja truskawek po zbiorach jest ważna. Zabiegi, które przeprowadzisz, będą miały znaczący wpływ na kondycję roślin w kolejnym sezonie. Jednak jak pielęgnować truskawki po zbiorach? Krok po kroku przeprowadzimy cię przez najważniejsze czynności, jakie warto wykonać w kolejnych tygodniach – zarówno bezpośrednio po zbiorach, jak i na wiosnę.

Wpisz do swojego kalendarza prac ogrodowych kolejne zabiegi, które wpłyną korzystnie na truskawki po zbiorach owoców. Istotne jest m.in.:

  • pozbycie się chwastów;

  • wycięcie zbędnych rozłogów;

  • usunięcie starych liści.

Nie zapomnij też o regularnym podlewaniu roślin. Mimo że nie mają już owoców, to wciąż potrzebują wody, zwłaszcza jeśli miesiące jesienne nie obfitują w opady deszczu. Kolejna istotna kwestia, którą trzeba mieć na uwadze, to stosowanie odpowiednich preparatów nawożących glebę oraz opryskiwanie krzaczków. Dzięki temu wzmocnisz ochronę przed chorobami i szkodnikami, które w skrajnych przypadkach mogą zniszczyć nawet całą uprawę truskawek.

Przeczytaj również: Nie sadź truskawek tam, gdzie rosły pomidory. Oto wszystko o sadzeniu truskawek w sierpniu

sadzenie truskawek w sierpniu Druga połowa lipca i cały sierpień to dobry czas na sadzenie truskawek latem. Fot.123RF.com

Chwasty – jak skutecznie się ich pozbyć?

Rywalizacja to motor, który napędza sportowców i sprawia, że sięgają oni po trofea w zawodach. Jednak zaciekła konkurencja nie sprawdza się w każdym przypadku, co najlepiej widać, obserwując rośliny w przydomowym ogródku. Chwasty, które wyrastają pomiędzy truskawkami, pobierają z gleby nie tylko wodę, lecz także wszelkie substancje odżywcze. Ponadto mogą być siedliskiem szkodników, które przedostaną się na truskawki i przyczynią się do mniejszych zbiorów.

Odchwaszczanie truskawek to jeden z tych zabiegów, o których warto pamiętać niezależnie od etapu rozwoju rośliny. Jeśli nie chcesz, aby na wiosnę chwasty zdominowały twoją plantację truskawek, zaplanuj ich zwalczanie już na jesień. Po zakończeniu owocowania możesz je usunąć mechanicznie lub ręcznie. Inny sposób na wyplewienie niechcianych roślin to stosowanie specjalistycznych preparatów doglebowych.

Nie zapomnij o usunięciu rozłogów

Bezpośrednio po zakończonych zbiorach truskawek przystąp do usuwania zarówno chwastów, jak i rozłogów. Dlaczego rozłogi mogą okazać się szkodliwe dla roślin matecznych? Podobnie jak chwasty, będą konkurencją dla truskawek w walce o wodę i składniki odżywcze pobierane bezpośrednio z gleby. Ma to szczególne znaczenie w przypadku plantacji na obszarach, na których występują okresowe susze.

truskawki po zbiorze chwasty Truskawki po zbiorach wymagają regularnego odchwaszczania. Fot.123RF.com

  • Czy wszystkie rozłogi należy usunąć?

Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, czy planujesz wykorzystać je jako sadzonki do powiększenia swojej uprawy. Jeśli nie masz takiego zamiaru, zaraz po zbiorach ostatnich owoców przystąp do usunięcia rozłogów. Pamiętaj, że pierwsze rozłogi mogą pojawić się już w czerwcu.

  • W jaki sposób usuwać rozłogi truskawek?

Usuwanie rozłogów to czynność, która w przypadku dużych plantacji może okazać się czasochłonna, jednak nie zalicza się do trudnych. Wystarczy, że będziesz mieć przy sobie niewielki sekator. Z jego pomocą wycinaj poszczególne „wąsy” – uważaj jednak, aby nie uszkodzić przy tym rośliny-matki. Do usunięcia rozłogów możesz też wykorzystać glebogryzarkę lub preparaty chemiczne.

  • Nie tylko chwasty i rozłogi – po zbiorach truskawek usuń także stare liście

Usuwanie starych liści, zwłaszcza tych, na których widać oznaki chorób, to jeden z pierwszych zabiegów, jakie warto wykonać po zbiorach truskawek. Przytnij rośliny do wysokości ok. 5 cm nad podłożem. Zabieg ten możesz wykonać już nawet po ok. dwóch tygodniach od zakończenia zbiorów.

Nie zostawiaj ściętych liści przy truskawkach. Zbierz je starannie – możesz w tym celu wykorzystać niewielkie grabki. Jeśli na swojej plantacji masz młode rośliny (np. jednoroczne), zabieg przycinania nie jest konieczny.

pielęgnacja truskawek po zbiorach Nawożenie truskawek po zbiorach  ma duży wpływ na owocowanie w kolejnym roku. Fot.123RF.com

Właściwe nawożenie truskawek po zbiorach

Zależy ci na tym, aby wzbogacić glebę w składniki odżywcze, które mają kluczowe znaczenie dla optymalnego wzrostu rośliny? Nie zapominaj, jak ważne jest regularne nawożenie truskawek, zwłaszcza po zbiorach. To właśnie w tym okresie rośliny przygotowują się do wypuszczenia nowych pędów i potrzebują dodatkowego źródła m.in. azotu, wapnia, potasu oraz magnezu.

Jaki nawóz wykorzystać? Jeśli masz własny kompostownik, możesz sięgnąć po nawóz naturalny. W przypadku, gdy nie masz dostępu do kompostu, skorzystaj ze specjalistycznych preparatów przeznaczonych do nawożenia truskawek. Stosuj nawozy zgodnie z instrukcją, którą znajdziesz na opakowaniu nawozu wieloskładnikowego.

Jak stosować opryski na truskawki?

Bardzo istotnym elementem pielęgnacji truskawek jest zapewnienie im skutecznej ochrony przed chorobami, zwłaszcza przed szarą pleśnią, mączniakiem prawdziwym oraz czarną plamistością owoców truskawki. Do walki z grzybami chorobotwórczymi możesz wykorzystać opryski naturalne lub preparaty chemiczne.

Opryski nie tylko zapobiegają rozwojowi groźnych chorób, lecz także chronią rośliny przed szkodnikami. Truskawki są atakowane m.in. przez przędziorka chmielowca i zmiennika lucernowca.

Jeśli zdecydujesz się na zastosowanie oprysków po zbiorach, miej na uwadze, że jednorazowa aplikacja preparatu grzybobójczego może okazać się niewystarczająca. Czynność tę powtórz po upływie ok. 10 dni od pierwszej aplikacji, o ile producent preparatu nie zalecił inaczej.

Pamiętaj o zachowaniu zasad bezpieczeństwa podczas opryskiwania truskawek. Zabezpiecz drogi oddechowe i załóż okulary ochronne. Zadbaj też o to, aby podczas rozpylania preparatu w pobliżu nie znajdowały się osoby postronne i zwierzęta.

Przeczytaj również: Jakie infekcje i pasożyty zagrażają truskawkom? Lista, niestety, jest długa

choroby truskawek Truskawki mogą zostać zaatakowane przez wiele chorób i szkodników. Fot. 123RF/PICSEL

"Na zdrowie": Aromatyczne truskawki. Smakowite i odżywcze owoce na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

Użytkownik deccoria

Może jest tu ktoś kto pomoże mojej znajomej która choruje na schizofrenię, wyślij SMS o treści pomoc7094 pod numer 75165 koszty to 6.15 zloty . Znajoma mieszka sama i niema żadnej rodziny. Jest uboga. Fundacja Avalon.bezposrednia pomoc osobom niepełnosprawnym

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Otocz truskawki szczególną troską. Odpowiednia pielęgnacja zapewni lepsze zbiory w następnym sezonie"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.