Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Polacy pokochali skandynawskie drzewko. Ozdabia parki i ogrody

Jarząb szwedzki to niewysokie drzewo liściaste, którego atutem są czerwone owoce podobne do jarzębiny. Podpowiadamy, jakie wymagania ma roślina i jak należy prawidłowo o nią dbać.

Polacy pokochali skandynawskie drzewko. Ozdabia parki i ogrody
Fot. 123RF/PICSEL/Pexels

Z artykułu dowiesz się:

Jarząb szwedzki — podstawowe informacje

Jarząb szwedzki (sorbus intermedia) to gatunek drzewa należący do rodziny różowatych. Roślina pochodzi ze Skandynawii, a w Polsce naturalnie występuje głównie na Pomorzu, w lasach nad Bałtykiem i jest objęta ścisłą ochroną. Jednak jako drzewo hodowlane jarząb szwedzki uprawiany jest w ogrodach i parkach w całym kraju i cieszy się dużą popularnością.

Drzewo dorasta do około 9-12 metrów wysokości. Ma kulistą, gęstą i zwartą koronę. Liście jarzębu szwedzkiego są owalne i pokryte szarym kutnerem, czyli  gęstymi, poplątanymi włoskami. Jesienią liście nabierają żółtej barwy.

Niewątpliwie ozdobą rośliny są jej białe kwiaty, które kwitną w maju i czerwone niewielkie owoce podobne do jarzębiny. Nie sposób nie wspomnieć również o tym, jak roślina prezentuje się jesienią: wielokolorowe liście wraz z pomarańczowo-czerwonymi owocami robią duże wrażenie i z pewnością będą ozdobą każdego ogrodu.

Co ciekawe, owoce jarzębu szwedzkiego są jadalne i stanowią bogate źródło witaminy C. W odróżnieniu od owoców jarzębia pospolitego nie są gorzkie w smaku. Mają lecznicze działanie, które docenią diabetycy.

Przeczytaj również: Mało znane drzewo o niezwykłych owocach. Jego liście brzęczą na wietrze

Jarząb szwedzki zdobi prywatne ogrody, parki i alejki. Fot. 123RF/PICSEL

Jarząb szwedzki — odmiany

Najbardziej rozpowszechnioną odmianą jarzębu szwedzkiego jest odmiana 'Brouwers'. Charakteryzuje się ona niskim wzrostem - drzewa te osiąga maksymalnie 6 metrów. Mają regularną i zwartą koronę o piramidalnym kształcie. Odmiana ta rośnie dosyć powoli, dlatego polecana jest szczególnie do małych ogrodów.

Ozdobą jarzębu są drobne czerwone owoce. Fot. Pixabay

Jarząb szwedzki — uprawa

Uprawa jarzębu szwedzkiego jest niewymagająca i poradzi sobie z nią nawet początkujący ogrodnik. Poniżej przedstawiamy, jakie wymagania ma drzewo:

  • Stanowisko

Drzewo najlepiej posadzić w słonecznym środowisku o zasadowym podłożu, jednak jest to roślina naprawdę tolerancyjna zarówno pod względem wilgotności oraz rodzaju gleby, jak i pH podłoża.

  • Ziemia

Zakupione sadzonki najlepiej jest sadzić w żyznej glebie, około 10 cm głębiej niż rosły w doniczce. Do czasu, aż roślina się dobrze ukorzeni, warto zapewnić jej stabilną podporę.

  • Podlewanie

Jarząb podlewamy w miarę potrzeb, jednak w większości przypadków dorosłym drzewom wystarcza woda deszczowa. Podlewać można jednak nowo posadzone drzewka, by uchronić je przed przesuszeniem i obumarciem.

  • Nawożenie

O nawożenie drzewa najlepiej zadbać wiosną, w ciągu pierwszych kilku lat po posadzeniu. Starszych drzew nie ma potrzeby nawozić, ponieważ radzą sobie same, pobierając z gleby składniki odżywcze potrzebne do wzrostu.

  • Cięcie

Przycinanie jarzębu może ograniczyć się jedynie do usuwania chorych i suchych gałęzi oraz formowania kształtu korony. Cięcie najlepiej wykonać jeszcze przed nadejściem wiosny.

  • Choroby

Jarząb jest odporny na wiatr i suszę, dodatkowo raczej nie wykazuje problemów z chorobami i szkodnikami.

  • Sadzenie

Sadząc jarzęba szwedzkiego w przydomowym ogrodzie, warto pamiętać, że może on osiągnąć w przyszłości pokaźne rozmiary. Choć rośnie wolno, może osiągnąć szerokość od 5 do 7 metrów. Warto zachować minimum 8 metrów odległości od budynku, przy którym będzie się sadzić to drzewo. Lepiej również nie wkopywać jarzębu szwedzkiego blisko ogrodzenia.

Wiosną jarząb zakwita. Fot. 123RF/PICSEL

Jarząb to wdzięczne i łatwe w uprawie drzewo, które można z powodzeniem uprawiać w każdym ogrodzie. Roślina pięknie wygląda przez cały rok - na wiosnę przyozdabiają go białe kwiaty, latem efektowne i duże liście, a jesienią drzewo przebarwia się na miedziany odcień, a na jego gałązkach pojawiają się czerwone owoce. Owoce te przyciągają ptaki i stanowią dla nich pożywienie.

Sadząc jarzęba szwedzkiego w ogrodzie, można z nim stworzyć ciekawe aranżacje – zarówno na prywatnych działkach, jak i na terenach miejskiej zieleni. Dobrze zasadzić w pobliżu niego rośliny, które lubią rosnąć w cieniu, np. ostrokrzew.

Przeczytaj również: Na żywopłot lepsza niż tuja! Ta roślina obłędnie wygląda cały rok

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.