Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Rośliny wieloletnie na balkon i taras – propozycja kompozycji

Sporo roślin wieloletnich (bylin) w polskich warunkach może zimować na zewnątrz. Chociaż najczęściej wymagają okrycia zimą, przez większość roku są ozdobą balkonu – szczególnie jeśli wybierzesz gatunki zimozielone. Taki wybór pozwala też zaoszczędzić sporo czasu na wiosnę. Jakie wieloletnie rośliny balkonowe wybrać? Sprawdź, jak dobrać najlepszą kompozycję!

Rośliny wieloletnie na balkon i taras – propozycja kompozycji
Dobierając gatunki o podobnych warunkach wzrostu, możesz z łatwością umieścić je nawet w jednej doniczce. Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Jak wybrać kompozycję z roślin wieloletnich?

Jeśli chcesz, by rośliny nie tylko ładnie razem wyglądały, ale też dobrze rosły – zwróć uwagę, żeby miały podobne wymagania. Przede wszystkim chodzi o:

 • temperaturę i nasłonecznienie,
 • konieczność osłonięcia od wiatru czy deszczu,
 • zacienienie (np. naturalne lub związane z pobliskimi budynkami czy daszkiem).

Dobierając gatunki o podobnych warunkach wzrostu, możesz z łatwością umieścić je nawet w jednej doniczce. To pozwoli ci stworzyć ciekawe kompozycje z roślinami o różnych kwiatach, ulistnieniu czy wysokości. Żeby kompozycja z roślin wieloletnich na balkonie lub tarasie była efektowna, możesz połączyć ze sobą:

 • większego iglaka,
 • zimozielony bluszcz lub drzewko,
 • rośliny kwitnące.

W czym sadzić rośliny wieloletnie?

Rośliny wieloletnie to takie gatunki, które rosną w danym miejscu minimum kilka lat. Wiele z nich nie lubi przesadzania, dlatego do sadzenia najlepiej wybrać doniczki, które zmieszczą stale rosnące korzenie i będą idealnie dopasowane do konkretnego gatunku. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko, że roślinę będzie trzeba przesadzać, co szczególnie niedoświadczonym ogrodnikom mogłoby sprawić pewną trudność.

Rośliny wieloletnie najlepiej sadzić w:

 • doniczkach stojących na podłodze lub parapecie – podłużnych, okrągłych czy w dowolnym kształcie,
 • doniczkach wiszących na balustradzie, pod sufitem czy na ścianie,
 • koszach wiklinowych, skrzynkach, paletach lub innych pojemnikach.

W zależności od stylu balkonu i twojego gustu sprawdzą się donice plastikowe, metalowe, drewniane lub z innego tworzywa. Zadbaj jednak o to, żeby pojemnik miał otwory w dnie umożliwiające odpowiedni obieg wody.

Donice i pojemniki możesz kupić w sklepie ogrodniczym lub wykonać samodzielnie metodą DIY. To doskonały sposób na upcykling takich przedmiotów, które w przeciwnym razie zostałyby wyrzucone. Mowa np. o skrzynkach po owocach czy workach jutowych.

Jakie rośliny balkonowe wieloletnie zasadzić?

Wiesz już, że kompozycja z roślin wieloletnich powinna być stworzona z takich gatunków, które mają podobne wymagania dotyczące nasłonecznienia. Tylko wtedy na balkonie uda się posadzić rośliny, które będą mogły rosnąć razem.

Zadbaj ponadto o odpowiednie podłoże. Jeśli konkretne gatunki wymagają np. kwaśnej i żyznej ziemi – mogą być posadzone razem w doniczce. W przypadku roślin o różnych wymaganiach glebowych najwygodniej każdą umieścić w innym pojemniku i ustawić blisko siebie.

Kompozycja na balkon słoneczny

Na słonecznym balkonie najlepiej sprawdzą się rośliny, którym niestraszne silne promienie i możliwość okresowego przesuszenia.

 • Rozchodnik okazały

Gatunek, który kwitnie w sierpniu i wrześniu głównie na różowo, czerwono i fioletowo. Należy do sukulentów i ma grube liście, które zatrzymują wodę. Nadaje się więc dla osób, które nie mają czasu na częste podlewanie. Rozchodnik okazały rośnie ponadto na każdej glebie, co jest dodatkowym ułatwieniem.

Roślina pnąca z ozdobnymi kwiatami (żółtymi, pomarańczowymi, czerwonymi) i liśćmi. Kwitnie od lipca do września, ale zwykle dopiero od drugiego roku po zasadzeniu. Milin amerykański najlepiej czuje się na glebie lekko zasadowej, lekko kwaśnej lub obojętnej, a dodatkowo żyznej. Wymaga ponadto regularnego podlewania – nie daje sobie rady na suchym podłożu.

Milin amerykański to piękne pnącze na ściany i pergole Fot. 123RF/PICSEL

 • Miłorząb japoński

Wbrew swojej nazwie roślina w naturze nie rośnie w Japonii. To drzewo, które zdobi balkon liśćmi. Są zielone, a jesienią zmieniają barwę i później opadają. Miłorząb japoński najlepiej rośnie na podłożu o pH obojętnym, w ziemi przepuszczalnej i próchniczej. Wymaga też regularnego podlewania – gleba powinna być stale wilgotna.

Krzew, który kwitnie na żółto i zdobi balkon w maju. Kwiaty są drobne i zebrane w grona. Roślina ma niewielkie wymagania glebowe – rośnie na niemal każdym podłożu, możesz zastosować ziemię uniwersalną. Najlepiej, by odczyn był obojętny lub lekko zasadowy. Roślina dobrze znosi okresowe przesuszenie.

Czerwony berberys to ceniona na całym świecie ozdoba ogrodu. Fot. 123RF/PICSEL

Krzew iglasty, który zdobi balkon cały rok – jest zimozielony. Oprócz igieł ma też atrakcyjne małe owoce (trujące). To bardzo tolerancyjna roślina, która dobrze radzi sobie w różnych warunkach. Najlepiej jednak, by gleba była lekko kwaśna lub kwaśna i podlewana co jakiś czas.

Kwitnie od czerwca do października. Jej kwiaty są zwykle pomarańczowe i żółte. Do jej uprawy najlepiej sprawdzi się przepuszczalna i żyzna gleba. Chociaż warto dbać o nawodnienie, aksamitka jest wrażliwa na przelanie.

Kompozycja na balkon zacieniony

Na zacienionym balkonie słońca jest znacznie mniej (nawet poniżej 3 godzin na dobę). Z tego powodu warto wybrać rośliny, które dobrze znoszą takie warunki.

Funkie mają duże i bardzo dekoracyjne liście – w różnych odcieniach zieleni, a także z białymi plamkami czy pasami. W sprzyjających warunkach dodatkowo pojawiają się kwiaty, które kwitną od lipca do października. Rośliny lubią lekko kwaśne i żyzne podłoże.

Niesamowita mnogość odmian to gratka dla fanów tego gatunku. Fot.123RF.com

 • Ciemiernik biały

To jedna z nielicznych roślin, które kwitną zimą – warto więc mieć ją na swoim balkonie. Pierwsze kwiaty mogą pojawić się już w grudniu. Ciemiernik biały najlepiej rośnie na lekko zasadowej lub obojętnej glebie. Na balkonie może potrzebować lekkiego podlewania.

Tawułka Arendsa ma dekoracyjne kwiaty i liście. Kwitnie od lipca do września, a jej wiechowate i puszyste kwiatostany są różowe, fioletowe, białe, czerwone czy purpurowe. Gatunek najlepiej rośnie na glebie żyznej i przepuszczalnej o lekko kwaśnym odczynie. Lubi dużą wilgotność, dlatego musi być regularnie podlewany.

Nazwa rośliny pochodzi od niemieckiego ogrodnika Georga Arendsa. Fot.123RF.com

 • Paproć

Możesz wybierać z wielu różnych gatunków paproci o odmiennych liściach czy barwie. Najlepszą glebą będzie ta lekko kwaśna i przepuszczalna. Paprocie wymagają ponadto stale wilgotnego podłoża.

 • Bluszcz pospolity

Jedna z najpopularniejszych zimozielonych roślin wieloletnich, która ma niewielkie wymagania i szybko rośnie. Lubi żyzne gleby o pH zasadowym. Najlepiej radzi sobie na lekko wilgotnym podłożu, dlatego bluszcz warto regularnie nawadniać.

To krzew liściasty, który dobrze radzi sobie na żyznych i gliniastych glebach, jednak najbardziej lubi podłoże przepuszczalne. Najlepiej, by ziemia była ponadto lekko zasadowa albo obojętna. Bukszpan nie wymaga mocnego podlewania.

Znasz już najlepsze wieloletnie gatunki do sadzenia na stanowiskach słonecznych i zacienionych – wybierz kilka ulubionych roślin i stwórz niepowtarzalną kompozycję!

Przeczytaj również: Przycinanie hortensji na wiosnę. Będą kwitły jak szalone!

przycinanie hortensji Regularnie przycinana hortensja, obficie pokryje się kwiatami. Fot. 123RF/PICSEL

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.