Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Stratyfikacja nasion krok po kroku. Jak przygotować nasiona do posadzenia?

Już teraz możesz zacząć proces stratyfikacji swoich nasion. Przygotowanie ich do siewu da ci pewność, że twój ogród pięknie zakwitnie, a zbiory będą obfite. Sprawdź, jak przeprowadzić proces krok po kroku. 

Stratyfikacja nasion krok po kroku. Jak przygotować nasiona do posadzenia?
Stratyfikacja nasion nie jest trudna. Fot.123RF.com

Spis treści:

Jeśli zależy nam na szybkim i pewnym rozwoju siewek, powinniśmy najpierw przeprowadzić stratyfikację nasion.

Na czym polega stratyfikacja nasion?

To termin, który określa metody pobudzania nasion do kiełkowania. To proces, który jest niezbędny w klimatach chłodnych i umiarkowanych, żeby pobudzić nasiona do życia. Praktycznie wszystkie nasiona wymagają tego procesu przed rozpoczęciem rozwoju siewki. Pozwala to na uniknięcie letargu i przelegiwania, które mogą sprawić, że uprawa byłaby długa i problematyczna.

Stratyfikacja nasion nie jest trudna. Należy się jednak cechować starannością. Jeśli będziemy dokładnie trzymać się wytycznych, na pewno uda nam się przeprowadzić proces.

Powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na temperaturę, wilgotność podłoża i dostęp do powietrza. Często nasiona potrzebują dłuższego czasu i wielu kroków, aby przystosować je do sadzenia. Zobacz, który model sprawdzi się w twoim ogrodzie.

Kiedy zacząć proces stratyfikacji?

Najlepszym okresem na rozpoczęcie procesu jest końcówka zimy. Warto zacząć stratyfikację tak, aby jej końcówka przypadła na okres siewny roślin, który wypada w wiosnę. Poleca się stratyfikować nasiona w lutym i marcu.

Modele stratyfikacji nasion

Jednym z aspektów, który warunkuje, jaka metoda będzie odpowiednią dla stratyfikacji nasion, jest temperatura. Wyróżniamy 6 metod stratyfikacji, w których użycie ciepła i zimna warunkuje, czy nasiona się rozwiną. Dla roślin, które uprawia się w klimacie umiarkowanym, jedyną właściwą metodą jest metoda chłodna. To oznacza, że wystarczy nam nasza lodówka lub chłodna piwnica. To, w jaki sposób proces powinien wyglądać, zależy od podłoża, w którym chcemy zmusić nasiona do rozwoju.

  • Stratyfikacja z użyciem ręcznika papierowego

Najprostszym wariantem jest użycie ręcznika papierowego lub wacika kosmetycznego. Grubo złożony fragment ręcznika papierowego lub wacik należy spryskać wodą. Kiedy jest dobrze nasączony, umieszczamy na nim nasiona. Ręcznik papierowy składamy na pół lub nakrywamy nasiona drugim kawałkiem mokrego materiału. Chowamy w ten sposób zawinięte nasiona do woreczka strunowego i umieszczamy w lodówce. Pamiętajmy, aby co jakiś czas zaglądać do nasion i kontrolować, aby w woreczku nie zrobiło się zbyt sucho.

  • Stratyfikacja w woreczku z ziemią

Jeśli chcemy użyć do stratyfikacji ziemi, będziemy musieli ją odpowiednio przygotować. Poleca się, aby podłoże przed umieszczeniem w nim nasion wysterylizować. Najczęściej używa się mieszanki torfu i piasku. Powinniśmy ją przez minutę podgrzewać w mikrofalówce lub przez 30 minut w temperaturze 100 stopni Celsjusza w piekarniku.

Tak przygotowaną ziemię możemy użyć do stratyfikacji w woreczku lub doniczce. W przypadku tego pierwszego wystarczy wymieszać nasiona z ziemią w proporcji 1:3 i dobrze wymieszać. Mieszankę umieszczamy w woreczku i kładziemy w lodówce. Co jakiś czas kontrolujemy poziom wilgotności i zapewniamy wymianę powietrza.

  • Stratyfikacja w doniczkach

Umieszczenie nasion w doniczkach to jedna z najbardziej wymagających metod. Do niej również używamy wysterylizowanej ziemi. Jej warstwa powinna wynosić przynajmniej 5 cm. Podłoże w doniczce powinno być mocno wilgotne. Po wysianiu nasion należy je przykryć cienką warstwą ziemi i lekko zrosić wodą. Następnie doniczki umieszczamy w woreczkach. Tym razem możemy zrobić w nich drobne dziurki, które pozwolą na cyrkulację powietrza. Ich wnętrze również spryskujemy wodą. Ostatnim etapem jest umieszczenie doniczek w lodówce.

Przybliżona długość stratyfikacji

Stratyfikacja może trwać kilka, maksymalnie kilkanaście tygodni. Powinniśmy ją zakończyć, kiedy zauważymy, że nasiona kiełkują. To znak, że są one gotowe do zasiewu. Jeśli przegapimy ten moment i zbyt długo przetrzymamy nasiona, warunki, jakie panują podczas procesu stratyfikacji, mogą zaburzyć rozwój siewek. Dlatego jeśli zauważymy pierwsze oznaki kiełkowania, przerwijmy proces i za pomocą wykałaczki, delikatnie oddzielmy siewki od ziemi i umieśćmy je w doniczkach, które są odpowiednie do rozsad.

Inne metody pobudzania nasion do kiełkowania

W przypadku nasion owoców pestkowych i niektórych roślin ozdobnych potrzebna będzie dodatkowo skaryfikacja nasion. Polega ona na nacięciu nasion za pomocą żyletki lub nożyka. Jest to spowodowane przez to, że wiele nasion jest rozprowadzanych przez zwierzęta. Zewnętrzna twarda otoczka rozkłada się w układzie pokarmowym lub jest niszczone przez dzioby ptaków. Z tego powodu musisz znaleźć sposób na pozbycie się jej, aby nasiono mogło sprawnie i szybko wypuścić kiełki. Po dokonaniu skaryfikacji możesz przejść do stratyfikacji nasion.

Przeczytaj również: Jak wyhodować siewkę z pestki moreli, wiśni, śliwy, brzoskwini. Praktyczny poradnik krok po kroku

Jak zadbać o sadzonki ziół w domu? na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.