Porady ogrodnicze

Wisteria. Królewskie pnącze w twoim ogrodzie

Glicynia chińska to jedno z najpiękniejszych pnączy, które podczas kwitnienia nie ma sobie równych. Jej przepiękne, wielkie kwiatostany wzbudzają prawdziwy zachwyt i uświetnią każdy ogródek. Podpowiadamy, jak pielęgnować glicynię chińską.    

Główną ozdobą glicynii chińskiej są przepiękne kwiatostany. Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Spis treści:

 1. Glicynia chińska – charakterystyka
 2. Glicynia chińska – odmiany
 3. Glicynia chińska – uprawa
 4. Glicynia chińska – zastosowanie w ogrodzie

Glicynia chińska – charakterystyka

Glicynia chińska nazywana jest często słodlinem chińskim lub po prostu wisterią. To rodzaj rośliny z rodziny bobowatych, która w naturalnych warunkach występuje w mokrych lasach i w okolicach strumieni w Chinach, Korei i Japonii. Glicynia jest pnączem długowiecznym, dożywa nawet do 100 lat. Rośnie bardzo szybko – co roku przyrasta o 1-3 m i może osiągać wysokość około 15 m. Ze względu na szybki wzrost, wymaga mocnych podpór, ponieważ pędy są bardzo ciężkie.

wisteria Glicynia chińska jest rośliną miododajną. Fot.123RF.com

Główną ozdobą glicynii chińskiej są bez wątpienia przepiękne kwiatostany, które czasem mogą osiągać ponad pół metra długości, składają się ze zwarto ułożonych, motylkowych kwiatów. Kwitnięcie rozpoczyna się w maju i trwa do wczesnego lata. Jej kwiaty rozwijają się na ubiegłorocznych, bocznych pędach i mają postać dużych gron o jasnofioletowych, niebieskich i białych barwach. Ponadto charakteryzują się przyjemnym oraz intensywnym aromatem. Po kwitnięciu przekształcają się w równowąski lub lancetowate strąki. Liście rośliny rozwijają się po kwiatach. Są całobrzegie, nieparzystozłożone i jasnozielone, ułożone na pędzie skrętolegle.

Glicynia chińska jest rośliną miododajną. Jej słodki zapach przyciąga pszczoły, jednak nie jest ona znaczącym kwiatem w produkcji miodu. Czy jest trująca? Ze względu na to, że jej wszystkie części zawierają toksyczne substancje, wisteria chińska należy do roślin trujących.

Glicynia chińska – odmiany

Spośród kilku gatunków wisterii w naszym kraju uprawiana jest najczęściej glicynia chińska. Do najpopularniejszych odmian zalicza się m.in.:

 • Amethyst - najsilniej pachnący rodzaj glicynii chińskiej, charakteryzuje się ciemnofioletowymi kwiatkami. Kwitnie w pierwszej połowie maja. Świetnie nadaje się do małych ogrodów oraz przysłonięcia nieefektownych altan i murów;
 • Prolific – odmiana o bujnych kwiatach w kolorze liliowoniebieskim. Kwitnie w maju, chociaż czasami powtarza kwitnienie na przełomie sierpnia i września;
 • Southern Belle – odmiana o jasnofioletowych kwiatach. Najintensywniej kwitnie późną wiosną, często mniej obficie powtarza kwitnięcie także w sierpniu. Jest odmianą mrozoodporną;
 • Blue Sapphire – kwiaty są niebieskofioletowe, mają intensywny i słodki zapach;
 • Texas White – glicynia o charakterystycznych białych kwiatostanach. Idealnie sprawdza się na balkony i tarasy, ponieważ nie przekracza 2,5 m wysokości.

Glicynia chińska – uprawa

Glicynia chińska nie jest zbyt wymagająca, jeśli chodzi o uprawę. Dobrze znosi zanieczyszczenie powietrza. Głównym problemem w uprawie rośliny jest jej niedostateczna mrozoodporność, dlatego powinno się ją przykrywać na zimę.

wisteria Glicynia chińska to niezwykle popularne pnącze, które znajduje wiele zastosowań. Fot.123RF.com

 • Stanowisko

Idealnym stanowiskiem dla glicynii chińskiej jest miejsce nasłonecznione i osłonięte od wiatrów, gdzie promienie docierają przez co najmniej 6 godzin dziennie. Przy niewystarczającej ilości światła roślina słabo kwitnie. Najlepiej sadzić ją przy południowej lub zachodniej ścianie budynku. Strona południowa z kolei nie jest zbyt dobra dla glicynii, ponieważ poranne promienie słońca zwiększają wrażliwość pączków na przymrozki.   

 • Podłoże

Ziemia z pewnością ma ogromny wpływ na prawidłowy rozwój rośliny. Glicynia chińska wymaga głęboko uprawionej, żyznej gleby o dużej zawartości próchnicy. Preferuje podłoże lekko kwaśne lub obojętne (pH 6-7). Zbyt alkaliczne gleby mogą prowadzić do chlorozy liści.  

 • Podlewanie

Glicynia chińska jest wrażliwa na przesuszenie podłoża. W okresach suszy i wysokich temperatur wymaga regularnego i obfitego podlewania. Warto też zadbać o odpowiednie nawilżenie gleby wiosną przed kwitnięciem. W przeciwnym wypadku brak wilgoci może doprowadzić do zrzucania pąków kwiatowych. Ogromna masa kwiatów i liści sprawia, że glicynia zużywa dużo wilgoci.  

 • Nawożenie

Przy nawożeniu rośliny trzeba zachować ostrożność. Glicynia chińska ma wyjątkową zdolność do symbiozy z bakteriami brodawkowymi, co sprawia, że pobiera azot z atmosfery. W okresie kwitnienie warto stosować wieloskładnikowe nawozy mineralne, które mają ograniczoną ilość związków azotowych. Na wiosnę warto zastosować dobrze rozłożony obornik.  

 • Przycinanie

Aby móc cieszyć się pięknym kwitnieniem glicynii chińskiej, należy ją systematycznie przycinać. Roślinę przycina się dwa razy w roku. Pierwsze cięcie wykonuje się w marcu lub kwietniu. Wtedy należy usunąć chore i przemarznięte pędy. Kolejne cięcie w sezonie wykonuje się w lipcu, skracając pędy o połowę. Ze względu na to, że glicynia chińska rośnie bardzo szybko, nie ma więc ryzyka, że na jej odrost trzeba będzie długo czekać.    

 • Rozmnażanie

Najprostszą metodą rozmnażania glicynii chińskiej jest wykonanie sadzonek pędowych, które możemy rozpocząć na przełomie czerwca i lipca. W tym celu należy pobrać młode pnącza wychodzące z boku głównych pędów. Uzyskana sadzonka powinna mieć trzy węzły. Ponadto jej pielęgnacja odbywa się w odkwaszonym torfie, dzięki czemu pędy wypuszczą korzenie. Sadzonki glicynii chińskiej wysadza się do gruntu w okresie wiosny. Należy jednak pamiętać, że młode rośliny są szczególnie narażone na mróz. Dlatego przed zimą należy je zabezpieczyć włókniną lub słomianymi matami, a wokół nasady pędów trzeba usypać kopczyk z ziemi.      

Rozmnażanie rośliny przez okłady jest metodą wymagającą większej cierpliwości, ponieważ korzenie pojawiają się w okresie od kilku miesięcy do nawet kilku lat. 

 • Choroby i szkodniki

Chociaż glicynia chińska jest rośliną dość łatwą w uprawie, może być atakowana przez szkodniki i choroby. Do najczęstszych chorób rośliny zalicza się m.in. werticilioza, guzowatość korzeni oraz mączniak prawdziwy. Ze szkodników, które mogą zaatakować pnącza, należy wymienić mszyce i przędziorka chmielowca.

Glicynia chińska – zastosowanie w ogrodzie

Glicynia chińska to niezwykle popularne pnącze, które znajduje wiele zastosowań. Najpiękniej wygląda posadzona przy ścianach budynków, a także przy altanach, trejażach czy pergolach, wokół których pędy mogą się owijać. Nadaje się do uprawy w dużych ogrodach, parkach i zieleni miejskiej – wszędzie tam, gdzie będzie miała stanowisko słoneczne. Wisterię można też prowadzić jako drzewko. Jego pień tworzymy z 2-3 splatających się pędów, które początkowo muszą mieć podpórkę. Aby glicynia chińska przybrała kształt drzewka, należy co sezon kilkakrotnie skracać wszystkie pędy. Ponadto roślinę można uprawiać w doniczkach i formować drzewka bonsai.    

Reklama

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

Lucyna13

Moja glicynia rośnie i pięknie kwitnie w ziemi wapienno-gliniastej bo taką mam na działce. Faktem jest że w lipcu musi być przycięta żeby zakwitła za rok.

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Wisteria. Królewskie pnącze w twoim ogrodzie"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.