Porady ogrodnicze

Wtyk amerykański. Jak się pozbyć szkodnika?

W Polsce coraz częściej można spotkać nowy rodzaj inwazyjnego szkodnika, który jesienią zaczyna pojawiać się w domach — wtyka amerykańskiego. W surowych, jesiennych warunkach nie przetrwa, dlatego próbuje przedostać się do wnętrz naszych domów. Czym jest wtyk amerykański, czy jest groźny i jak można się go pozbyć? 

Wtyk amerykański. Jak się pozbyć szkodnika?
fot. Wtyk amerykański to stosunkowo nowy i nieznany szkodnik, zimujący w naszych domach 123RF/PICSEL
REKLAMA

Nowy szkodnik w polskich domach: wtyk amerykański w domu

Leptoglossus occidentalis, czyli wtyk amerykański trafił do Europy z sadzonkami iglaków sprowadzanymi z USA. Najpierw jego obecność zauważono we Włoszech, z czasem rozprzestrzenił się również w innych rejonach. W naszym kraju spotkać można aż kilkanaście gatunków wtyków. Najpopularniejszy jest  wtyk straszyk (Coreus marginatus) żerujący na szczawiu. Od kilkunastu lat, na terenie całej Polski, spotyka się niestety także inwazyjnego wtyka amerykańskiego. Po raz pierwszy zaobserwowano go we Wrocławiu i Miechowie.

Czym jest wtyk amerykański?

Wtyk amerykański to pluskwiak  należący do rodziny wtykowatych. Osiąga spore rozmiary (15-18 mm długości). Ma brązową lub czarną głowę z czerwonożółtymi smugami, kłujką i długimi, segmentowanymi czułkami. Uwagę zwracają wyłupiaste oczy. Na odwłoku występują biało-czarne paski.


Fot. Wtyk amerykański (Leptoglossus occidentalis) 123RF.com

W okresie jesiennym owad ten może pojawiać się masowo w domach, garażach oraz budynkach gospodarczych. Najczęściej chowa się w futrynach drzwi, ościeżnicach okien i  szczelinach w podłodze- bywa wręcz plagą.

Czy wtyk amerykański jest szkodliwy?

Wtyk amerykański żeruje głównie na drzewach iglastych (w tym sośnie pospolitej) i nie jest groźny dla człowieka. Może sprawiać problemy w ogrodzie, ponieważ atakuje niedojrzałe szyszki, wysysając z nich soki za pomocą kłujki, co w rezultacie prowadzi do pogorszenia jakości nasion drzew. W niektórych przepadkach osłabia również ich wzrost. Wtyk żeruje również na igłach, które zaatakowane zżółkną i brązowieją, tracą zdolności asymilacyjne. Stanowi więc duże zagrożenie dla naszego drzewostanu.

Wtyk amerykański w domu i ogrodzie

Co ciekawe, owad ten w sytuacjach zagrożenia wydziela nieprzyjemny zapach. Warto jednak wiedzieć, że w przeciwieństwie do biedronek azjatyckich, które mogą wywoływać u nas alergie, wtyk nam nie szkodzi, nie jest jadowity. A jego aparat gębowy przystosowany jest do wysysania substancji odżywczych z zielonych części roślin, a nie do kąsania. Zatem, jeżeli zobaczycie go w swoich domach, nie ma się czego obawiać.

Jak zwalczać wtyka amerykańskiego?

Wtyka amerykańskiego można zwalczać na różne sposoby. Pierwszym z nich jest ręczne wyłapywanie owada. Pamiętaj jednak, aby podczas takiego działania założyć gumowe rękawiczki, ponieważ wydzielany przez niego nieprzyjemny zapach, może długo pozostać na rękach.

wtyk amerykański fot. Wtyk amerykański na elewacji budynku / 123RF/PICSEL

Wtyk amerykański - jaki oprysk? 

Możesz również wynająć profesjonalną firmę, która zwalcza inwazyjne owady (do najczęściej wykorzystywanych metod profesjonalnych należą: zamgławianie ULV oraz termiczne) lub samodzielnie zastosować oprysk na pluskawiaki. Takie działanie warto jednak przemyśleć, gdyż w ten sposób można przy okazji uśmiercić pożyteczne owady. Pewnym sposobem ochrony jest zakładanie siatek na okna.

REKLAMA
REKLAMA

Tarczówka marmurkowata w Polsce

Innym inwazyjnym owadem, który również został przywleczony do Polski z zagranicy, jest tarczówka marmurkowata (Halyomorpha halys). Jej naturalnym środowiskiem występowania jest obszar Azji Wschodniej – do Europy trafiła wraz z importem. Liczebność szkodników na terenie kraju jest niewielka, jednak naukowcy alarmują, że stopniowo będzie się zwiększać, ponieważ owad szybko i aktywnie się rozprzestrzenia. Dotychczas zaobserwowano go w województwach mazowieckim i małopolskim.

tarczówka marmurkowata fot. Tarczówka marmurkowata dotarła już do Polski / WikimediaCommons, David R. Lance, CC BY 3.0

Tarczówka marmurkowata żeruje gromadnie w okresie letnim, głównie na warzywach uprawnych, owocujących drzewach i krzewach (jabłoni, gruszy, czereśni, brzoskwini, borówce, malinie, winorośli) oraz roślinach ozdobnych – wiciokrzewie, klonie, budlei, cyprysie. Żywi się kwiatami, owocami i liśćmi. Objawami występowania tarczówki mogą być niewielkie plamy, bruzdy i przebarwienia widoczne na częściach roślin.

Jak wygląda tarczówka marmurkowata?

Podobnie jak wtyk amerykański, tarczówka jest pluskwiakiem. Ciało owada osiąga ok. 1,2-1,7 cm długości i jest koloru szaro-brunatnego z charakterystycznymi, nakrapianymi plamkami. Dzięki posiadanym skrzydłom może przebyć dystans nawet 5 km.

Czy gryzie tarczówka marmurkowata gryzie?

Tarczówka marmurkowata nie gryzie ludzi i nie jest jadowita. Jeśli poczuje się zagrożona, wydziela nieprzyjemny zapach – dlatego bywa nazywana „cuchnącym pluskwiakiem”. Dla właścicieli domów może być najbardziej uciążliwa w październiku, kiedy szuka miejsc do przezimowania. Owady gromadzą się wówczas w szczelinach i szparach na elewacji budynków. 

Jak się pozbyć tarczówki marmurkowatej?

W przypadku podejrzenia, że azjatycki pluskwiak pojawił się w domu lub ogrodzie, warto powiadomić Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Zwalczanie tarczówki marmurkowatej przebiega podobnie jak w przypadku innych pluskwiaków: zastawia się na nie pułapki i zakłada siatki zabezpieczające.

Przeczytaj: 

Jak pozbyć się z domu azjatyckich biedronek?

Pluskwa domowa. Skąd się bierze i jak się jej pozbyć?

Stonoga murowa i prosionek szorstki – jak zwalczyć szkodniki?

Zobacz: Ekologicznie: Dezynfekujemy i odkażamy w duchu zero waste

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Wtyk amerykański. Jak się pozbyć szkodnika?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.