Porady ogrodnicze

Zimą ostre, po zbiorach kosmetyczne. Dlaczego czereśnie trzeba przycinać w lutym lub marcu?

Twoja czereśnia marnieje i wydaje coraz mniej owoców? Być może zapominasz o regularnym cięciu czereśni. Przycinanie gałęzi jest niezwykle ważne dla każdego drzewka owocowego. W przypadku pestkowców jest ono istotne nie tylko ze względu na obfitsze owocowanie, ale także ochronę przed chorobami grzybowymi. Sprawdź, jak wygląda cięcie czereśni zimą i czym różni się od letniego.

Zimą ostre, po zbiorach kosmetyczne. Dlaczego czereśnie trzeba przycinać w lutym lub marcu?
Przycinanie gałęzi czereśni to zabieg, który poprawia kondycje drzewka. Fot.123RF.com

Spis treści:

Czy czereśnie można ciąć zimą?  

Zastanawiasz się, kiedy ciąć czereśnie? Drzewka najczęściej tnie się zaraz po owocowaniu. Dzięki temu możesz zrobić szybki przegląd gałęzi i usunąć te, które nie owocują. Jest to tak zwane cięcie pielęgnacyjne, dzięki któremu prześwietlisz także koronę. Znacznie ważniejsze jest cięcie zimowe czereśni, które przeprowadza się w lutym lub marcu. Wówczas masz łatwiejszy dostęp do wszystkich gałęzi. Możesz ocenić ich stan, ewentualnie ukształtować koronę lub ją prześwietlić. Największe zalety z zimowego cięcia czereśni to: 

  • gwarancja obfitszych plonów – prześwietlenie korony sprawia, że do jej wnętrza dociera więcej powietrza i promieni słonecznych; 
  • ochrona przed chorobami – usuwasz gałęzie suchych, uszkodzone lub zniszczone, które stanowią jedynie zapalnik dla chorób bakteryjnych np. raka bakteryjnego
  • formowanie korony – usuwanie wilków czy gałęzi zbyt wysoko piętrzących się do góry pozwala zachować estetyczny wygląd drzewka i łatwiejszy dostęp do owoców. 

Prześwietlanie korony drzew owocowych chroni je także przed chorobami grzybowymi, na które są bardzo podatne. Dzięki luźno usytuowanym gałęziom szybciej wysychają, a większy dostęp powietrza uniemożliwia rozprzestrzenianie się choroby. Czereśnie najbardziej podatne są na opieńkę miodową, brunatną zgniliznę, dziurkowatość liści pestkowych i drobną plamistość liści grzybowych.  

Cięcie czereśni jest niezwykle ważne dla ochrony drzewka przed chorobami i zwiększenia plonów. Fot.123RF.com

Jak przycinać czereśnie zimą? 

Na cięcie czereśni warto wybrać suchy dzień, ponieważ zwiększona wilgotność powietrza może zwiększyć ryzyko chorób grzybowych. Należy użyć do cięcia jedynie czystych i odkażonych narzędzi ogrodniczych – sekatora ręcznego czy piły do grubszych gałęzi.  

Cięcie czereśni zimą najlepiej rozpocząć od usunięcia gałęzi uszkodzonych i suchych, które z pewnością nie będą owocowały w nadchodzącym sezonie. Gałęzie mogą być uszkodzone zarówno z powodu uderzenia, wiatru, jak i mrozu.  

Następnie należy usunąć wszystkie wilki, czyli gałęzie wybijające pionowo do góry. Czereśnie mają tendencję do rośnięcia w górę. Starsze okazy mogą osiągać nawet 10 metrów wysokości. Jednak owoce z takich okazów rosnące na samym czubku drzewa są już niedostępne dla człowieka. Warto przy formowaniu korony czereśni pozwolić jej rozkrzewiać się nisko nad ziemią, a gałęzie zlokalizowane zbyt wysoko obcinać. 

Przeczytaj również: Przycinanie drzew i krzewów owocowych zimą. Jakie krzewy można ciąć już w styczniu?

Zimowe cięcie czereśni obejmuje także usuwanie wszystkich gałęzi rosnących w głąb korony. Powodują one jedynie zagęszczanie się korony i jej zaciemnianie. Należy usunąć także wszystkie małe gałązki, które na pewno nie zaowocują w tym roku.  

Drzewa pestkowe są bardzo wrażliwe na raka bakteryjnego – choroba ta jest bardzo niebezpieczna i szybko rozprzestrzenia się po całym drzewku, powodując jego gnicie. Często jest skutkiem zaniedbania i nieodpowiedniego cięcia drzew. Zatem jak ciąć czereśnie? Wszystkie gałęzie należy przycinać jak najbliżej nasady następnej gałęzi. Wówczas drzewko będzie mogło szybko zabliźnić ranę.  

Należy także pamiętać, aby rany po cięciach od razu zabezpieczyć maścią ogrodniczą. W sklepach znajdziesz wiele przykładowych produktów. Możesz także wykonać samodzielnie maść ogrodniczą z emulsji i środka grzybobójczego.  

Jeśli zastanawiasz się, kiedy ciąć czereśnie - luty i początek marca są idealnym momentem. Cięcie czereśni zimą jest nawet ważniejsze niż cięcie letnie, które wykonuje się po zebraniu owoców. Dzięki niemu zachowasz swoje drzewko w doskonałej kondycji oraz przygotujesz je na intensywny wzrost, kwitnienie i owocowanie.  

Źródło: Deccoria.pl 

Przeczytaj również: 

13 największych błędów przy obcinaniu drzew owocowych. Uważaj, bo nie będzie zbiorów

Najlepsze odmiany czereśni. Słodziutkie i bez robaków

Cięcie czereśni po zbiorach. Jak prawidłowo przycinać drzewa owocowe?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.