Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Prawo i finanse

Do kiedy można składać wnioski o dopłatę do fotowoltaiki w 2023 roku? Nie przegap terminu, bo stracisz nawet 15 tys. złotych

Dopłaty do fotowoltaiki 2023 w ramach programu Mój Prąd to pomoc finansowa dla osób, które chcą wytwarzać energię elektryczną na potrzeby własnego gospodarstwa domowego. Obejmuje nie tylko mikroinstalacje (PV), ale także systemy magazynowania energii i ciepła. Z dofinansowania na fotowoltaikę mogą skorzystać miliony Polaków, jednak wcześniej muszą spełnić określone warunki. Dla kogo i ile wyniosą dopłaty do fotowoltaiki w 2023 roku? Do kiedy można składać wnioski? Wyjaśniamy.

Do kiedy można składać wnioski o dopłatę do fotowoltaiki w 2023 roku? Nie przegap terminu, bo stracisz nawet 15 tys. złotych
Masz fotowoltaikę? Zbliża się termin składania wniosków. Fot.123RF/gov.pl

Spis treści:

Dla kogo dopłaty do fotowoltaiki 2023?

Mój Prąd to program, który ma na celu propagowanie idei odnawialnych źródeł energii w Polsce poprzez zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych.

Osoby, które chcą zwiększyć swoją niezależność energetyczną w dobie wysokich cen prądu w 2022 r., mogą starać się o dofinansowanie do zakupu paneli fotowoltaicznych lub instalacji fotowoltaicznych wraz z dodatkowymi urządzeniami, w tym magazynami energii lub magazynami ciepła.

O dotacje do mikroinstalacji (PV) i urządzeń gromadzenia energii starać mogą się wyłącznie osoby fizyczne wytwarzające energię elektryczną na własne potrzeby, o ile rozliczają się one w ramach net-billingu. Dotyczy to nowych prokonsumentów, a także dotychczasowych użytkowników, którzy na rzecz systemu wprowadzonego 1 kwietnia 2022 r. zrezygnowali z rozliczania w systemie opustów.

Do kiedy wniosek o dopłaty do fotowoltaiki 2023?

Nabór wniosków o dopłatę do fotowoltaiki w ramach programu Mój Prąd trwa do 31 marca 2023 r. Wniosek o dofinansowanie należy złożyć online. W pierwszej kolejności trzeba uzyskać dostęp do GWD, czyli Generatora Wniosków o Dofinansowanie. Dostępny na platformie formularz to jedyny sposób na złożenie deklaracji.

Po uzyskaniu dostępu do Generatora Wniosków o Dofinansowanie trzeba znaleźć zakładkę „Wniosek” i kliknąć przycisk „Nowy wniosek o dofinansowanie”. Tam wybrać program, z którego chcemy skorzystać. Najpierw wybieramy opcję „Wniosek o dofinansowanie ze środków krajowych”, a potem w polu „Dziedzina” trzeba wskazać „Mój Prąd”. W dalszej kolejności należy wpisać dane wnioskodawcy, m.in. adres zamieszkania i numer konta bankowego.

Do złożenia wniosku o dofinansowanie do fotowoltaiki potrzebne będą również dane dotyczące instalacji. Dokumenty, które trzeba przygotować wcześniej w formie elektronicznej, powinny zawierać:

  • kopię faktury za dostawę i montaż instalacji fotowoltaicznej (kopia faktury powinna być opatrzona adnotacją „Zgłoszono do Programu priorytetowego Mój Prąd”);

  • dowód zapłaty faktury lub oświadczenie o dokonanej wpłacie;

  • zaświadczenie operatora sieci dystrybucyjnej, potwierdzające montaż licznika wraz z numerem punktu poboru mocy, w którym go zainstalowano;

  • oświadczenie o samodzielnym montażu instalacji (tylko w przypadku, gdy instalacja jest montowana samodzielnie, przy założeniu posiadania niezbędnych kwalifikacji).

fotowoltaika Dopłaty do fotowoltaiki 2023 to pomoc finansowa dla osób, które chcą wytwarzać energię elektryczną na potrzeby własnego gospodarstwa domowego. Fot.123RF.com

Ile wyniosą dopłaty do fotowoltaiki w 2023 roku?

Kwoty dofinansowania do fotowoltaiki w ramach programu Mój Prąd w 2023 roku zostały zwiększone. Ma to związek z sytuacją gospodarczą, w tym wysoką inflacją, a także kryzysem energetycznym w Europie.

W przypadku zgłoszenia do dofinansowania tylko mikroinstalacji PV kwota dofinansowania wyniesie do 50 proc. kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 6 tys. złotych. Z kolei w przypadku zgłoszenia do dofinansowania mikroinstalacji PV wraz z magazynem energii dofinansowanie wyniesie:

  • do mikroinstalacji do 50 proc. kosztów kwalifikowanych nie więcej niż 7 tys. zł;

  • do magazynu energii do 50 proc. kosztów kwalifikowanych nie więcej niż 16 tys. zł;

  • do magazynów ciepła do 50 proc. kosztów kwalifikowanych nie więcej niż 5 tys. zł;

  • do systemu EMS / HEMS do 50 proc. kosztów kwalifikowanych nie więcej niż 3 tys. zł.

NFOŚiGW informuje, że wnioskodawcy, którzy otrzymali już wypłatę dofinansowania w ramach programu Mój Prąd przed zmianą wysokości dopłaty, nie będą musieli składać nowego wniosku. Takie osoby otrzymają wyrównanie, o ile po przeliczeniu będzie im przysługiwać zwiększona kwota dofinansowania.

Jakie parametry musi mieć instalacja PV, aby uzyskać dopłaty?

Wśród warunków, które wnioskodawca musi spełnić, aby otrzymać dofinansowanie do fotowoltaiki, są określone parametry instalacji. Moc instalacji fotowoltaicznej, na którą ma zostać przekazane wsparcie finansowe, może wynosić od 2 do 10 kW. W przypadku magazynu ciepła minimalna pojemność wynosi 20 dm sześc. (20 l), a dla magazynów energii elektrycznej jest to co najmniej 2 kW. Należy pamiętać również o tym, że w momencie składania wniosku instalacja fotowoltaiczna musi być wykonana oraz podłączona do sieci.

Przeczytaj również:

Jak myć panele fotowoltaiczne? Czy do czyszczenia paneli można używać wody z kranu?

Jak zwiększyć wydajność paneli słonecznych? Ten sposób jest mało znany

Dotacja na termomodernizację domu. Jak dostać nawet 135 tys. zł na remont?

Jak oszczędzać zimą na rachunkach? na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.