Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Prawo i finanse

Ile kosztuje ogrzewanie gazem płynnym? Czy to się opłaca? Zalety i wady ogrzewania gazem płynnym

Ogrzewanie gazem płynnym ma coraz większe grono zwolenników. Jest niezwykle wygodne, łatwe w obsłudze, a przy tym ekologiczne. Wciąż zastanawiasz się nad tym, czy opłaca się ogrzewać dom gazem płynnym? Poznaj wady i zalety tego rozwiązania.

Ile kosztuje ogrzewanie gazem płynnym? Czy to się opłaca? Zalety i wady ogrzewania gazem płynnym
Ogrzewanie gazem płynnym zyskuje na popularności, gdyż charakteryzuje się ono dużym bezpieczeństwem, wydajnością i niezawodnością. Fot.123RF.com

Spis treści:

Ogrzewanie domu gazem płynnym. Czym jest gaz LPG?  

LPG to skrótowiec od angielskiego terminu „liquefied petroleum gas”, który oznacza skroplony gaz petrochemiczny. Gaz płynny jest otrzymany właśnie z ropy naftowej w wyniku procesów jej rafinacji, czyli oczyszczania. Warto zaznaczyć, że jest to jedno z najbardziej wszechstronnych i najczystszych źródeł energii.

Gaz płynny to znakomita alternatywa dla gazu ziemnego zwłaszcza w przypadku, gdy niemożliwe jest przyłączenie nieruchomości do sieci gazowej. Pod względem użytkowym instalacja LPG działa w bardzo podobny sposób. Jedyną różnicą jest to, że gaz płynny jest magazynowany w specjalnych zbiornikach o różnych pojemnościach: 2700 l, 4850 l, 6400 l oraz 9200 l. Ich pojemność jest dobierana do zapotrzebowania instalacji grzewczej.

Gaz LPG magazynuje się w zbiornikach na zewnątrz budynku (odpowiednie przepisy wskazują odległości, jakie należy zachować), natomiast w przypadku niewielkich działek zbiornik należy zakopać. Warto również pamiętać, że każdy zbiornik na gaz płynny wymaga okresowego napełniania. Dostawcy gazu dostarczają paliwo cysternami, dlatego zbiorniki należy lokalizować w taki sposób, by tankowanie mogło odbywać się bezproblemowo zarówno dla właścicieli działki, jak i dostawcy.     

Przeczytaj również: Przeczytaj, zanim zdecydujesz się na piec gazowy. Wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę podczas zakupu

Ile kosztuje litr gazu płynnego?

Cena gazu płynnego jest uzależniona od wielu czynników, m.in. od okresu tankowania. Zapotrzebowanie na LPG rośnie wraz ze zbliżającą się zimą. Im większe zapotrzebowanie na surowiec tym ceny gazu płynnego rosną. W przypadku, gdy nie mamy podpisanej umowy na dostawy gazu LPG po stałej cenie, najlepiej zaopatrzyć się w opał w miesiącach letnich.

Cena gazu LPG nie jest regulowana przez Urząd Regulacji Energetyki, a jej wysokość dyktuje rynek. Na początku 2021 roku wynosiła ona około 2,4 zł/l. Pod koniec roku cena poszła mocno w górę i wynosiła ponad 3 zł/l/. Niestety w marcu 2022 roku, po inwazji Rosji na Ukrainę, cena gazu płynnego osiągnęła poziom aż 4 zł/l. Natomiast w czerwcu i lipcu b.r. ceny LPG obniżyły się do 3 zł/l/.   

ogrzewanie gazem płynnym Gaz płynny jest bardzo wydajnym paliwem o kaloryczności kilkukrotnie większej niż kaloryczność niektórych paliw stałych, w tym węgla. Fot.123RF.com

Ile kosztuje instalacja na gaz płynny?

Przeciętny koszt instalacji gazowej w budynku jednorodzinnym to nawet kilkanaście tysięcy złotych. Z jakimi wydatkami musimy się liczyć? To przede wszystkim:

 • projekt instalacji gazowej – orientacyjny koszt wynosi 1500 zł;

 • szafka gazowa z montażem – około 300-900 zł;

 • koszty usług geodezyjnych – wahają się między 1000 a 2000 zł;

 • montaż instalacji gazowej – w zależności od technologii od 3000 do nawet 6000 zł;

 • odbiór przyłącza gazowego – około 100-200 zł;

 • kocioł kondensacyjny dwufunkcyjny – około 4000 zł;

 • montaż kotła – od 500 do nawet 1000 zł;

 • materiały budowlane i robocizna – to koszt około 150 zł za metr.

Nie jest to jednak ostateczna kwota. Warto też pamiętać, aby do powyższych kosztów doliczyć jeszcze koszt zakupu i montaż grzejników lub cenę wykonania innego systemu dystrybucji ciepła, np. ogrzewania podłogowego.

Ogrzewanie gazem płynnym – zalety i wady

Ogrzewanie domu gazem płynnym niesie ze sobą mnóstwo korzyści. Wśród zalet LPG możemy wymienić:

 • ekologiczność i bezpieczność – ogrzewanie gazem płynnym zaliczane jest do ekologicznych metod ogrzewania gospodarstw domowych. Podczas spalania LPG nie powstają szkodliwe dla środowiska substancje, jak ma to miejsce przy paleniu węglem. Nie jest też zagrożeniem dla gleby czy wód chronionych, dlatego można go stosować nawet na terenach chronionych;

 • wygodność w użytkowaniu – instalacja gazu płynnego jest niezwykle wygodna i praktycznie bezobsługowa;

 • duża dostępność – w przeciwieństwie do gazu ziemnego, dostawcy mogą go dostarczyć tak naprawdę wszędzie;

 • wysoka wartość opałowa – w porównaniu z wieloma paliwami stałymi gaz płynny wyróżnia się wysoką kalorycznością, co sprawia, że ogrzewanie nim jest niezwykle efektowne;  

 • wszechstronność – gaz LPG można stosować do ogrzewania, gotowania, pieczenia, oświetlania czy nawet wytwarzania prądu.

Niestety, mimo niezaprzeczalnych zalet, ogrzewanie gazem płynnym na również swoje wady. Należy uwzględnić przede wszystkim dodatkowe formalności, z którymi trzeba się zmierzyć, aby móc z niego korzystać. Konieczne jest zgłoszenie instalacji do urzędu oraz dostarczenie dokumentacji projektowej. Ponadto montaż zbiornika musi spełniać odpowiednie wymagania techniczne, m.in. odległość od domu lub działki sąsiedniej.  

ogrzewanie gazem płynnym Każdy zbiornik na gaz płynny wymaga okresowego napełniania. Fot.123RF.com

Jaki jest koszt ogrzewania domu gazem płynnym?

Aby obliczyć koszty ogrzewania domu gazem płynnym, należy uwzględnić takie dane, jak: cena paliwa, jego wartość opałowa oraz sprawność systemu grzewczego. Szacuje się, że roczne zapotrzebowanie energetyczne domu o standardowej izolacji wynosi około 100 kWh/m2. Jeżeli założymy, że gaz LPG kupimy w cenie 3 zł/l, to uwzględniając jego wartość opałową (około 24 M/J), a także sprawność instalacji grzewczej z gazowym kotłem kondensacyjnym (95 %) okaże się, że koszt ogrzewania domu gazem płynnym wyniesie 0,13 zł/MJ, czyli 0,47 zł/kWh.

Jaki jest zatem koszt ogrzewania domu o powierzchni 100 m2 gazem płynnym? Wystarczy dokonać proste działanie: 100 x 100 x 0,47 = 4700 zł. Jak widać, choć samo założenie instalacji jest kosztowne, ogrzewanie domu gazem płynnym jest dosyć ekonomiczne.

Ogrzewanie gazem płynnym – dofinansowanie

Gospodarstwa domowe, których główne źródło ciepła zasilane jest skroplonym gazem LPG, mogą otrzymać wsparcie finansowe w ramach jednorazowego dodatku. W porównaniu z dofinansowaniem do innych paliw wysokość dopłaty jest dość niska – tylko 500 zł. Wnioski o dodatek do gazu LPG można składać od 21 września 2022 roku. Można to zrobić zarówno osobiście, jak i przez internet w urzędach miast i gmin. Mamy na to czas do 30 listopada 2022 roku.  

Przeczytaj również: Dopłata do gazu 2022: jak otrzymać dopłatę do ogrzewania gazem? WNIOSEK o dopłatę do ogrzewania gazem

Wpływ ogrzewania na zdrowie. Tak reaguje organizm na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.