Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Prawo i finanse

Niecały miesiąc na montaż. Ciepłomierz lub podzielnik ciepła w każdym mieszkaniu

Już wkrótce ciepłomierze lub podzielniki kosztów ciepła będą musiały pojawić się w mieszkaniach w zabudowie wielorodzinnej. Na spełnienie obowiązku został niecały miesiąc. Montaż urządzeń ma sprawić, że podział kosztów za energię cieplną ma być bardziej sprawiedliwy. Nie brakuje bowiem sytuacji, kiedy jeden lokator wykorzystuje ciepło przenikające przez przegrody budowlane z sąsiednich pomieszczeń. Montaż ciepłomierzy lub podzielników ciepła ma być sposobem na walkę z tymi nadużyciami. Sprawdzamy, w jakich sytuacjach podzielniki ciepła i ciepłomierze są obowiązkowe oraz do kiedy trzeba je zamontować.

Niecały miesiąc na montaż. Ciepłomierz lub podzielnik ciepła w każdym mieszkaniu
Już wkrótce w każdym mieszkaniu będą musiały zostać zamontowane ciepłomierze i podzielniki ciepła. Fot. Arkadiusz Ziolek/Marek Bazak/East News

Spis treści:

Co to jest ciepłomierz?

Ciepłomierz to przyrząd służący do pomiaru ilości przepływającej energii cieplnej. Jego wskaźniki są podstawą do rozliczania między dostawcą a odbiorcą tej energii. Ciepłomierz, nazywany również licznikiem ciepła, najczęściej instalowany jest w węzłach cieplnych budynków mieszkalnych.

Ciepłomierz w sposób ciągły mierzy objętość przepływającej przez niego gorącej wody oraz jej temperaturę w przewodach zasilającym i powrotnym. To dzieje się przy pomocy czujnika temperatury oraz przetwornikowi przepływu. Pochodzące z nich dane trafiają do  przetwornika, który przelicza ilość ciepła i pokazuje je na wyświetlaczu w jednostce kWh lub GJ.

Każdy ciepłomierz podlega kontroli. Za tę odpowiedzialne są organy administracji w zakresie legalizacji, uwierzytelnienia i zatwierdzania typu. W potocznym języku licznik ciepła jest często utożsamiany z podzielnikiem kosztów montowanym na grzejnikach centralnego ogrzewania. To jednak błędna definicja, ponieważ podzielnik ciepła to zupełnie inne urządzenie.

Przeczytaj także: Na górze ciepły, na dole zimny? Prosty sposób na naprawienie grzejnika 

Co to jest podzielnik ciepła?

Podzielnik ciepła stosuje się dla sprawiedliwego rozliczenia zużytego ciepła. Ma inne zadania niż ciepłomierz, ponieważ to urządzenie pozwala na rozliczenie niezależnie od pozostałych sąsiadów, którzy nie zawsze racjonalnie gospodarują ciepłem w swoim mieszkaniu. Jak działa podzielnik ciepła?

Podzielnik ciepła to kompaktowe urządzenie, które montowane jest na grzejniku. Jego elektroniczny układ składa się z dwóch czujników. Pierwszy rejestruje temperaturę grzejnika, drugi natomiast temperaturę otoczenia w czasie rzeczywistym. Im wyższa jest temperatura grzejnika oraz im dłużej jest ona rejestrowana przez podzielnik, tym większy jest udział grzejnika w całkowitym zużyciu energii cieplnej.

Decyzje o montażu podzielników ciepła podejmowały spółdzielnie i wspólnoty w swoich regulaminach. Gdy na podzielniki czy ciepłomierze nie pozwalał stan instalacji lub było to nieopłacalne, alternatywą jest ustalanie kosztów ogrzewania według powierzchni lokali. To jednak nie zachęca wszystkich mieszkańców do oszczędzania. Podzielniki kosztów ogrzewania nie są zalegalizowanymi urządzeniami i są urządzeniami pomocniczymi. To dlatego, że nie mierzą, a tylko wskazują udział danego lokalu w zużyciu ciepła.

podzielnik ciepła Ciepłomierz i podzielnik ciepła będą obowiązkowe od grudnia. Fot.123RF.com

Czy podzielniki ciepła i ciepłomierze są obowiązkowe?

Pod koniec grudnia 2021 roku w życie weszło nowe rozporządzenie Ministerstwa Klimatu. Dotyczy warunków ustalania technicznej możliwości i opłacalności zastosowania ciepłomierzy, podzielników kosztów ogrzewania oraz wodomierzy do pomiaru ciepłej wody użytkowej. W tym czytamy, że ciepłomierze lub podzielniki kosztów ciepła będą musiały być w każdym mieszkaniu w bloku wielorodzinnym. 

W nowych budynkach montowanie urządzeń jest normą. Jednak rozporządzenie obejmuje również starsze budynki. W starym budownictwie obowiązkowe będzie założenie podzielników kosztów ciepła z funkcją zdalnego odczytu kosztów. W tym nie ma możliwości indywidualnego rozliczenia mieszkańców za ciepło dlatego, że ciepłomierz, który jest drogim urządzeniem, musiałby zostać zamontowany na każdej z kilku rur biegnących w poszczególnych pionach przez mieszkanie.

Czy podzielniki ciepła i ciepłomierze są obowiązkowe? To pytanie wydaje się zasadne, jeżeli spojrzymy na paragraf szósty rozporządzenia. W tym czytamy, że obowiązek montażu powstaje w momencie, kiedy następuje techniczna do tego możliwość. Co więcej, analiza ekonomiczna przeprowadzona dla okresu pięcioletniego musi wykazać, że projektowana oszczędność energii po instalacji wodomierza lub podzielnika jest wyższa niż koszt zakupu, montażu i eksploatacji tych urządzeń.

Paragraf niejako wskazuje, że aby zrezygnować z urządzeń, wystarczy udowodnić nieopłacalność lub techniczną niemożliwość montażu. Na przykład w sytuacji, gdy nie ma możliwości regulowania dostaw ciepła przez zawory na grzejnikach, montaż podzielnika ciepła wydaje się nieuzasadniony. Nie ulega wątpliwości, że zarządcy nieruchomości będą chcieli wykorzystać te wyjątki, by nie stosować rządowych rozwiązań.  

Do kiedy trzeba zamontować podzielniki ciepła?

Rozporządzenie dotyczące montażu podzielników ciepła weszło w życie 24 grudnia 2021 roku. Rząd właścicielom nieruchomości dał niewiele czasu na dostosowanie się do nowych reguł, bo tylko 12 miesięcy. To oznacza, że podzielniki ciepła i ciepłomierze należy zamontować do 24 grudnia 2022 roku.

Choć nowe zasady nie obejmują już zainstalowanych podzielników i ciepłomierzy, to należy pamiętać, że do 1 stycznia 2027 roku trzeba wymienić podzielniki kosztów ogrzewania, wodomierze i ciepłomierze bez odczytu zdalnego na urządzenia zdalne.

Kary za brak podzielników ciepła w mieszkaniu

W meandrach przepisów trudno znaleźć dokładną wysokość kar za brak podzielników ciepła. Prawo energetyczne mówi natomiast o udostępnieniu mieszkania w celu odczytu podzielnika ciepła. Wysokość kary za jego brak finalnie ustalana jest przez spółdzielnie mieszkaniowe. Te zaczynają się nawet od 1000 zł.

Warto również mieć na uwadze, że niedozwolone jest manipulowanie przy podzielnikach. Zdarza się, że lokatorzy zrywają plombę z urządzenia lub stosują przeszkody cieplne przed grzejnikiem jak meble czy zasłony. Takie praktyki i manipulacje przy działaniu podzielnika ciepła mogą być karane.

Przeczytaj również: Kolejna podwyżka dla właścicieli domów i mieszkań. Podatek idzie mocno w górę

Nazywany cichym zabójcą. Uważajcie także latem na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.