Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Prawo i finanse

Podatek od wynajmu mieszkania. W 2023 roku zmieniają się zasady rozliczenia najmu

Zmiany w najmie w 2023, które wprowadzają zapisy Polskiego Ładu, mocno wpłyną na rynek najmu prywatnego. Rok 2022 jest ostatnim, w którym za wynajem mogliśmy odprowadzić podatek liniowy. Najbliższe rozliczenie to także ostatnia szansa na amortyzację i odliczenie kosztów. Po zmianach w najmie w 2023 nie ma już możliwości wyboru, z fiskusem rozliczymy się tylko ryczałtem.

Podatek od wynajmu mieszkania. W 2023 roku zmieniają się zasady rozliczenia najmu
Sprawdźcie, jak nowe przepisy wpłyną na podatek od najmu prywatnego. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Od 2023 wchodzą w życie zaktualizowane przepisy podatkowe dotyczące najmu prywatnego. Nowe zasady przewidują tylko rozliczenia w formie ryczałtu. Sprawdź, czego trzeba dopilnować i jak możesz wykorzystać ostatnią szansę na rozliczenie według skali.

Najem prywatny w 2023. Jakie zmiany w opodatkowaniu?

Od nowego roku najem prywatny będzie opodatkowany wyłącznie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Znika więc możliwość wyboru pomiędzy ryczałtem a rozliczeniem na zasadach ogólnych. Znika też możliwość pomniejszenia uzyskiwanych przychodów o wydatki związane z najmem np. remontu, odsetek kredytowych czy odpisów amortyzacyjnych.

Nowe stawki podatkowe obowiązujące przy najmie prywatnym to:

  • 8,5% dla przychodów, których wysokość w ciągu roku nie przekracza 100 tys. zł;
  • 12,5% dla przychodów powyżej 100 tys. zł.

Warto podkreślić, że nowe przepisy mają zastosowanie tylko w przypadku najmu prywatnego. To najem, w którym wynajmującym jest osoba prywatna bez działalności gospodarczej lub osoba, dla której najem nieruchomości nie jest przedmiotem działalności gospodarczej. Pamiętajmy też, że sam opodatkowany przychód z tytułu najmu powstaje dopiero w momencie, gdy faktycznie otrzymasz pieniądze.

Według danych Eurostatu z raportu opublikowanego w 2020 roku, w wynajętym lokalu mieszkało 16% Polaków. Przy 48,5% mieszkań na wynajem w Niemczech liczba ta wydaje się niewielka, jednak przekłada się to na 1,21 miliona mieszkań na terenie całej Polski. Po zawirowaniach wywołanych pandemią rynek wynajmu znowu rośnie, tak samo, jak ceny. Warto wiedzieć jakie zmiany podatkowe w 2023 obejmą sektor najmu.

Terminy i sposób płatności ryczałtu za najem w 2023

Podatek ryczałtowy z tytułu najmu prywatnego wpłacany jest na mikrorachunek podatnika. Ryczałt możemy wpłacać w rozliczeniu miesięcznym lub kwartalnym. Rozliczenie miesięczne za dany miesiąc wpłacamy do 20. dnia kolejnego miesiąca.

W przypadku ryczałtu kwartalnego pieniądze przelewamy do 20. dnia następnego miesiąca po upływie kwartału. Za ostatni kwartał opłatę należy uiścić przed upływem terminu złożenia zeznania. Jak rozliczyć podatek od najmu za 2023? Możliwość rozliczenia kwartalnego jest dostępna dla osób, których przychody za ubiegły rok nie przekroczyły 200 tys. euro.

Od 2023 roku zaczynają obowiązywać nowe stawki podatkowe od najmu prywatnego. Fot. 123RF.com

Jak rozliczyć podatek od najmu za 2023. Jakie dokumenty są potrzebne?

Nie musisz zgłaszać przejścia na podatek ryczałtowy. Od tego roku to jedyna możliwa forma opodatkowania umowy o najem. Zadaniem podatnika jest samodzielne obliczenie kwoty do zapłaty za miesiąc lub kwartał i wpłacenie należnej sumy na mikrorachunek. Jako osoba prywatna możesz wygenerować i sprawdzić swój numer za pomocą numeru PESEL.

Nie jest także wymagane ponowne zgłoszenie wynajmu do urzędu skarbowego. Nowe umowy najmu okazjonalnego należy zgłaszać fiskusowi w ciągu 14 dni od rozpoczęcia najmu. Jeżeli zawieramy umowę na okres krótszy niż 10 lat, warto wybrać właśnie ten rodzaj umowy.

Przeczytaj również: Podatek od nieruchomości idzie w górę. Wiemy, ile wyniesie

Najem okazjonalny ułatwia przedterminowe rozwiązanie umowy. Daje też możliwość zawarcia oświadczenia, w którym osoba korzystająca z mieszkania wskazuje adres wyprowadzki, w przypadku wykonania obowiązku opuszczenia lokalu.

Rozliczenie najmu za rok 2022. Ostatnia szansa na odliczenie kosztów

PIT za rok 2022 musimy rozliczyć do 2 maja. W tym roku ostatni dzień kwietnia to niedziela, a 1 maja to święto państwowe. Do tej pory podatnik decydował o formie opodatkowania za najem prywatny na początku roku bez możliwości zmiany.

W 2023 roku, ze względu na nowelizacje zawarte w Polskim Ładzie 2.0 ustawodawca umożliwił zmianę sposobu opodatkowania. Działa to jednak tylko w jedną stronę — dozwolone jest przejście z ryczałtu na rozliczenie ogólne. Część osób może być stratna ze względu na przepisy, które weszły w życie już w trakcie roku.

Aby zmienić formę opodatkowania za najem w 2022, konieczne jest złożenie formularza PIT-36, zamiast PIT-28. Termin złożenia tego zeznania rozpoczyna się 15 lutego 2023 r., a mija 2 maja 2023 r.

Ewentualna zmiana z ryczałtu na rozliczenie ogólne (wg skali) na pewno nie okaże się opłacalna dla każdego najemcy. Warto to sprawdzić, wypełniając PIT-36 i PIT-28, a następnie porównać uzyskane wyniki. Tyczy się to szczególnie osób, które po raz ostatni mogą skorzystać z możliwości odpisów amortyzacyjnych i pomniejszenia kosztów uzyskania przychodu (np. właściciele mieszkań, które w tym roku przeszły remont).

Przeczytaj również: Taryfy energii elektrycznej na 2023 rok. Ile zapłacimy za prąd?

Taryfy energii elektrycznej na 2023 rok. Sprawdź, ile zapłacimy za prąd! Fot. Bartlomiej Magierowski/East News

"Ekologicznie": Zasady 5R na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.