Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Prawo i finanse

Sprawdzamy abonament rtv 2023. Kto jest zwolniony, a kto musi płacić?

Ile wynosi abonament rtv 2023 to pytanie, którego w Polsce nie zadaje sobie nawet milion abonentów. Jak dowodzą statystki, to jeden z najbardziej nielubianych podatków. Tylko w 2020 roku uregulowało go niewiele ponad 680 tys. osób z niemal 13,5 mln deklarujących posiadanie telewizora. Niestety za brak abonamentu rtv czekają kary, a o czym w ubiegłym roku przekonało się ponad 120 tys. właścicieli gospodarstw. Sprawdzamy więc, ile wynosi abonament rtv 2023, kto go nie musi płacić oraz czy kupując telewizor, trzeba go rejestrować?

Sprawdzamy abonament rtv 2023. Kto jest zwolniony, a kto musi płacić?
Jeśli nie opłacimy daniny na publiczną telewizję i radio, możemy zapłacić karę, która wyniesie 30-krotność miesięcznej opłaty abonamentowej. Fot.Marek BAZAK/East News

Spis treści:

Abonament rtv 2023 – zasady

Abonament rtv dla osób fizycznych to jednorazowa opłata, niezależnie od ilości używanych odbiorników w tym samym gospodarstwie domowym oraz w samochodzie. Gospodarstwo domowe, w rozumieniu ustawy o opłatach abonamentowych, to zespół osób mieszkających i utrzymujących się wspólnie lub jedna osoba utrzymująca się samodzielnie.

Abonament rtv opłaca również pracodawca. Ten jest zobowiązany do zarejestrowania oraz wnoszenia opłat abonamentowych za wszystkie odbiorniki radiofoniczne i telewizyjne używane w miejscu pracy, bez względu na to czyją są własnością. W przypadku używania prywatnego odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego przez pracownika w miejscu pracy odpowiedzialność za brak rejestracji odbiorników ponosi pracodawca.

Abonament rtv 2023 - wysokość opłat

Abonament rtv 2023 to zapowiedź wyższych opłat. Za przyjemność oglądania publicznej telewizji w kończącym się roku wynoszą odpowiednio 7,50 zł za miesiąc za radioodbiornik i 24,50 za miesiąc za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny. Abonament rtv 2023 to podwyżki, które wynoszą:

 • 8,70 zł  za miesiąc za radioodbiornik (opłata za okres 12 miesięcy wynosi 104,40 zł);
 • 30 zł  za miesiąc za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny (opłata za okres 12 miesięcy to 327,60 zł).

Abonament rtv 2023 można opłacać we wszystkich placówkach pocztowych oraz przez jej stronę internetową. Oczywiście bez dodatkowych opłat. Wpłat można dokonywać również w pozostałych instytucjach finansowych. Opłatę abonamentową uiszcza się z góry do 25 dnia miesiąca, za który opłata jest należna.

Przeczytaj także: Trwają kontrole w domach. Czy inspektorem może być listonosz? Czy musisz go wpuścić?

Abonament rtv 2023 - wysokość opłat przy płaceniu z góry

Abonament rtv 2023 może być uiszczony z góry za cały rok lub za wybrane kolejne miesiące. W takich sytuacja abonent może liczyć na niższe stawki. Wysokość abonamentu rtv na 2023 r. za używanie odbiornika radiofonicznego z uwzględnieniem zniżki z tytułu wnoszenia opłat za okres dłuższy niż 1 miesiąc wynosi

 • 2 m-ce: 16,90 zł (radio) i 53,00 zł (odbiornik tv);
 • 3 m-ce: 25,10 zł (radio) i 78,70 zł (odbiornik tv);
 • 4 m-ce 3 + 1: 33,80 zł (radio) i 106,00 zł (odbiornik tv);
 • 5 m-cy 3 + 2: 42,00 zł (radio) i 131,70 zł (odbiornik tv);
 • 6 m-cy: 49,60 zł (radio) i 155,70 zł (odbiornik tv);
 • 7 m-cy 6 + 1: 58,30 zł (radio) i 183,00 zł (odbiornik tv);
 • 8 m-cy 6 + 2: 66,50 zł (radio) i 208,70 zł (odbiornik tv);
 • 9 m-cy 6 + 3: 74,70 zł (radio) i 234,40 zł (odbiornik tv);
 • 10 m-cy 6 + 3 + 1: 83,40 zł (radio) i 261,70 zł (odbiornik tv);
 • 11 m-cy 6 + 3 + 2: 91,60 zł(radio) i 287,40 zł (odbiornik tv);
 • 12 m-cy (rok): 94,00 zł (radio) i 294,90 zł (odbiornik tv).

Wysokość abonamentu rtv jest ustalana każdego roku w terminie do dnia 31 lipca przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji w drodze rozporządzenia. To z kolei jest publikowane w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej - Monitor Polski.

Kto musi płacić abonament rtv

Abonament rtv to opłata, która jest pobierana na funkcjonowanie publicznej telewizji i radia. Jej wysokość, jak wspomnieliśmy, reguluje ustawa o opłatach abonamentowych z dnia 21 kwietnia 2005 roku, a w Polsce abonament rtv jest obowiązkowy.

Opłata dokonywana na rzecz telewizji kablowej, satelitarnej i platformy cyfrowej nie zwalnia z obowiązku wnoszenia opłat abonamentowych. Rząd tłumaczy to tym, że konieczność płacenia abonamentu rtv wynika z faktu używania odbiornika radiowego lub telewizyjnego, a nie z treścią emitowanych programów.

Kto nie musi płacić abonamentu rtv

Oczywiście obowiązek płacenia abonamentu nie dotyczy sporej grupy odbiorców. Część społeczeństwa jest zwolniona z wnoszenia opłat. Kto nie musi płacić abonamentu rtv? Są to:

 • osoby po 75. lub 60. roku życia pobierający emeryturę, której miesięczna wartość nie przekracza połowy przeciętnego wynagrodzenia;
 • osoby niezdolne do pracy i z pierwszą grupą inwalidzką;
 • osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz niesłyszące, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu;
 • osoby niewidome, których ostrość wzroku nie przekracza 15 proc.;
 • kombatanci, którzy są inwalidami wojennymi i wojskowymi, bądź ich rodziny;
 • osoby, które mają prawo do korzystania ze świadczeń pieniężnych np. zasiłku stałego czy przedemerytalnego.

Kto nie musi płacić abonamentu rtv? Największe kontrowersje wzbudza jednak ostatnia grupa wyłączona z tego obowiązku. Abonamentu rtv, także w 2023 roku, nie zapłacą osoby bezrobotne.

Abonament rtv 2023 to również ulgi dla niektórych podmiotów. Zaliczają się do nich podmioty lecznicze niebędące przedsiębiorcami w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej, sanatoria i żłobki, publiczne i niepubliczne jednostki organizacyjne systemu oświaty, publiczne i niepubliczne uczelnie czy domy pomocy społecznej

Abonament rtv 2023 kary

Jeśli nie opłacimy daniny na publiczną telewizję i radio, możemy zapłacić karę, która wyniesie 30-krotność miesięcznej opłaty abonamentowej. Ile wynosi kara za brak abonamentu rtv? To, jak łatwo obliczyć, w 2023 roku aż 819 zł.

Kara za brak opłaconego abonamentu rtv może dotknąć również tych, którzy zarejestrowali odbiornik, ale przestali płacić abonament.  Tu, zgodnie z ustawą, właściciele muszą opłacić zaległy rachunek z odsetkami i to w terminie siedmiu dni od momentu otrzymania wezwania do zapłaty.

Przeczytaj także: Prawo budowlane 2023. Czeka nas rewolucja w przepisach! Co się zmieni?

Czy kupując telewizor, trzeba go rejestrować?

Jak czytamy w ustawie, każdy telewizor lub radioodbiornik powinien zostać zarejestrowany. Jak to zrobić? Chcąc zarejestrować odbiornik i nadać urządzeniu numer identyfikacyjny trzeba udać się do placówki Poczty Polskiej lub wypełnić wniosek dostępny na stronie internetowej. Kupując telewizor lub radioodbiornik należy zarejestrować urządzenie w terminie 14 dni od zakupu sprzętu.

"Ekologicznie": Kosmetyki eko na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.