Rośliny domowe

Dracena o najpiękniejszym wybarwieniu. Sprawdzi się w każdym domu

Dracena Warnecki to tropikalna roślina o barwnych pasiastych liściach, która nada się do każdego wnętrza i jest łatwa w uprawie. Podpowiadamy, jakie podstawowe wymagania pielęgnacyjne ma roślina i co zrobić, gdy zaczyna chorować.

Dracena o najpiękniejszym wybarwieniu. Sprawdzi się w każdym domu
Dracena Warnecki posiada efektowne pasiaste liście. Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Dracena Warnecki — charakterystyka

Dracena Warnecki jest odmianą tradycyjnej draceny, która charakteryzuje się barwnymi liśćmi o pasiastym deseniu. Roślina posiada długie ostro zakończone liście przypominające miecz. Środek liści zwykle jest ciemnozielony, a jego boki zdobią dwa jaśniejsze paski w kolorze limonkowo-żółtym. Liście są grube i mięsiste, a z czasem stają się coraz dłuższe. Dracena Warnecki należy do rodzaju dracen wonnych, dlatego wytwarza pachnące kwiatostany, które niestety w uprawie domowej są rzadkością.

Roślina pochodzi z tropikalnych rejonów Afryki i Azji. Rośliny żyjące w naturalnym środowisku osiągają wysokość nawet kilku metrów, natomiast uprawiane w domu zwykle nie przekraczają 1,5-2 metrów. Dorosła roślina przybiera formę drzewiastą - jej liście równo porastają pień od samego dołu, tworząc ozdobne pióropusze. 

Dracena Warnecki ze względu na swoje nietypowe wybarwienie często doceniana jest przez kolekcjonerów. W zależności od tego, jak wysoka jest roślina, przyjdzie nam za nią zapłacić od 40 do 500 zł.

Przeczytaj również: Za te rośliny można kupić samochód. Zobacz, jakie kwiaty kolekcjonują pasjonaci

Dracena Warnecki — podlewanie

Roślina lubi mieć stale wilgotne podłoże, dlatego na wiosnę i w lecie, gdy jest w fazie wzrostu, zaleca się podlewać ją dwa razy w tygodniu. Zimą wystarczy podlać kwiat tylko raz w tygodniu. Ważne jest to, aby bryła korzeniowa rośliny była wilgotna, ale korzenie nie mogą zalegać w wodzie. Może to powodować ich gnicie i obumieranie rośliny. Dlatego należy zadbać o to, by doniczka, w której posadzony jest kwiat, miała otwory odpływowe, umożliwiające spływanie nadmiaru wody do podstawki. Wodę, która zgromadzi się w podstawce należy odlać.

W przypadku draceny wskazane jest zraszanie liści wodą i przecieranie z kurzu, po to, by dostarczyć im wilgoci.

Roślinie szkodzi zarówno przelanie, jak i przesuszenie korzeni, dlatego regularne sprawdzanie stanu i wilgotności podłoża jest podstawą pielęgnacji draceny Warnecki.

Przeczytaj również: ABC podlewania roślin doniczkowych. Twoje kwiaty będą w doskonałej kondycji

Dracena Warnecki — nawożenie

Aby dostarczy roślinie niezbędnych do wzrostu i prawidłowego rozwoju składników pokarmowych, należy nawozić ją dwa razy w tygodniu specjalnym preparatem. W tym celu najlepiej wykorzystać nawóz wieloskładnikowy do roślin zielonych lub samodzielnie przygotować domowy nawóz do roślin doniczkowych.

Jeśli zdecydujemy się na zakup nawozu w sklepie, pamiętajmy aby rozcieńczyć go z wodą w odpowiedniej proporcji, zalecanej przed producenta. Inaczej możemy "spalić" korzenie!

Dracena Warnecki — stanowisko i temperatura

Kwiat preferuje jasne i rozproszone światło. Dlatego idealnym dla niego stanowiskiem będzie okolica okien skierowanych na wschód lub zachód. Dracena nie powinna być wystawiana na bezpośrednie działanie ostrego słońca, bo może to skończyć się poparzeniem liści. Jeśli zdecydujemy się ustawić dracenę w pobliżu okna południowego, zadbajmy o to, by osłonić ją od słońca firanką. Roślina lubi ciepłe i wilgotne powietrze. Najlepiej czuje się w temperaturze 20-25 stopni.

Źródło: Draceny - rozmnażanie i pielęgnacja. Youtube.com. Kanał: ogród na co dzień

Dracena Warnecki — przesadzanie i rozmnażanie

Ziemia, w której sadzimy dracenę, powinna być próchnicza i przepuszczalna. Dobrze w tym przypadku sprawdzi się gotowa mieszanka przeznaczona dla palm. Młode okazy draceny warto przesadzać co roku, natomiast nieco starsze rośliny wystarczy przenosić do większego pojemnika raz na dwa lub trzy lata. Podczas przesadzania rośliny nie można zapomnieć o warstwie drenażowej, która uchroni korzenie przed gnicie.

Rozmnażanie draceny jest bardzo proste. Wystarczy odciąć wybrany fragment rośliny i umieścić w podłożu do roślin zielonych i palm. Odcięty kawałek rośliny można też podzielić na mniejsze części i użyć ukorzeniacza. Całość umieszczamy w podłożu i przykrywamy folią w taki sposób, żeby nie dotykała małych pni, po czym odstawiamy w jasne miejsce.

Przeczytaj również: Jak przesadzać dracenę wonną?

Dracena Warnecki — choroby

Do osłabienia i chorób rośliny najczęściej doprowadza nieodpowiednia pielęgnacja. Najczęściej obawia się to tym, że:

  • liście draceny żółkną - może to być spowodowane niedostatkiem światła. Należy wtedy pożółkłe liście obciąć przestawić roślinę w jaśniejsze miejsce
  • liście draceny mają suche brązowe końcówki - dzieje się tak, gdy roślina ma wysuszoną bryłę korzeniową, jest ustawiona na przeciągach lub w miejscu o małej wilgotności powietrza. Warto wtedy częściej nawadniać roślinę i zraszać jej liście
  • dracena ma brązowe plamy na liściach z szarym nalotem - może to oznaczać choroby grzybowe. W tej sytuacji należy zastosować środki grzybobójcze

Dracena Warnecki to efektowna roślina o zachwycających liściach, a właściwie pielęgnowana będzie stanowić ozdobę każdego wnętrza.

Jak dbać o dracenę? Pielęgnowanie draceny w kilku krokach na INTERIA.TV.

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.