Rośliny domowe

Pożyteczny kwiat dla leniwych. Latem potrzebuje jednak regularnych zabiegów

Zielistka to bardzo modna roślina hodowana najczęściej w domach lub w ogródkach. Charakteryzuje się pięknymi, długimi, zielonymi liśćmi. Kwiatek-trawa jest idealnym rozwiązaniem szczególnie dla początkujących ogrodników. Zielistka jest bezpieczna dla zwierząt, a dodatkowo pomaga wyłapywać z powietrza kurz oraz substancje toksyczne. Dowiedz się, jak wygląda rozmnażanie i pielęgnacja tej rośliny. Poznaj najczęściej atakujące ją szkodniki oraz choroby, na które zapada. 

Pożyteczny kwiat dla leniwych. Latem potrzebuje jednak regularnych zabiegów
Zielistka to roślina hodowana zarówno w domach jak i ogródkach. Fot. 123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Zielistka – dekoracyjna roślina dla początkujących 

Na pewno każdy, nawet początkujący ogrodnik kojarzy kwiat przypominający polną trawę. Spotkać go można na domowych parapetach czy w niewielkich ogródkach. To właśnie zielistka - jedna z najłatwiejszych w uprawie roślin doniczkowych. Można pokusić się o stwierdzenie, że roślina ta została wprost stworzona dla leniwych. Nadaje się świetnie dla osób, które nie mają za dużo czasu wolnego, ale notorycznie zapominają o podlewaniu roślin. Kwiatek trawa nie tylko pięknie się prezentuje, zdobiąc parapety, ale także znakomicie oczyszcza powietrze. Ten naturalny oczyszczacz pochłania formaldehyd i inne zanieczyszczenia.   

Zielistka należy do rodziny szparagowatych, a więc do bylin rosnących w tropikalnych obszarach Azji, Afryki, Australii i Ameryki. Szacuje się, że najwięcej gatunków ozdobnej trawy rośnie w Afryce. W Europie, czyli w klimacie umiarkowanym, zielistkę hoduje się przeważnie jako roślinę doniczkową. Najpopularniejsza jej odmiana nazwana została zielistką Sternberga (Chlorophytum comosum). 

Zielistka Sternberga jest najczęściej uprawiana w wiszących doniczkach, które doskonale prezentują urodę zwieszających się liści zielistki. W ciepłe dni zielistkę można przenieść na balkon lub taras, a nawet posadzić na rabacie. Jesień i zimę powinna natomiast spędzać w ciepłych pomieszczeniach, ponieważ nie jest typowo mrozoodporna. Zielistka jako roślina jednoroczna uprawiana jest z kolei w parkach i innych przestrzeniach miejskich. 

Należy podkreślić, że zielistka jest bardzo pożyteczna dla ludzi i otoczenia. Oczyszcza powietrze z niebezpiecznych dla zdrowia substancji, takich jak formaldehyd, ksylen, benzen, tlenek węgla, aceton, amoniak i metale ciężkie. Dodatkowo, zielistka w mieszkaniu pomaga zmniejszyć promieniowanie elektromagnetyczne, a także wyłapać kurz i inne drobnoustroje z powietrza. 

Czytaj także: Jest dość kapryśna i od razu manifestuje nawet najmniejsze błędy w uprawie. Jak uratować hoję?

Zielistka – rozmnażanie  

Zielistka to roślina wieloletnia. Warto mieć jednak na uwadze fakt, że tylko jej młode egzemplarze wyglądają świeżo i okazale. Niestety, starsze, kilkuletnie rośliny nie prezentują się już tak atrakcyjnie, dlatego powinno się zadbać o jej późniejszy wygląd. Można niejako odmłodzić zielistkę, która stoi od dłuższego czasu na parapecie. Jak tego dokonać? Poprzez rozmnażanie! Można je wykonać na jeden z dwóch dostępnych sposobów.  

  • Przez podział rośliny na części – starsze, dobrze ukorzenione okazy można śmiało rozmnażać poprzez podział bryły korzeniowej. W tym celu roślinę powinno się ostrożnie wyciągnąć z donicy, delikatnie oczyścić z ziemi, a następnie dłońmi podzielić bryłę na części. Co ważne, każdej sadzonce należy skrócić liście, a później nowe okazy włożyć do skrzynki z ziemią. 
  • Przez rozmnóżki – jeśli roślina jest wystarczająco rozrośnięta, wypuszcza długie pędy kwiatostanowe. Mogą one osiągać nawet do 2 m długości. W procesie biologicznym roślina kwitnie, a następnie wytwarza tzw. odrosty. Świeże sadzonki powinny rosnąć przy matce, w jednej doniczce. Gdy podrosną, można je odciąć i ukorzenić w wodzie lub w podłożu z dodatkiem torfu. Należy pamiętać, aby ziemia dla młodych sadzonek była luźna i niezbyt ciężka. Powinna także utrzymywać odpowiednią wilgotność. Dzięki temu młode sadzonki ukorzenią się w mgnieniu oka. 

Zielistka Zielistkę można rozmnażać przez sadzonki. Fot. 123RF.com

Musisz wiedzieć, że przeważnie po kilku latach zielistka traci swój dotychczasowy pokrój. Dlatego warto mieć w zanadrzu kilka jej sadzonek. Dzięki temu zawsze możesz ją odświeżyć, a nawet odmłodzić. Rozłogi zwykle się odcina, ale jeśli nie chcesz, nie musisz tego robić. To dzięki nim możliwe jest uzyskanie klimatu zielonej dżungli w mieszkaniu! Rozmnóżki pozostawione przy roślinie matecznej mają niesamowity urok. Jeszcze bardziej podkreślają charakter rośliny. Niesymetryczne długości liści sadzonek sprawiają, że całość prezentuje się obłędnie. 

Jak pielęgnować zielistkę? 

Jak już zostało wspomniane, zielistka to roślina mało wymagająca. Tym samym jest też łatwa w uprawie i polecana osobom, które nie mają czasu dbać o kwiaty doniczkowe. W przypadku tej ozdobnej trawy odpowiednia pielęgnacja, która zapewni roślinie piękny wygląd, sprowadza się do kilku prostych zabiegów. Zaniedbane zielistki raczej szpecą niż ozdabiają mieszkanie, dlatego nie zapominaj o absolutnym minimum w ich pielęgnacji. 

W przypadku tej rośliny podstawą pielęgnacji jest umiarkowane podlewanie. Warto zadbać o to, aby woda nie stała w doniczce. Zielistka nie lubi przestojów cieczy w swoim pojemniku. Latem należy podlewać zielistkę 2-3 razy w tygodniu, a zimą można to robić rzadziej. Roślina całkiem dobrze znosi suszę i nie powinna gnić, nawet przy dłuższym braku wody. Do podlewania polecana jest woda utrzymująca temperaturę pokojową. Najlepsza jest ta odstana i uboga w wapń. 

Liści zielistki nie należy myć ani nabłyszczać, ponieważ są zbyt kruche. Roślinę powinno się natomiast codziennie zraszać letnią wodą. Latem zielistkę należy nawozić. Zabieg wykonuje się raz na 2 tygodnie płynnym nawozem w momencie podlewania. Raz do roku zielistkę można przesadzić do odrobinę większej doniczki. Jeśli zauważysz przedzierające się na zewnątrz korzenie, koniecznie przesadź zielistkę wcześniej. 

Czytaj także: Zapomniane rośliny doniczkowe z czasów PRL. To nie tylko sentyment.

Zielistka – choroby i szkodniki 

Zielistka Sternberga w uprawie jest rzadko atakowana przez szkodniki czy choroby. Natomiast należy uważać na pojawiające się na niej przędziorki. Gdy się pojawią, niezawodny jest domowy sposób zwalczania szkodników. Zabieg, który wówczas należy wykonać to przemycie liści rośliny letnią wodą z kilkoma kroplami płynu do naczyń. Spód blaszki można posmarować chociażby olejem roślinnym, który jest bezpieczny, a zarazem skuteczny w walce z niechcianymi pajączkami. 

Liście kwiatów doniczkowych hodowanych w niekorzystnych warunkach brązowieją lub mają uschnięte końcówki. Jest to oznaka zbyt małej wilgotności powietrza w pomieszczeniu, w którym się znajdują. Świadczyć to może także o wodzie zalegającej na spodzie doniczki. Pamiętaj więc, aby od czasu do czasu doglądać wszystkie swoje rośliny. Nawet te mało wymagające mogą potrzebować Twojej pomocy. 

Jak możesz zauważyć, pielęgnacja zielistki jest bardzo prosta, a poświęcając chwilę uwagi swoim kwiatom możesz uzyskać niesamowity efekt! Warto uprawiać zielistkę w domu chociażby dla jej zachwycających zielonych liści przeplatanych np. białymi paskami. Taka roślina doniczkowa zachwyci każdego miłośnika roślin. 

Reasumując, zielistka to kwiat, z którym powinieneś sobie poradzić bez większego problemu, nawet jeśli nie masz doświadczenia w hodowli podobnych roślin. 

Reklama

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

Użytkownik deccoria

Moze jest tutaj ktoś kto pomoże mojej znajomej. Jest sama , mieszka sama, uboga ,niema rodziny .wyślij SMS o treści pomoc7094 pod numer 75165 koszty to 6.15 . Fundacja Avalon. Miej serce ️️️️

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Pożyteczny kwiat dla leniwych. Latem potrzebuje jednak regularnych zabiegów"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.