Urządzanie wnętrz

Domek z puzzli 3D. Norweska ostoja dla wędrowców

Wszyscy miłośnicy gór i trekkingu skarżą się na brak miejsca na odpoczynek w czasie wyprawy. Teraz wędrując po arktycznych rejonach północnej Norwegii, nie będą mogli narzekać. Dzięki domkom zbudowanym z puzzli 3D każdy zmęczony podróżnik będzie mógł odpocząć i ogrzać się w towarzystwie nieziemskich widoków.

REKLAMA

A wszystko dzięki lokalnej grupie Norweskiego Towarzystwa Trekkingowego (DNT) z Hammerfest, która zbudowała dziwaczny, wyglądający jak skorupa żółwia domek, zwany Varden. Każdy zmęczony wędrowiec będzie mógł się w nim ogrzać i naładować baterie. Konstrukcja przypominająca złożoną z puzzli 3D została opracowana przez norweską firmę architektoniczną Spinn Arkitekter. Chatka składa się z 77 drewnianych elementów, które zostały ze sobą złączone szczelinowo.  Jest to pierwszy z dwóch planowanych na tym terenie konstrukcji. Bliźniacza chata powstanie po drugiej stronie miasta, w okolicy góry Tyven.

Obiekt zaprojektowany przez Spinn Arkitekter musiała współgrać z otaczającym ją krajobrazem. Efekt ten został osiągnięty dzięki niewiarygodnej ilości badań, w tym wykorzystaniu oprogramowania dronowego i fotogrametrycznego do stworzenia trójwymiarowej mapy konstrukcji.

Zobacz więcej zdjęć

Wystrój domku ulokowanego na górze Storfjellet, został stworzony całkowicie z naturalnych elementów. Amatorzy wędrówek górskich będą mogli ogrzać się za pomocą opalanego drewnem pieca, natomiast w tylnej części budynku/obiektu można cieszyć się nietuzinkowym widokiem wschodów i zachodów słońca, a w odpowiednim sezonie, zórz polarnych. Varden za sprawą naturalnego drewna, kominka i świec wprawia w istnie romantyczny nastrój.

Zobacz więcej zdjęć

Trudnością w zaprojektowaniu tego typu domków jest dostosowanie go do panujących tam warunków atmosferycznych. Finalny projekt został przetestowany przez symulacyjną arktyczną burzę, upewniając się, że wytrzyma ekstremalne sytuacje pogodowe. Dzięki temu, że drzwi są ustawione z dala od krawędzi konstrukcji, śnieg ich nie zasypie.

Zobacz więcej zdjęć

Ze względu, że koszt budowy chatki okazał się wyższy, niż przewidywał budżet, podjęto decyzję o zbiórce crowdfundingowej. Projekt został wsparty finansowo i materiałowo przez lokalnych przedsiębiorców. Materiały na zewnętrzną powłokę zostały podarowane przez amerykańskiego dostawcę drewna. Złożenie głównej struktury i elewacji zajęło wolontariuszom cztery dni.

Dzięki swojej innowacyjności ta niewielka, bo o wielkości 15 ㎡, chatka rozsławiła Hammerfest i przyciąga coraz więcej turystów i miłośników górskich wędrówek.

Zobacz więcej zdjęć


Norweskie Varden to nie jedyne takie konstrukcje na świecie. Włoscy architekci i naukowcy Roberto Spotkani i Stefano Girodo zbudowali prefabrykowane schronienie. Biwak Luca Pasqualetti, bo taką nosi nazwę, znajduje się na wysokości 3280 m n.p.m, na trasie do górskiego szczytu Morion, we Włoskich Alpach.

Podobna kryjówka powstała na szczycie Skuta w słoweńskich Alpach Kammnickich. Za sprawą architektów ze Słowenii, we współpracy ze studentami z Harvardu powstała  oszklona chatka, która zapewnia schronienie dla ośmiu alpinistów.

Jakub Janas Deccoria.pl
źródła Cover Images/East News

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Domek z puzzli 3D. Norweska ostoja dla wędrowców"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.