Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Urządzanie wnętrz

Lustrzany dom w Alpach

Amerykański artysta Doug Aitken znany jest ze swoich wyjątkowych budowli, których ściany oraz dach w całości składają się z luster. Po zrealizowaniu sztandarowych projektów, czyli lustrzanej instalacji w dawnej siedzibie stanowego banku w Detroit oraz skonstruowaniu lustrzanego domu na pustyni w południowej Kalifornii, nadszedł czas na podbój Alp!

Lustrzany dom w Alpach

Wzniesiony w szwajcarskim mieście Gstaad, wśród majestatycznych, ośnieżonych gór, lustrzany dom utrzymany jest w stylu amerykańskiego rancza. Stworzona przez Douga Aitkena mirażowa struktura jest parterowa i wykorzystuje częstotliwość oraz siłę padających promieni słonecznych, aby odbić fascynujący alpejski krajobraz oraz uchwycić nieustannie zmieniający się kontrast, w którym niebo i ziemia, zimno i gorąc, podmiot i przedmiot, wnętrze i zewnętrzność znajdują się w ciągłym, niepowtarzalnym ruchu. Lustra znajdują się zarówno w środku konstrukcji – na ścianach oraz na suficie, jak i pokrywają elewację oraz dach. Wyjątek stanowi parkietowa podłoga, pełniąca rolę bezpiecznej podpory, powstrzymującej przed zatraceniem się w architektonicznej iluzji.

Każda z powierzchni luster pochłania, jak i odbija krajobraz w taki sposób, że elewacja na pozór zanika, podczas gdy wnętrze wciąga przebywającego w nim obserwatora do niekończącego się kalejdoskopu świateł i jego złudnych refleksów. Przestrzeń domu jest pusta, co potęguje efekt odzwierciedlenia alpejskiego piękna.

REKLAMA

Elevation 1049: Frequencies

Niezwykła instalacja jest częścią niecodziennego projektu „Elevation 1049: Frequencies” – już po raz trzeci oddaje on artystom przestrzeń, w której mogą poświęcać się tworzeniu, nie ograniczając się wielkością ani objętością dzieł (wcześniejsze edycje w 2014 i 2017 roku). W tym roku otwarcie wystawy miało miejsce na początku lutego, a jej kuratorami zostali Neville Wakefield oraz Olympia Scarry.

Lustrzany dom w Alpach będzie można zwiedzać przez najbliższe dwa lata. Struktura nie jest w pełni zamknięta, gdyż nie posiada drzwi i okien, toteż jest dostępna dla wszystkich, bez wnoszenia opłat. 

„Odwiedzający mogą wrócić do domu o każdej porze roku – jesienią w czasie burzy lub latem, kiedy dookoła rozpościerają się zielone pastwiska. Podobnie jak zmienia się nasze życie, dzieło artysty również ulega przemianom”, mówi Doug Aitken, zaznaczając, że wrażenia, jakich obserwator dozna wewnątrz mirażu, nigdy nie będą takie same. Lustrzana rekonstrukcja krajobrazu zawsze przedstawiać będzie góry w innej odsłonie, w innym odbiciu.

REKLAMA

Struktura bazuje na kalifornijskich domach ranczowych, które wzniesiono w latach 20. i 30. XIX wieku. Inspirowano się wówczas pomysłami modernistycznego architekta, Franka Lloyda Wright’a, połączonymi z tradycyjnymi zasadami budowania rancza Dzikiego Zachodu. Doug Aitken już wcześniej próbował swoich sił w skonstruowaniu lustrzanego domu. Projekty zostały zrealizowane, a należą do nich Mirage oraz Mirage Detroit. Mirage Detroit, czyli lustrzana rzeźba z 2018 roku wkomponowana w dawną siedzibę stanowego banku w Detroit, przypomina typowy, parterowy amerykański dom z przedmieścia. Odbija on wnętrze banku, jednocześnie tworząc na swojej powierzchni labirynt zabytkowych korytarzy i pomieszczeń banku. Mirage z kolei to lustrzany miraż powstały na pustyni w 2017 roku w ramach projektu Desert X w mieście Palm Springs w stanie Kalifornia.

Iza Osiadły - Deccoria.pl
Zdjęcie główne i w artykule: Cover Images/East News

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.