Liściaste

Dąb czerwony (Quercus rubra)

Dąb czerwony to połączenie majestatu wpisanego w geny rodziny bukowatych oraz niezwykłej urody drzew ozdobnych. Z czego słynie i jak zacząć jego uprawę?

Fot. 123RF/PICSEL/Quercus rubra

Dąb czerwony pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie z racji swej ekspansywności traktowany jest jak… chwast. W Polsce pojawił się w XIX wieku jako roślina uprawna, jednak obecnie rośnie również dziko w lasach.

Dąb czerwony: wysokość

Dąb czerwony jest niższy od rodzimego dębu szypułkowego, docelowo osiąga do 20-25 m wysokości. Jednocześnie szybko rośnie, dzięki czemu ogrodnicy często wykorzystują ten gatunek do zadrzewienia ogrodów, skwerów, alejek i parków. Jeśli chodzi o dąb czerwony, przyrost bieżący 20-letniego drzewa jest o 20% większy niż u dębów rodzimych. 

Jak wygląda dąb czerwony?

Dąb czerwony to drzewo o grubym, nisko rozgałęziającym się pniu. Ma ciemnoszarą i gładką korę, która u starszych drzew (40-letnich) zaczyna płytko pękać. Gatunek łatwo rozpoznasz po skrętoległych liściach, które są bardzo duże (nawet do 25 cm) i zakończone ostro wyciętymi klapami. Drzewo rodzi duże, pękate żołędzie osadzone w płytkich miseczkach. 

Jak wygląda dąb czerwony jesienią? To właśnie wtedy gęsta, rozłożysta korona prezentuje się najpiękniej. Liście zmieniają barwę z zielonej na intensywnie czerwoną, co niewątpliwie dodaje temu drzewu urody. Dzięki efektownemu przebarwianiu się młode dęby stanowią pożądany okaz w dużych, naturalistycznych ogrodach. 

Dąb czerwony: wymagania i pielęgnacja

W porównaniu do dębu szypułkowego dąb czerwony ma znacznie niższe potrzeby co do gleby i stanowiska. Dobrze rośnie w słońcu, ale toleruje również zacienienie. Warto zapewnić mu żyzną, gliniastą i lekko wilgotną glebę, choć można go sadzić nawet na słabszych podłożach (np. piaszczystych).

Jeśli zastanawiasz się nad uprawą dębu czerwonego, pielęgnacja nie będzie dla Ciebie dużym wyzwaniem. Gatunek jest odporny na suszę i zanieczyszczenie powietrza, dzięki czemu nadaje się do zadrzewiania miast i terenów przemysłowych. Dobrze znosi bardzo niskie temperatury (do -40°C) i nawet młode sadzonki dębu czerwonego potrafią zregenerować się po wiosennych przymrozkach. 

Dąb czerwony w ogrodzie

Szybkie tempo wzrostu, dekoracyjne liście oraz niskie wymagania sprawiają, że ten gatunek świetnie sprawdzi się w ogrodzie. Musisz jednak pamiętać, że drzewo urośnie dość wysokie (do 25 m), a jego rozłożysta, zrzucająca liście korona może utrudnić rozwój innym roślinom. Dlatego w przypadku przydomowej uprawy dębu czerwonego sadzonki najlepiej sadzić jako soliter, czyli pojedynczy okaz wyeksponowany na otwartej przestrzeni. 

Stanowisko: Półcieniste, słoneczne

Wilgotność: Podłoże wilgotne

Roślina ozdobna z: Owoce, liście

Podlewanie: średnie

Wysokość: Powyżej 20m

Pokrój: Półkulisty

Termin kwitnienia: Maj

Zimozielone: -

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Polecane porady ogrodnicze

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Dąb czerwony (Quercus rubra)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.