Liściaste

Difenbachia (Dieffenbachia Schott)

Difenbachia (Dieffenbachia Schott) to piękna, ale silnie trująca roślina doniczkowa. Sprawdź, jak można ją bezpiecznie uprawiać w domu.

Difenbachia w doniczce kwitnie rzadko Fot.123RF/Piscel

Jak wygląda difenbachia?

Difenbachia to roślina dorastająca do około 120 centymetrów wysokości. Ma na ogół duże, szerokie liście, na których możemy zobaczyć ciekawe, wielobarwne „rysunki”, różniące się między odmianami rośliny. Liście zbierają się w szczytową koronę. Ich blaszki przyjmują sercowaty lub lancetowaty kształt. Gdy dolne liście zaschną i opadną, wtedy wytwarza się pień.

Odmian difenbachii jest wiele – wszystkie różnią się między sobą wyglądem, wielkością, kolorem, a nawet ozdobną formą rysunku na liściach.

Difenbachia: wymagania i uprawa

Najlepsze stanowisko do uprawy difenbachii to miejsce jasne, ale nieznajdujące się w bezpośrednim słońcu. Silne działanie promieni słonecznych może uszkodzić liście, które stracą swój wyjątkowy rysunek. Możesz ją również postawić w półcieniu, ale wtedy liście w przeważającej części będą miały zieloną barwę.

Gleba powinna mieć kwaśny odczyn. Najlepsza do uprawy jest mieszanka torfu, ziemi kompostowej i specjalnego środka utrzymującego wilgoć – wermikulitu. Do uprawy możesz użyć również uniwersalnego podłoża dla roślin doniczkowych. Warto do niej dodać wermikulit.

Roślina źle znosi przeciągi. Ochroń ją przed szkodliwym działaniem wiatru.

Optymalna temperatura powietrza do uprawy difenbachii to od 15 do 18 stopni Celsjusza, ale roślina jest całkiem tolerancyjna w tym zakresie. Krótkookresowo difenbachia może znieść obniżenie temperatury nawet do 10 stopni Celsjusza, ale istnieje ryzyko, że straci dolne liście.

Latem zapewnij sadzonce dość wysoką wilgotność powietrza. W tym celu ustaw doniczkę z rośliną na kamykach w podstawce z wodą. Pamiętaj, że dno doniczki nie może stać w wodzie.

Liście co jakiś czas przecieraj gąbką lub zwilżoną szmatką, ponieważ osadza się na nich kurz.

Co roku przesadzaj difenbachię do doniczki o dwa rozmiary większej.

Difenbachia: podlewanie i nawożenie

Wiosną i latem podlewaj difenbachię rzadko, ale dość obficie – nawet dwa razy w tygodniu. Zimą ważne jest utrzymanie zawsze lekko wilgotnej gleby w doniczce. Wtedy zazwyczaj wystarcza podlewanie raz w tygodniu. Po każdym podlewaniu usuń nadmiar wody z podstawki. Woda do podlewania sadzonki powinna odstać kilka godzin i mieć pokojową temperaturę. Nigdy nie podlewaj sadzonki zimną wodą.

Od marca do października, co dwa tygodnie, konieczne jest nawożenie rośliny nawozami w płynie. Zimą zabieg ten jest niepotrzebny.

Ciekawostka! Sok z rośliny jest silnie trujący. Po każdym zabiegu umyj dokładnie ręce. Jeśli masz w domu dzieci, ważne jest ustawienie difenbachii odpowiednio wysoko – tak, aby nie miały do niej dostępu. Spożycie soku może wywołać tymczasowy paraliż strun głosowych.

Choroby i szkodniki difenbachii

Nieodpowiednia pielęgnacja, szczególnie zbyt suche lub zbyt wilgotne podłoże, może doprowadzić do zżółknięcia liści. Jest to również oznaka, że zgniją korzenie. Aby uratować sadzonkę, zmniejsz intensywność podlewania i przestaw ją w cieplejsze miejsce.

Liście difenbachii są narażone na korkowatość. Jak rozpoznać chorobę? Na ogonkach lub blaszkach liści mogą pojawić się narośla. Zwiększenie dopływu światła uratuje roślinę.

Niekiedy zdarza się, że roślina może złapać infekcję. Do najczęstszych zalicza się: 

  • fytoftorozę,
  • rizoktoninę,
  • szarą pleśń,
  • zgniliznę podstawy pędu,
  • pierścieniową plamistość liści.

Za przebrawienia liści odpowiedzialne mogą być także przędziorki. Pomogą wtedy specjalne preparaty.

Stanowisko: Półcieniste

Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne

Roślina ozdobna z: Liście

Podlewanie: Umiarkowane

Wysokość: 0,5m- 1m

Pokrój: Rozłożysty, wzniesiony

Termin kwitnienia: -

Zimozielone: -

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Polecane porady ogrodnicze

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Difenbachia (Dieffenbachia Schott)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.