Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Liściaste

Kokornak powojnikowy (Aristolochia clematitis)

To piękne pnącze może stworzyć naprawdę magiczny klimat w ogrodzie. Sprawdź, jakie wymagania uprawowe ma kokornak powojnikowy.

Kokornak powojnikowy (Aristolochia clematitis)
Kokornak powojnikowy wyróżnia się jajowato-trójkątnymi liśćmi. Fot. CanvaPro

Jak wygląda kokornak powojnikowy?

Kokornak powojnikowy jest pełzającym pnączem, mogącym osiągnąć 1 metr długości.

Jasnozielone, sercowate liście zmieniają swoje zabarwienie w zależności od pory roku. Jesienią cieszą oko mieniącym się, żółtym odcieniem. Ulistnienie jest na ogół bardzo gęste, ale podczas pierwszych przymrozków roślina gubi wszystkie swoje liście.

Jasnożółte kwiaty przybierają kształt fajki. Niestety nie są bardzo widoczne, ponieważ chowają się pod liśćmi. Kokornak kwitnie w gęstych pąkach. Nektar rośliny bardzo silnie przyciąga owady. Niestety, gdy owad raz wpadnie do wnętrza kwiatostanów, nie ma możliwości, by z powrotem się z niego wydostał.

Kokornak powojnikowy: uprawa i wymagania

Mimo swojego egzotycznego pochodzenia kokornak świetnie odnalazł się na polskich terenach. Dotyczy to również przydomowych ogrodów, które są położone blisko miejskich aglomeracji.

Preferuje żyzne podłoże o umiarkowanej wilgotności. Najlepszy rozwój zapewni bluszczowi półcieniste stanowisko. Mocno nasłonecznione miejsce nie jest dobrym środowiskiem do jego rozwoju.

Gdy na zewnątrz panują upały, kokornak wymaga podlewania częstszego niż zazwyczaj. Wystarczy jednak 2 razy w tygodniu. Dobrze razi sobie z przymrozkami zimą. Nie jest mu straszny spadek temperatury do nawet -25 stopni Celsjusza. Mimo tego warto zabezpieczyć roślinę. W tym celu obsyp pień igliwiem lub liśćmi na wcześniej przygotowany kopiec ziemi (wysokość do 30 centymetrów). Aby uzyskać jak najlepszy wzrost rośliny, wykorzystaj do tego specjalny nawóz wieloskładnikowy. Nawożenie wykonuje się w kilkutygodniowych odstępach.

Roślina potrzebuje podpory, aby móc swobodnie wzrastać. Nie pozostawiaj jej do swobodnego rozrostu. Reguluj jej tempo i kierunek rośnięcia systematycznym przycinaniem. Pierwsze cięcie pnącza powinno odbyć się pod koniec wiosny. Zabieg wykonujemy przez pierwsze dwa lata od zasadzenia. Podcinanie pędów wzmocni roślinę. Skracaj ją o 2/3 długości.

Jakie choroby i szkodniki atakują kokornaka powojnikowego?

Kokornak jest dość odporny na choroby. Mimo tego, możemy czasem zauważyć osłabienie pnącza, objawiające się powolniejszym wzrostem oraz bladymi lub brązowiejącymi liśćmi. To znak, że w glebie brakuje żelaza. Aby stan rośliny nie pogarszał się, podsyp glebę nawozem z dużą ilością żelaza.

Czasami sadzonki atakują wełnowce, przędziorki i mszyce. Aby z nimi walczyć, użyj specjalistycznych preparatów chemicznych.

Rozmnażanie

Możesz samodzielnie rozmnożyć roślinę. Jednym ze sposobów jest zebranie nasion, które przez zimę trzeba przechować w chłodnym i suchym miejscu. Nasiona wysiewaj wiosną.

Kolejnym sposobem jest odszczepienie zdrewniałych, młodych pędów zimą. Pędy powinny być jedno- lub dwuroczne. Można je przesadzić od razu do ziemi.

Stanowisko: Półcieniste

Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne

Roślina ozdobna z: Kwiaty, liście

Podlewanie: -

Wysokość: 0,5m- 1m

Pokrój: Płożący

Termin kwitnienia: Czerwiec

Zimozielone: nie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Kokornak powojnikowy (Aristolochia clematitis)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.