Liściaste

Różeniec górski (Rhodiola rosea)

Różeniec górski (Rhodiola rosea) zwany także złotym korzeniem lub korzeniem arktycznym to roślina o wielu właściwościach leczniczych. Jak można z niej korzystać?

Różeniec górski nazywany również złotym lub arktycznym korzeniem. Fot.123RF/Piscel

Różeniec górski: występowanie w naturze

Różeniec górski to roślina o dość specyficznych wymaganiach klimatycznych. W stanie dzikim można spotkać ją przede wszystkim w klimacie okołobiegunowym, na terenie Europy, Azji oraz Ameryki Północnej. W Polsce wstępuje naturalnie w Karpatach oraz Sudetach.

Różeniec górski: wygląd rośliny

Różeniec górski to niewielka bylina z rodziny gruboszowatych. Osiąga około 40 centymetrów wysokości. Tworzy bujne kępy z charakterystycznymi, dużymi i mięsistymi liśćmi w kształcie podługowatym albo jajowatym.

Kwiaty różeńca zebrane są w szczytowe podbaldachy. Żeńskie nie posiadają korony i składają z jednego lub dwóch słupków, z kolei kwiaty męskie mają dużo bogatszą koronę i aż 8 pręcików. Kolor kwiatów waha się od zielonego po czerwonawą. Rożeniec kwitnie od czerwca do lipca.

Charakterystyczną cechą rośliny jest zapach, który przypomina nieco aromat kwiatów róż. Woń wydziela się intensywnie zwłaszcza po roztarciu kłączy.

Uprawa różeńca górskiego

Różeniec to roślina niezwykle odporna na trudne warunki klimatyczne. Poradzi sobie zarówno na mrozie, jak i w upale. Najlepiej sadzić go na stanowiskach dobrze nasłonecznionych i na podłożu przepuszczalnym. Przed nasadzeniem można wysypać dół żwirem lub keramzytem z kompostem.

Różeniec da sobie radę na słabo użyźnionych glebach, także żwirowych i kamienistych. Lubi gleby kwaśne lub te o obojętnym odczynie pH. Może rosnąć na skalnikach oraz alpinariach. Nadaje się do obsadzania skarp, murków i szczelin skalnych. Roślina nie potrzebuje podlewania. Nie lubi ziemi zbyt wilgotnej ani stojącej wody.

Kluczowe w pielęgnacji rośliny jest regularne odchwaszczanie. W Polsce może być ona atakowana przez mszyce oraz zmienniki lucernowce, które po wykryciu, należy zwalczyć poprzez dedykowane środki chemiczne.

Różeniec górski: właściwości lecznicze

Różeniec znany jest nie tylko w medycynie ludowej, ale i tej współczesnej. Roślina znana jest zwłaszcza w medycynie chińskiej, jako środek wspomagający organizm w trudnych warunkach klimatycznych. Jej właściwości lecznicze są zbliżone do tych, jak wykazuje między innymi żeń-szeń. Do najważniejszych właściwości różeńca górskiego można zaliczyć:

  • Łagodzenie stresu

Preparaty z różeńca łagodzą objawy stresu i napięcia nerwowego. A to dzięki zawartości substancji czynnych, takich jak salidrozyd, które hamują wydzielanie kortyzolu, czyli hormonu stresu, a pobudzają produkcję serotoniny, zwanej hormonem szczęścia.

  • Zmniejszenie uczucia zmęczenia

Preparaty z różeńcem poleca się także osobom wystawionym na długotrwałe zmęczenie i wysiłek psychiczny. Ziele wykazuje działanie poprawiające pamięć oraz funkcje poznawcze mózgu.

  • Poprawienie wydolności i wytrzymałości organizmu

Różeniec działa korzystnie również na układ nerwowy i sercowo-naczyniowy. Poprawia wydolność, reguluje ciśnienie krwi oraz rytm pracy serca.

Ponadto różaniec wykazuje działanie przeciwutleniające, to znaczy spowalniające procesy starzenia. A ostatnie badania wykazują także korzyści stosowania różeńca w leczeniu depresji.

Stanowisko: Słoneczne

Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne

Roślina ozdobna z: Kwiaty, liście

Podlewanie: Skąpe

Wysokość: 0,2-0,5 m

Pokrój: Kępiasty

Termin kwitnienia: Maj, czerwiec, lipiec

Zimozielone: tak

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Polecane porady ogrodnicze

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Różeniec górski (Rhodiola rosea)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.