Jak mówi samo przewodnie słowo „fusion” (z ang. połączenie, zestawienie, fuzja), styl fusion to sztuka kontrastów, mocne łączenie składników wyjętych z różnych stylów, epok i stron świata. Styl dla indywidualistów lubiących niekonwencjonalne rozwiązania, stroniących od ascetycznego minimalizmu. W stylistyce fusion trudno szukać prostych i grzecznych form czy monochromatycznych zestawień. Fusion to bogactwo wzorów, kolorów oraz najbardziej zaskakujących połączeń.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
POCZĄTKI FUSION
Styl Fusion towarzyszy projektowaniu wnętrz już od przełomu XX i XXI w., kiedy to zaczęto poszukiwać odmiennych rozwiązań dla powszechnego minimalizmu. Nie tylko projektanci, ale też użytkownicy byli znudzeni sterylnością, chłodem i zupełnie pozbawionymi barw elementami we wnętrzach. Zaczęto więc eksperymentować z czymś nowym. Ważną rolę w stworzeniu stylu fusion odegrał francuski designer Philippe Starck, tworząc swoją odważną kolekcję krzeseł Louis Ghost. Starck formę krzesła zaczerpnął wprost z czasów Ludwika XVI, jednak zastosował zupełnie niespodziewany materiał do ich wykonania – pleksi, dodatkowo wyróżniającą się krzykliwymi kolorami. Idea połączenia klasycznej formy, zamkniętej w super nowoczesnym materiale – krzesło Louis Ghost to kwintesencja stylu fusion.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Nie od razu jednak zrezygnowano z definiujących wnętrze zasad minimalizmu. Powoli zaczęto wprowadzać do prostych wnętrz, meble i sprzęty o klasycznych formach, bogato zdobione i w mocnych kolorach. Ta z pozoru dziwna mieszanka, szybko zyskała uznanie designerów, a także klientów, którzy otrzymywali coś zupełnie innego niż dotychczas. Wnętrza zyskały indywidualność i ciepło, jednak nie były pozbawione stylu i elegancji. Obecnie styl fusion, pomimo swojej krótkiej historii, jest chętnie wybierany przez coraz szerszą rzeszę użytkowników.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
FUZJA KONTRASTÓW — ZASADY STYLU BEZ ZASAD
Pomimo dużej dowolności, jaką cechuje styl fusion, odrzucający całkowicie zasady minimalizmu, stworzenie wnętrza w stylu kontrastów, nie należy do najłatwiejszych zadań projektowych. Granica pomiędzy ciekawie zaprojektowanym wnętrzem fusion a przeładowaną, kiczowatą przestrzenią bywa niezwykle cienka.
Czym definiuje się Fusion?
Wyszukane połączenia. Kontrastowe zestawienia mebli i innych elementów wyposażenia wnętrz, to podstawowa zasada fusion. Im bardziej zaskakujące połączenie, tym lepiej zbudowana atmosfera wnętrza. Zestawiamy nie tylko różne formy mebli z odmiennych epok, eksperymentujemy także z materiałami np., łącząc klasyczny stół z rzeźbionymi nogami z szeregiem nowoczesnym plastykowych krzeseł. Styl fusion przełamuje utarte schematy. Tutaj miejsce odnajdą: lampa w kształcie konia naturalnych rozmiarów, plastikowe krzesła o barokowej formie czy drewniana komoda o klasycznym wzorze wykończona jaskrawą barwą fluo, a nawet orientalny turecki dywan. Łączymy elementy drogie, wręcz luksusowe, z gadżetami znalezionymi na pchlim targu. Tanią plastikową lampę bez ogródek stawiamy na komodzie wykonanej z najszlachetniejszego drewna.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Umiar, nie minimalizm. Mimo że styl fusion dalece stroni od ascetycznych form i kolorów, to jednak zasady kompozycji zaczerpnął wprost z minimalizmu. Wnętrza nie mogą być przeładowane sprzętami i ozdobami, powinny być pełne światła i powietrza. Dekoracyjnych, wręcz o dziwnej formie mebli i dodatków powinno być znacznie mniej, niż tych czystko funkcjonalnych. Jeden barokowy lub ultranowoczesny fotel, będzie zupełnie wystarczający, niż cały taki komplet wypoczynkowy.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Wzory. Koniecznym elementem wnętrza fusion są wszelkiego rodzaju printy. Nawiązują nie tylko do dawnych epok jak np. baroku czy secesji, ale także do graficznego op-artu i pop-artu. Idealnie w stylu wpisują się także wzory zwierzęce. I tak np. prostokątny dywan wykonany z naturalnego włosia o wzorze biało – czarnej zebry to idealny element wnętrza fusion. Mamy tu połączenie szlachetnego materiału, z trochę kiczowatym motywem zwierzęcym.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Kolorowe dodatki, neutralna baza. W związku z tym, że elementy wyposażenia wnętrz bywają bardzo wyszukane, odważne, wręcz w szalonych kolorach, tak koniecznością jest stworzenie dla niech neutralnego tła. Jasne kolory stosuje się na dużych płaszczyznach ścian, czy podłóg, tworzą one w ten sposób bazę do dalszej śmiałej aranżacji.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Styl Fusion to swoista zabawa przy urządzaniu wnętrza. Gramy tutaj kolorami, materiałami i konwencją. Mieszamy odmienne style, a inspiracje czerpiemy z każdej dziedziny życia i najdalszych zakątków świata. Fusion to aranżacja dla ludzi spontanicznych, otwartych i lubiących eksperymentować. Pamiętajmy jednak, że stawiając na bogactwo i indywidualność, swoboda w projektowaniu nie może stać się chaosem. Warto obrać sobie myśl przewodnią dla tworzonego wnętrza i za nią podążać. Odpowiednio zaaranżowana przestrzeń w stylu fusion, nawet zatwardziałego minimalistę urzeknie finezją i oryginalnością. Jedno jest pewne, żadna inna stylistyka nie daje tak szerokich możliwości projektowych.
arch. Monika Wolska-Gan
Szukasz fachowej porady dotyczącej remontu i aranżacji domu lub mieszkania? Interesują Cię konkretne i niedrogie rozwiązania? A może dotychczasowy wystrój wnętrz już Ci się znudził i masz ochotę coś zmienić, ale brakuje Ci pomysłu? Skorzystaj z porad naszego eksperta! Architekt - Monika Wolska odpowie na każde Twoje pytanie!
Aby skorzystać z porad naszego eksperta wystarczy, że dodasz galerię zdjęć na Deccorii (kategoria Wnętrza: Pomoc) przedstawiającą wnętrze, które chcesz zmienić . Następnie wklej link do tej galerii w komentarzu pod tym artykułem i krótko opisz swój problem. U nas najdziesz odpowiedź na każde pytanie!
Przeczytaj pozostałe porady naszego eksperta:
Złote lata dwudzieste – czyli jak urządzić mieszkanie w stylu Art Deco? >>>
Czuj się jak u siebie! Czyli jak najlepiej urządzić pokój dla gości >>>
BEZ BARIER - Jak urządzić łazienkę dla seniora? >>>
Jedzenie w nowym świetle, czyli jak najlepiej oświetlić kuchnię? >>>
Men’s cave czyli mieszkanie w męskim stylu >>>
Jak odpowiednio zaplanować oświetlenie w mieszkaniu? >>>
Urządzamy salon. O czym warto pamiętać? >>>
Prysznic czy wanna? Co wybrać? >>>
Ciepło, cieplej, najcieplej. Wybieramy kominek >>>
Ekspert radzi: pomysły na adaptację piwnicy >>>
Ekspert radzi: Jak rozjaśnić ciemne wnętrze >>>
Wokół kanapy – sprawdzone sposoby na aranżacje kanapy >>>
Pomysł na szybką metamorfozę wnętrz >>>
Jak wybrać płytki na taras? >>>
Czy sufit musi być biały? Poznaj inne ciekawe pomysły! >>>
Jak zestawić kolor drzwi i podłogi?>>>
Aby skorzystać z porad naszego eksperta wystarczy, że dodasz galerię zdjęć na Deccorii przedstawiającą wnętrze, które chcesz zmienić. Następnie wklej link do tej galerii w komentarzu pod tym artykułem i krótko opisz swój problem. U nas znajdziesz odpowiedź na każde pytanie!
Zdjęcie główne: ©123RF/PICSEL