Prysznic czy wanna? Co wybrać?

Data publikacji: 2015-09-01 10:00:00

Remont łazienki niejednemu spędza sen z powiek. Rozpoczynając jego planowanie, na starcie zadajemy sobie jedno z najważniejszych pytań, co wybrać – prysznic czy wannę? Idealnie, gdy możemy pozwolić sobie na montaż obu elementów wyposażenia. Nie jest to jednak zbyt częsty przypadek, zwłaszcza w nowo wybudowanych budynkach mieszkalnych, gdzie pomieszczenia nie są pokaźnych rozmiarów i ważny jest dla nas każdy m2. Zastanówmy się zatem, co będzie dla nas odpowiedniejsze: brodzik czy wanna?

Prysznic czy wanna? Co wybrać?

Prysznic
Współcześnie zdecydowanie chętniej wybieramy przez użytkowników. Poniżej podsumujmy jego zalety.

                                               KLIKNIJ I ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ >>

- Oszczędność miejsca - standardowa kabina zajmie nam ok. 0,8m2 pow. podłogi (brodzik kwadratowy 90x90cm),
- Prysznice cechuje duża funkcjonalność.
- Posiadają nowoczesną formę. 

- Możliwość umieszczenia natrysku we wnęce, wówczas ciekawie ukryjemy cały aneks prysznicowy we wnętrzu łazienki.
- Jest idealnym wyborem dla zabieganych, cechuje go krótki czas użytkowania.
- Ekonomia - oszczędność zużycia wody, biorąc prysznic zużywamy 3 razy mniej wody, niż podczas kąpieli w wannie.
- Idealny dla osób starszych, dzieci i niepełnosprawnych – montaż niskiego brodzika lub zastosowanie tzw. prysznica bezbrodzikowego (z odpływem w podłodze) – pozwoli na wygodne użytkowanie, bez konieczności przekraczania wysokiego progu przy opuszczaniu urządzenia. W obrębie kabiny prysznicowej możemy zamontować dodatkowe składane krzesełko, które umożliwi  umycie się w pozycji siedzącej.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

                                                    KLIKNIJ I ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ >>

- Dla wymagających, ceniących relaks i komfort - w prysznicu na ścianach bocznych istnieje możliwość zastosowania dysz do hydromasażu, a nad głową zmontażu dużej deszczownicy, jako dodatkowy element do prysznica ręcznego tj.  tradycyjnej słuchawki. Ekstra wyposażeniem, będzie kabina prysznicowa z funkcją pary.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

 
                                                    KLIKNIJ I ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ >>

Wanna

Dla wielu synonim miejsca relaksu i wypoczynku. Jeśli zastosujemy ją jako drugi element po prysznicu, staje się często luksusowym i designerskim elementem we wnętrzu. A jakie inne zalety posiada wanna?

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

  KLIKNIJ I ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ >>

- Zdecydowanie wanna jest wygodniejsza dla rodziny z małymi dziećmi. Te uwielbiają kąpiele w pianie z pływającymi kaczkami.
- Aby podnieść komfort kąpieli - możemy wybrać wannę z hydromasażem, w typie jacuzzi.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


KLIKNIJ I ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ >>

Niestety wanna ma też swoje słabsze strony:
- Do jej montażu konieczna jest duża ilość miejsca. Najmniejsza wanna zajmie nam min. 1,12m2 pow. podłogi (wanna 80x140cm), natomiast chcąc umieścić wannę wolnostojącą, musimy już naprawdę posiadać salon kąpielowy.
Na minus również działa aspekty ekonomiczny, kąpiąc się w wannie, niejednokrotnie nie kontrolujemy zużycia wody.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

  KLIKNIJ W ZDJĘCIE I PRZEJDŹ DO GALERII NASZYCH UŻYTKOWNIKÓW >>

Bardzo popularnym często, wybieranym rozwiązaniem jest montaż w obrębie wanny dodatkowo zestawu z deszczownicą, a na wannie parawanu prysznicowego. Pozwala nam to połączyć obie funkcje jednocześnie. Jest to najlepsze rozwiązanie w momencie gdy, nie mamy zbyt dużo miejsca, a chcemy zastosować u siebie oba elementy wyposażania łazienkowego. Parawany nawannowe, po zamknięciu tworzą rodzaj kabiny prysznicowej, pozwalając swobodnie korzystać z uroków natrysku.

Odradzamy, nie stosuj tych rozwiązań u siebie w łazience (galeria z przymróżeniem oka) >>>

 

Oba elementy zarówno brodzik jak i wanna mają swoje zalety i wady. Można stwierdzić, że prysznic wygrywa w rankingu funkcjonalno – ekonomicznym, jednak jak tu zrezygnować z relaksu w pachnącej wannie? Jeśli wybór urządzenia ściśle zweryfikujemy z naszymi indywidualnymi potrzebami i oczekiwaniami, a także wielkością łazienki - każda decyzja będzie trafiona.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
 
KLIKNIJ I ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ >>

  

arch. Monika Wolska-Gan 
www.archiego.com

Uwaga! Szukasz fachowej porady dotyczącej remontu i aranżacji domu lub mieszkania? Interesują Cię konkretne i niedrogie rozwiązania? A może dotychczasowy wystrój wnętrz już Ci się znudził i masz ochotę coś zmienić, ale brakuje Ci pomysłu?
 
Skorzystaj z porad naszego eksperta! Wystarczy, że wkleisz w komentarzu pod tym artykułem linka do galerii zdjęć na Deccorii, która przedstawia twoje mieszkanie i krótko opiszesz swój problem. Architekt odpowie na każde twoje pytanie!
 


POPRZEDNIE ODPOWIEDZI NASZEGO EKSPERTA ZAJDZIECIE TUTAJ

Suma punktów: 5

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)
Brak komentarzy