Urządzanie wnętrz

Styl vintage - poznaj jego elementy charakterystyczne

Styl vintage na dobre wszedł do świata popkultury. Dotyczy już nie tylko mody, ale ogólnie pojętego lifestylu. Jego popularność odnotowuje się również w aranżacji wnętrz. Ten nietuzinkowy styl nawołujący do minionych epok coraz częściej znajduje zastosowanie w aranżowanych przestrzeniach. Z kolei, inspirujące profile z aranżacjami w stylu vintage docierają do coraz większego grona odbiorców na platformach społecznościowych. Co dokładnie wpływa na jego popularność i czym się charakteryzuje styl vintage? Odpowiadamy.

Styl vintage - poznaj jego elementy charakterystyczne
fot. materiały partnera

Styl vintage - definicja

Vintage to słowo pochodzenia angielskiego, które zostało zaczerpnięte z francuskiej terminologii winiarskiej. Pierwotnie, słowo to po francusku oznaczało “winobranie”, a do języka angielskiego przedostało się jako określenie “wina z dobrego rocznika”. Obecnie vintage ma znaczenie jako “szlachetny”, “klasyczny” lub “zabytkowy” i stosowane jest w odniesieniu do ponadczasowych przedmiotów, które pochodzą z minionych epok. To właśnie wyróżnia styl vintage - nie odnosi się on do jednej konkretnej epoki, lecz jest określeniem przedmiotów i stylów ze wszystkich epok, które już minęły. Istnieją jednak pewne stałe charakterystyczne elementy dla tej stylistyki, na które należy zwrócić szczególną uwagę.

Charakterystyczne elementy stylu vintage

Pierwotnie, styl vintage największą popularność zdobył w świecie mody, następnie szybko przeniknął także do aranżacji wnętrz. Jego charakterystycznymi cechami w zakresie projektowania i aranżacji wnętrz są przede wszystkim: jakość, oryginalność, różnorodność, a także autentyczność. Aranżacje w tym stylu posiadają bardzo zróżnicowane elementy, zależne od epoki, którą się inspirujemy. To sprawia, że elementy te są często bardzo różnorodne.

Takim przykładem w aranżacji wnętrz jest m.in. częste zastosowanie starych mebli drewnianych, do których dodaje się nietuzinkowe, kolorowe ozdoby. Częstą metodą jest również dążenie do spójności kolorystycznej mebli, nad którymi, na ścianach wiszą jaskrawe plakaty ozdobione czarnymi lub drewnianymi białymi ramkami. Co więcej, główną zasadą stylu vintage jest łączenie ze sobą nowoczesności oraz przeszłości (styl eklektyczny stanowi tutaj inspirację) po to, aby historyczna aranżacja nie zdominowała za bardzo naszego wnętrza. W ten sposób powstają eklektyczne aranżacje wyróżniające się dużą oryginalnością. Aranżacje vintage lubią także autentyczne elementy posiadające pewną historię. To właśnie aspekt, który mocno odróżnia styl vintage od stylu retro.

Wnętrze w stylu vintage fot. materiały partnera

Styl vintage a styl retro - czy jest różnica?

W powszechnym języku wiele osób używa stylu retro i stylu vintage zamiennie. Jednak jest to błąd! Mimo że oba te style są do siebie podobne i posiadają wspólne cechy, to w rzeczywistości dzielą je kluczowe aspekty. Najważniejszym z nich jest wspomniana już wcześniej autentyczność. No dobrze, ale o jakiej autentyczności mowa? Co dokładnie różnicuje te dwa tak bardzo podobne do siebie style? Odpowiedź jest prosta: czas i miejsce, a dokładniej czas i miejsce produkcji ubrań, czy też produktów, jak meble, ozdoby itp. Styl retro nawiązuje do minionych epok, jednak wykorzystuje nowoczesne elementy stylizowane na dawne lata. Z kolei styl vintage czerpie z przeszłości pełnymi garściami - daje drugie życie przedmiotom, które swoje lata świetności już przeżyły, a nawet zdążyły odejść w zapomnienie. Natomiast teraz, dzięki modzie na vintage, te zapomniane przedmioty znów na nowo mogą okazać się przydatne i funkcjonalne. To również sprawia, że styl vintage bardzo mocno wpisuje się w panującą aktualnie modę ekologiczną.

fot. materiały partnera

Ekologiczny styl vintage - drugie życie mebli i ubrań

Ile mebli zdarzyło wam się wyrzucić na śmietnik ze względu na to, że są już stare i niemodne? A ile tylko dlatego, że zdecydowaliście się całkowicie zmienić wystrój swojego wnętrza? Okazuje się, że Polacy potrafią wyrzucać na śmietnik meble warte tysiące złotych i robią to często wręcz nieświadomie. Duża popularyzacja stylu vintage spowodowała, że obecnie odnotowuje się boom na stare meble, nie tylko na aukcjach internetowych, ale nawet przy... lokalnych śmietnikach!

Prężnie działają specjalne grupy na platformach społecznościowych, które gromadzą dziesiątki tysięcy członków, którzy wzajemnie informują się o wyrzucanych przez siebie meblach. Nie trzeba długo czekać - nawet 15 min po publikacji ogłoszenia na takiej grupie przy wskazanym w publikacji pojemniku na odpady zjawiają się pierwsi zainteresowani. Następnie meble te poddają odnowieniu i zabierają do swojego domu lub sprzedają na wcześniej wspomnianych aukcjach internetowych, nawet za bardzo duże sumy. W ten sposób, dzięki nowej modzie wiele mebli, które normalnie trafiłyby na wysypisko śmieci i zalegały tam przez długie lata, znów służą w czyimś gospodarstwie domowym. Jest to niezwykle ważne, szczególnie teraz, gdy coraz więcej ludzi zauważa konieczność życia w sposób ekologiczny - bez nadmiernego konsumpcjonizmu i marnotrawstwa.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.