Wybierając pomieszczenie, które będzie pełniło funkcję sypialni, warto zadbać o trzy aspekty: wielkość, usytuowanie względem ulicy oraz oddalenie od strefy dziennej. Sypialnia powinna być tym pomieszczeniem w domu, które jest możliwie oddalone od ruchu ulicznego – w końcu ma zapewnić nam komfort i wypoczynek.
Jeśli mieszkamy w domu jednorodzinnym, warto postarać się, by okno sypialni wychodziło na ogród. Powinien to być także pokój na tyle duży, aby w środku zmieściło się wygodne łóżko oraz szafa lub garderoba, mniejsze szafki i toaletka. Sypialnia przeznaczona dla dwóch osób powinna mieć przynajmniej 16 m kw. Pamiętajmy też, aby była strefą ściśle oddzieloną od pozostałej części domu. Pozwoli to na zachowanie prywatności np. wówczas, gdy w domu nocują goście.
Kolorystyka
Kolory ścian w sypialni powinny działań na nas kojąco. Nie oznacza to, że nie możemy poeksperymentować z kontrastami kolorystycznymi. Pamiętajmy jednak, że jest to strefa wypoczynku, w której będziemy chcieli zrelaksować się po męczącym dniu. Kolory intensywne i agresywne, które działają pobudzająco, a nawet drażniąco, nie sprawdzą się tutaj najlepiej. Odrzućmy więc mocny róż, zieleń, żółć, pomarańcz i intensywną czerwień. Ewentualny kolor kontrastowy można umieścić na ścianie znajdującej się za zagłówkiem łóżka – uzyskamy wówczas pożądany efekt, jednocześnie nie narażając oczu na ciągłe wpatrywanie się w mocną, ożywiającą barwę. Najlepszym rozwiązaniem na wprowadzenie koloru kontrastującego będzie jednak wybór mocnych kolorystycznie dodatków, np. poduszek.
Jakie więc kolory idealnie sprawdzą się w sypialni? Należą do nich wszelkie odcienie bieli, beżu, szarości, a także błękit i fiolet. Także kolory ziemi czy ciepły, czekoladowy brąz wprowadzają atmosferę relaksu i działają kojąco na oczy.
Meble i dekoracje
Meblowanie sypialni powinno podlegać najważniejszej zasadzie: im mniej, tym lepiej. Najistotniejszym meblem jest oczywiście łóżko z wygodnym materacem. Obszerna szafa na ubrania to kolejny element niezbędny w sypialni. Praktycznym sprzętem są także szafeczki nocne oraz toaletka. Półki na książki czy nieduży regał są także pożądane, zwłaszcza przez miłośników pogrążania się w lekturze przed zaśnięciem. A jaka stylistyka najlepiej wpasowuje się w spokojny klimat sypialni? Ewelina Wójcik, dyrektor marketingu Meble Wójcik, radzi: - Dobrze, aby meble do sypialni utrzymane były w stonowanych kolorach, podobnie jak ściany. Mogą to być naturalne barwy drewna, skandynawskie biele i szarości czy, w wersji bardziej nastrojowej, eleganckie brązy przeplatane czernią i powierzchnią lustrzaną – wszystko, co przynosi ulgę zmęczonemu wzrokowi, sprzyja wypoczynkowi, a jednocześnie stanowi komplementarną całość.
W sypialni nasze oczy odpoczywają – nie przemęczajmy ich więc natłokiem dekoracji. Kilka bibelotów, stylowa lampa oraz obrazy, zdjęcia czy fototapeta – to zupełnie wystarczy, aby nadać wnętrzu indywidualnego charakteru i nieco je ożywić.
Oświetlenie – element kluczowy
Oświetlenie kreuje nastrój pomieszczenia, a sypialni musi sprzyjać wypoczynkowi. Lampa sufitowa jest oczywiście potrzebna, ale pamiętajmy, aby dawała światło delikatne, rozproszone. Bardzo istotne są peryferyjne źródła światła: stylowa lampa boczna, lampki na szafkach nocnych lub kinkiety nad łóżkiem, a także punktowe, nastrojowe światła LED. Oświetlenie kierunkowe, jak choćby wspomniane kinkiety, powinno być na tyle mocne, by umożliwić np. czytanie w łóżku. Pamiętajmy jednak o temperaturze barwny światła w sypialni. Relaksowi sprzyja światło ciepłe, a więc polecane są świetlówki o temperaturze 2700–2900 K.
Sypialnia to miejsce, w którym rozpoczynamy i kończymy dzień, relaksujemy się i wypoczywamy. Zadbajmy o jej nastrój poprzez dobór mebli, elementów dekoracyjnych oraz właściwe oświetlenie.
Materiał partnera