Fot.123RF.com
Zalety cegły
Przede wszystkim świetnie wygląda i zdecydowanie ociepla wnętrze. Ponadto zaletą cegły jest jej trwałość. Wyróżnia ją duża odporność na wilgoć, uszkodzenia czy ogień. Dobrze sprawdzi się też do wyciszenia pomieszczenia. Tradycyjna cegła nadaje się do przestronnych wnętrz z dużym dostępem do światła naturalnego. Trzeba jednak pamiętać, że ciemny odcień optycznie zmniejsza pomieszczenie, dlatego cegła nie jest zalecana do wnętrz o małej kubaturze.
Gdzie pasuje cegła
Idealnie nadaje się do ozdobienia ściany w salonie czy korytarzu. W kuchni można położyć ją na jednej ścianie, nad blatem lub obudować nią wyspę kuchenną. Jednak używając cegły w kuchni, trzeba pamiętać o tym, żeby zabezpieczyć ją przed osadzaniem się tłuszczu.
Cegła może być też alternatywą dla płytek w łazience, jest bowiem odporna na wilgoć. Można ją także położyć dookoła lustra. Jeśli się na nią zdecydujemy, trzeba do niej dopasować pozostałe elementy łazienki, takie jak podłoga czy meble. Cegła sprawdzi się także jako wykończenie framug okiennych czy ościeżnic.
Odnawianie cegły
Jeśli decydujemy się na odsłonięcie cegły, zazwyczaj wystarczy usunięcie tynku. Samą cegłę trzeba jeszcze oczyścić, ewentualnie wyszlifować oraz zaimpregnować. Surową można odświeżyć lakierowaniem. W przypadku zmiany koloru dobrym rozwiązaniem jest pomalowanie jej farbą mineralną.
Jaki kolor wybrać
Największą popularnością cieszą się klasyczna czerwona i biała. Pierwsza z nich dostępna jest w różnych odcieniach. Z kolei biała cegła świetnie współgra z drewnem. Kolorystycznie pasuje do każdego wnętrza. W przypadku materiałów imitujących cegłę dostępne są one w wielu rozmiarach oraz kolorach.
Imitacje cegły
Tradycyjna cegła jest ciężka i może obciążać strop. Ponadto, aby wyglądała dobrze, wymaga regularnej impregnacji. Dlatego też na rynku dostępny jest cały wachlarz materiałów, które ją imitują. Płytki mają większe możliwości zastosowania niż sama cegła.
Najpopularniejszym rozwiązaniem jest zakup płytek cementowych. Dostępne są w różnych wymiarach i kolorach. Wyglądem przypominają starą cegłę. Z kolei płytki klinkierowe są cienkie i znacznie lżejsze od zwykłej cegły. Sposób ich wypalania jest taki sam, jak w przypadku cegły tradycyjnej, dzięki czemu mają porównywalne parametry. Są odporne na wnikanie kurzu oraz uszkodzenia. Ich montaż jest prosty i można go wykonać samemu – wystarczy je przykleić i zafugować. W sklepach można też kupić płytki z fugą. To rozwiązuje problem wyglądu połączeń poszczególnych elementów. Płytki zajmują też mniej miejsca niż cegła. Ich cena to kilkadziesiąt złotych za metr kwadratowy. Innym popularnym rozwiązaniem są płytki ceramiczne. Często posiadają one zróżnicowaną fakturę, dzięki czemu do złudzenia przypominają prawdziwą cegłę.
Kolejnym rozwiązaniem jest imitacja cegły wykonana z gipsu. To najtańsza opcja z wszystkich proponowanych. Gipsowa imitacja może mieć różne kolory oraz wymiary.
Na rynku dostępne są też ręcznie barwione płytki, które wyglądem do złudzenia przypominają cegłę (ich cena jest jednak dużo wyższa niż np. cegły klinkierowej), a także okleiny i tapety ze wzorem ceglanym. Można także kupić stare cegły i wykonać z nich płytki. Jest to jednak metoda kosztowna i czasochłonna.
Nakładanie płytek
Nakładając płytki będące imitacją cegły, musimy pamiętać, że powierzchnię trzeba wcześniej dokładnie oczyścić z kurzu i odtłuścić. Ściana powinna być gładka, a ewentualne nierówności usunięte. Jeśli tego nie zrobimy, po położeniu płytek wszelkie niedoskonałości będą jeszcze bardziej widoczne, a ściana nie będzie dobrze wyglądać.
Kupując zaprawę klejową, trzeba pamiętać, że należy ją dobrać do wykorzystywanego materiału. To pozwala na trwałe wiązanie i ładny wygląd płytek.
Spoinowanie ścian
Przy cegle konieczne jest spoinowanie. Ważne, żeby przestrzenie między płytkami uzupełniać po związaniu zaprawy klejowej. Zwykle potrzeba na to do trzech dni. Do spoinowania warto wybrać materiał, który ma odpowiednie wybarwienie. W przypadku płytek stosowanych w pomieszczeniach nie musimy ich szczelnie uzupełniać. Co więcej, jeśli spoina jest nieco cofnięta, wówczas ściana lepiej się prezentuje i zyskuje trójwymiarowość. Szerokość spoiny ma znaczenie przy płytkach imitujących starą cegłę. Dobrze, by były one porównywalne z tymi w prawdziwych murach. Używając cegły klinkierowej, należy pamiętać, że może być ona podatna na przebarwienia. Spoinując, trzeba uważać, aby ewentualne zabrudzenia usunąć od razu, gdyż po ich zaschnięciu płytka może się trwale odbarwić.