Porady domowe

Hoja - pielęgnacja i przesadzanie. Jak uprawiać hoję - domowe rośliny doniczkowe

Hoja pochodzi z południowo-wschodniej Azji i tropikalnych rejonów Australii. W naszych domach najczęściej uprawiamy hoję piękną oraz hoję różową, która jest nieco łatwiejsza w pielęgnacji.

fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Hoja - uprawa, wymagania

Hoja różowa jest to pnącze, którego pędy mogą dorastać nawet do 5 metrów długości. Roślina ta ma ciemnozielone, nakrapiane liście i kwiaty, które wyglądają, jakby były ulepione z wosku. Dlatego niektórzy nazywają ją także woskownicą.
Kwiaty zebrane są w zwisające baldachy i gdy się już pojawią, roztaczają słodki, intensywny zapach. Po zakończeniu kwitnienia na roślinie pozostają po kwiatach, krótkie zdrewniałe pędy. Nie należy ich usuwać. To na nich pojawią się kolejne kwiaty. W naturze hoja jest epifitem, czyli rośnie, tak samo jak większość tropikalnych storczyków, na drzewach lub innych większych roślinach, ale nie odżywia się ich kosztem.

src: Hoja - pielęgnacja i przesadzanie. Jak uprawiać hoję - domowe rośliny doniczkowe, Youtube.com, kanał: Ogród na co dzień

Jak pielęgnować hoję?

Hoja różowa jest naprawdę wytrzymałą i długowieczną rośliną. Powoli zaczyna się ich okres wegetacyjny. Gdy ponownie budzi się do życia, należy zapewnić jej jak najlepsze warunki do wzrostu. W tym celu warto roślinę przesadzić do większego pojemnika ze świeżą ziemią. Generalnie hoje nie przepadają za przesadzaniem i wolą rosnąć raczej w mniejszych niż w większych donicach, ale raz na jakiś czas taki zabieg jest konieczny w uprawie pojemnikowej. Rośliny te nie lubią też przestawiania, najlepiej będą rosły raz postawione i pozostawione w wybranym miejscu.

Zobacz więcej zdjęć

Kiedy przesadzać hoję? Hoja różowa - jaka ziemia

Jeżeli już decydujemy się na przesadzanie najlepiej zrobić to pod koniec zimy lub na początku wiosny, zanim roślina wejdzie w okres aktywnego wzrostu. Można użyć uniwersalnego podłoża dla roślin doniczkowych lub wymieszać je z bardziej przepuszczalnym np. do kaktusów lub np. z perlitem bądź keramzytem.

REKLAMA
REKLAMA

Hoja - przesadzanie

Po przesadzeniu roślinę dokładnie podlewamy, ale wstrzymujemy się z nawożeniem przez mniej więcej 4-6 tygodni, w zależności od podłoża, jakiego użyliśmy. Żeby wspomóc nasz okaz, można wykonać oprysk stymulatorem wzrostu i odporności, np. na bazie ekstraktu z grejpfruta. Stosuje się go w celu lepszego ukorzeniania się roślin, a także w czasie ich wegetacji w celu uzyskania obfitszego kwitnienia lub plonowania. Jako środek naturalny może być używany w domu.

Zobacz więcej zdjęć

Hoja - podpory

W miarę wzrostu pędów hoi należy zapewnić im podporę, żeby mogły piąć się w górę. Może być to palik, ozdobna, drewniana gałąź lub kratka. Możemy też użyć wysokiej doniczki i pozwolić pędom przewieszać się w dół.

Jak podlewać hoję?

Wiosną i latem należy hoję podlewać dość obficie, natomiast zimą zdecydowanie mniej. Pozwalamy wtedy, aby wierzchnia warstwa podłoża lekko przeschła. Zimą dobrze byłoby nieco obniżyć temperaturę dla hoi, np. do 16-18 stopni Celsjusza, ale na szczęście hoja różowa bez problemu przetrwa tę porę roku również w cieplejszych warunkach pokojowych.
Stanowisko dla tej rośliny powinno być jasne, ale ze światłem rozproszonym. Dobrze rośnie w pobliżu okna od strony wschodniej lub zachodniej, aczkolwiek często ze względu na jej rozmiary stoi ona w głębi pomieszczenia, gdzie również sobie poradzi.

Zobacz więcej zdjęć

Jak nawozić hoję?

Hoję nawozimy standardowo od wiosny do jesieni. Jeżeli zależy nam na kwitnieniu, warto użyć w tym celu nawozu wieloskładnikowego o wysokiej zawartości potasu. Rozmnażanie jest możliwe poprzez sadzonki wierzchołkowe.

Ekspert serwisu Deccoria.pl Porady ogrodnicze

Izabela Schick
Ogród na co dzień

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Hoja - pielęgnacja i przesadzanie. Jak uprawiać hoję - domowe rośliny doniczkowe"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.