Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Im mniej dbasz, tym lepiej rośnie. Oto kwiat biedy

Hoja pochodzi z południowo-wschodniej Azji i tropikalnych rejonów Australii. W naszych domach najczęściej uprawiamy hoję piękną oraz hoję różową, która jest nieco łatwiejsza w pielęgnacji. Wyjaśniamy, dlaczego hoja nazywana jest kwiatem biedy i jak to możliwe, że lepiej rośnie, gdy jest zaniedbywana!

Im mniej dbasz, tym lepiej rośnie. Oto kwiat biedy
Hoja - roślina, która lubi "biedę". Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Hoja — uprawa

Hoja różowa jest to pnącze, którego pędy mogą dorastać nawet do 5 metrów długości. Roślina ta ma ciemnozielone, nakrapiane liście i kwiaty, które wyglądają, jakby były ulepione z wosku. Dlatego niektórzy nazywają ją także woskownicą. Kwiaty zebrane są w zwisające baldachy i gdy się już pojawią, roztaczają słodki, intensywny zapach. Po zakończeniu kwitnienia na roślinie pozostają po kwiatach, krótkie zdrewniałe pędy. Nie należy ich usuwać. To na nich pojawią się kolejne kwiaty. W naturze hoja jest epifitem, czyli rośnie tak samo jak większość tropikalnych storczyków, na drzewach lub innych większych roślinach, ale nie odżywia się ich kosztem.

src: Hoja - pielęgnacja i przesadzanie. Jak uprawiać hoję - domowe rośliny doniczkowe, Youtube.com, kanał: Ogród na co dzień

Hoja — odmiany

W warunkach domowych najczęściej uprawiamy dwa podstawowe gatunki tej rośliny. Są to:

  • Hoja różowa
  • Hoja piękna

Hoja różowa to roślina o pięknych i długich pędach, szerokich i skórzastych liściach pokrytych cętkami oraz niewielkich gwiazdkowatych kwiatach. Hoja różowa jest bardziej wytrzymała niż hoja piękna.

Hoja piękna z kolei ma krótsze pędy, cieńsze i smuklejsze liście, ale za to charakteryzują ją większe kwiaty o białym kolorze, które bujniej kwitną. Jest dużo bardziej wrażliwa od hoi różowej na wahania temperatury oraz brak światła.

Hoja różowa jest łatwiejsza w uprawie niż hoja piękna. Fot. 123RF/PICSEL

Hoja — pielęgnacja

Hoja różowa jest naprawdę wytrzymałą i długowieczną rośliną. Powoli zaczyna się ich okres wegetacyjny. Gdy ponownie budzi się do życia, należy zapewnić jej jak najlepsze warunki do wzrostu. W tym celu warto roślinę przesadzić do większego pojemnika ze świeżą ziemią. Generalnie hoje nie przepadają za przesadzaniem i wolą rosnąć raczej w mniejszych niż w większych donicach, ale raz na jakiś czas taki zabieg jest konieczny w uprawie pojemnikowej. Rośliny te nie lubią też przestawiania, najlepiej będą rosły raz postawione i pozostawione w wybranym miejscu.

Hoja — ziemia

Jeżeli już decydujemy się na przesadzanie najlepiej zrobić to pod koniec zimy lub na początku wiosny, zanim roślina wejdzie w okres aktywnego wzrostu. Jaka ziemia będzie najlepsza do uprawy hoi? Można użyć uniwersalnego podłoża dla roślin doniczkowych lub wymieszać je z bardziej przepuszczalnym np. do kaktusów lub np. z perlitem bądź keramzytem.

Hoja — przesadzanie

Po przesadzeniu roślinę dokładnie podlewamy, ale wstrzymujemy się z nawożeniem przez mniej więcej 4-6 tygodni, w zależności od podłoża, jakiego użyliśmy. Żeby wspomóc nasz okaz, można wykonać oprysk stymulatorem wzrostu i odporności, np. na bazie ekstraktu z grejpfruta. Stosuje się go w celu lepszego ukorzeniania się roślin, a także w czasie ich wegetacji w celu uzyskania obfitszego kwitnienia lub plonowania. Jako środek naturalny może być używany w domu.

Hoja — podpory

Zastanawiacie się, jak prowadzić hoję? W miarę wzrostu pędów hoi należy zapewnić im podporę, żeby mogły piąć się w górę. Może być to palik, ozdobna, drewniana gałąź lub kratka. Możemy też użyć wysokiej doniczki i pozwolić pędom przewieszać się w dół.

Hoja — podlewanie

Wiosną i latem należy hoję podlewać dość obficie, natomiast zimą zdecydowanie mniej. Pozwalamy wtedy, aby wierzchnia warstwa podłoża lekko przeschła. Zimą dobrze byłoby nieco obniżyć temperaturę dla hoi, np. do 16-18 stopni Celsjusza, ale na szczęście hoja różowa bez problemu przetrwa tę porę roku również w cieplejszych warunkach pokojowych.

Hoja — stanowisko

Gdzie najlepiej postawić hoję? Stanowisko dla tej rośliny powinno być jasne, ale ze światłem rozproszonym. Dobrze rośnie w pobliżu okna od strony wschodniej lub zachodniej, aczkolwiek często ze względu na jej rozmiary stoi ona w głębi pomieszczenia, gdzie również sobie poradzi.

Hoja — nawożenie

Hoję nawozimy standardowo od wiosny do jesieni. Jeżeli zależy nam na kwitnieniu, warto użyć w tym celu nawozu wieloskładnikowego o wysokiej zawartości potasu. Rozmnażanie jest możliwe poprzez sadzonki wierzchołkowe.

Hoja - choroby

Hoja to niezbyt wymagający kwiat, jednak czasem zdarzają się problemy z jego uprawą. Najczęstsze dotyczą tego, że hoja:

  • nie kwitnie
  • gubi kwiaty
  • ma pomarszczone liście
  • ma biały nalot na liściach

Te objawy są najczęściej spowodowane przelaniem rośliny, a co za tym idzie nadmierną wilgotnością podłoża i pojawianiem się choroby grzybowej. W tej sytuacji należy ograniczyć podlewanie i zadbać o nasłonecznione stanowisko oraz pozwolić roślinie samodzielnie się zregenerować. Warto pamiętać, że hoja nie bez przyczyny nazywana jest kwiatem biedy. Wynika to z tego, że hoja dużo lepiej rośnie, gdy jest zaniedbana, przesuszona i rośnie w ciasnej doniczce!

Może zainteresuje cię ten artykuł: Jak usunąć pleśń w doniczce z kwiatami?

Hoja piękna ma białe kwiaty i jest bardziej delikatna w uprawie. Fot. 123RF/PICSEL

Hoja — trujący kwiat

Omawiając hoję, nie można pominąć faktu, że jest to roślina trująca! W jej pędach i liściach znajduje się trujący, mleczny sok, który wydostaje się z rośliny w momencie jej uszkodzenia. Sok ten jest bardzo drażniący dla skóry i może być niebezpieczny dla ludzi i zwierząt, dlatego roślinę warto trzymać w miejscu niedostępnym dla ludzi i zwierząt.

Ekspert serwisu Deccoria.pl Porady ogrodnicze

Autor: Izabela Schick
Ogród na co dzień

Reklama

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.