Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Soda w domu dobra na wszystko? Uważaj, może narobić wiele szkód

Soda oczyszczona jest cenionym i naturalnym środkiem ułatwiającym sprzątanie, jednak nie jest produktem uniwersalnym i nie nadaje się do czyszczenia wszystkich powierzchni. Sprawdźcie, do czego nie można stosować sody.

Soda w domu dobra na wszystko? Uważaj, może narobić wiele szkód
Sprawdźcie, jakich powierzchni nie można czyścić sodą oczyszczoną. Fot. 123RF.com

Spis treści

Soda oczyszczona — właściwości

Wiele osób zastanawia się, co to jest soda? Otóż soda oczyszczona, czyli wodorowęglan sodu, to nieorganiczny związek chemiczny o słabo zasadowym odczynie. Ma właściwości pianotwórcze i spulchniające, co wykorzystywane jest m.in. w tabletkach musujących czy proszku do pieczenia. Soda oczyszczona ma szereg zastosowań w przemyśle spożywczym czy kosmetycznym. Ma też właściwości lecznicze, które wykorzystywane są do łagodzenia nadkwasoty oraz bólu gardła. Soda oczyszczona przydaje się również w domu. Doskonale zastępuje większość detergentów i ułatwia sprzątanie. Ale czy można czyścić nią każdą powierzchnię? Sprawdźcie!

Zastosowanie sody w domu — tych rzeczy nigdy nią nie czyść

Stosowanie naturalnych preparatów do sprzątania, takich jak ocet czy soda jest wygodne i stosunkowo bezpieczne. Z reguły nie działają drażniąco na skórę dłoni, czy drogi oddechowe, jak mogą to robić ich sklepowe odpowiedniki, o bardziej skomplikowanym chemicznie składzie. Nie są to jednak środki uniwersalne, ponieważ nie nadają się do każdego rodzaju materiałów i tworzyw. Nieumiejętne stosowanie sody oczyszczonej może doprowadzić do szkód. Do czego nie wolno stosować sody?

  • Czyszczenie aluminiowych naczyń kuchennych

Soda oczyszczona ma właściwości ścierne i absorbuje tłuszcz, dlatego świetnie nadaje się do czyszczenia większości naczyń używanych w kuchni. Wyjątkiem są garnki i patelnie wykonane z aluminium. Po dłuższym kontakcie z tym metalem wodorowęglan sodu wchodzi z nim w reakcję, co może doprowadzić do jego odbarwiania.

  • Czyszczenie srebra

Chociaż to dość popularna domowa metoda, jubilerzy odradzają używania sody oczyszczonej do czyszczenia starego srebra pokrytego czarnym nalotem. Może ona porysować i zniszczyć wykończenie szlachetnego metalu. Nie stosujmy jej również do czyszczenia biżuterii z kolorowymi oczkami wykonanych ze szlachetnych kamieni. Tego rodzaju błyskotki lepiej oddać do profesjonalnego czyszczenia.

  • Podłoga i blaty z marmuru

Przestrzegamy również przed czyszczeniem sodą oczyszczoną powierzchni wykonanych z marmuru oraz spieków kwarcowych. Stosowany długotrwale wodorowęglan sodu może spowodować uszkodzenie górnej warstwy ochronnej kamieni i zacznie pozostawiać na nich nieestetyczne ślady.

Soda oczyszczona nie nadaje się do czyszczenia wszystkich powierzchni. Fot. 123RF.com

  • Drewniane meble olejowane i lakierowane

Soda oczyszczona to nie najlepszy preparat do regularnego czyszczenia drewnianych mebli zabezpieczonych lakierem, bejcą lub farbą do drewna. Ze względu na właściwości ścierne może ona uszkadzać warstwę powłoki zabezpieczającej drewno przed zawilgoceniem.

  • Okna i lustra

Nietrafionym pomysłem jest używanie sody do czyszczenia szklanych i lustrzanych powierzchni. Jak wcześniej, tak i w tym przypadku może ona pozostawiać w strukturze materiału mikrorysy i ubytki. Do czyszczenia szyb zdecydowanie lepiej sprawdzi się ocet.

  • Czyszczenie płyt kuchennych

Unikajmy używania sody do czyszczenia płyt kuchennych wykonanych z tworzyw szklano-ceramicznych. Nie tylko może ona zarysować takie powierzchnie, ale też pozostawi na nich biały, trudny do usunięcia osad.

  • Naturalne odświeżacz do lodówki

Soda zachwalana jest jako doskonały sposób na brzydkie zapachy w lodówce. To prawda. Najczęściej jednak używamy jej w nie do końca poprawny sposób. Umieszczanie sody w małym i wysokim pojemniczku raczej nie przyniesie oczekiwanego rezultatu. Aby zniwelować brzydki zapach, soda powinna zajmować dużą powierzchnię, a więc powinna być równo wysypana np. deskę lub plastikową tackę.

Soda, jako substancja zasadowa, reaguje z kwasami, które są odpowiedzialne za brzydkie zapachy wydzielane przez np. zjełczałe masło czy zepsutą śmietanę. I w takim przypadku faktycznie, może niwelować przykrą woń. To nie oznacza jednak, że soda usunie każdy smród. Jako taki wodorowęglan sodu nie ma właściwości adsorpcyjnych; ma niską swobodną energię powierzchniową i nie jest w stanie wychwycić i zatrzymać cząsteczek brzydkich zapachów. Dlatego lepszym wyborem do odświeżania powietrza w lodówce jest węgiel aktywny, który charakteryzuje się takimi właściwościami.

Przeczytaj również: 11 nietypowych zastosowań majonezu. Nie przypuszczałeś, do czego możesz go wykorzystać w domu

Majonez przydaje się nie tylko w kuchni. Fot. 123rf.com

"Ekologicznie": Soda na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.