Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Chrabąszcz majowy. Jak wygląda i jak zwalczysz szkodnika w ogrodzie

Chrabąszcz majowy (Melolontha melolontha) zawdzięcza swą nazwę temu, że pojawia się w maju. Jest częścią wielkiej rodziny chrząszczy z rzędu Coleoptera. To do niej należą największe chrząszcze na świecie. Są wiosenną zmorą ogrodników, ponieważ jako szkodniki ogryzają młode liście drzew. Jak wyglądają i jak je zwalczać? Sprawdź i spróubuj je zwalczyć.

Chrabąszcz majowy. Jak wygląda i jak zwalczysz szkodnika w ogrodzie
Jak pozbyć się chrabąszcza majowego? Fot. 123RF.com

Spis treści:

Jak wygląda larwa chrabąszcza majowego? 

Chrząszcz majowy jest szkodliwy dla roślin oraz upraw zarówno w stadium larwalnym, jak i dojrzałym. Dorosły chrabąszcz ma około 2-3 cm długości. Jego ciało jest brązowe, z ciemną głową i pokryte krótkimi włoskami. Charakterystyczną cechą dorosłego owada są pomarańczowe czułka w kształcie wachlarza. Dzięki nim można odróżnić samca od samicy. Czułki męskiego osobnika są podzielone na siedem części, a samicy na sześć. 

Dorosłe osobniki chrząszcza majowego pojawiają się pod koniec kwietnia lub w maju i żyją od pięciu do siedmiu tygodni. Żywią się liśćmi drzew. Po prawie dwóch tygodniach samica zaczyna składać jaja, które zakopuje na głębokości od 10 do 20 cm. Wykonuje tę czynność kilka razy, aż do momentu złożenia od 60 do 80 jaj. 

Łatwo rozpoznać larwę chrabąszcza majowego. Fot. 123RF.com

Larwa chrabąszcza majowego ma zakrzywione, żółtawe ciało, dużą głowę, mocne szczęki i długie, owłosione, żółte, dobrze rozwinięte nogi. Jej pełny rozwój zajmuje od trzech do czterech lat. Mierzy 10 do 20 mm pierwszej jesieni, 30 do 35 mm następnej i 40 do 46 mm na wiosnę trzeciego roku. Nimfa ma długość od 25 do 35 mm i ma biało-brązowy kolor. Larwy chrabąszcza majowego są najbardziej żarłoczne w trzecim roku swojego rozwoju. Wówczas atakują korzenie wielu roślin, zwłaszcza warzyw bulwiastych, warzyw wielkokorzeniowych takich, jak: ziemniaki, rzepa, marchew, truskawki itp. Nie oszczędzają również trawników. Tworząc dziury w korzeniach, doprowadzają do ich zniszczenia. 

Jakie uszkodzenia powodują chrząszcze majowe? 

Larwy chrabąszcza majowego żyją w glebie i zjadają korzenie wielu gatunków roślin ozdobnych i uprawnych. Jak wykryć ich obecność? Często odkrywane są za późno, dopiero gdy uszkodzenie jest widoczne na zewnątrz: więdnięcie, osłabienie rośliny, żółknięcie liści. Wówczas warto nożem przeszukać ziemię i zbadać uszkodzenia korzeni. Największe uszkodzenia powstają wiosną i jesienią. Są również głównym szkodnikiem trawnika. Rezultatem są nieregularne suche obszary na trawie, które pojawiają się od połowy do późnego lata. Kiedy chrabąszcze osiągną swą dojrzałość, szkody stają się najpoważniejsze, bo zaczynają docierać do dużych drzewostanów i większych obszarów. Ponadto, ich obecność przyciąga ptaki (zwłaszcza kosy lub szpaki) oraz krety, które kopiąc, powodują dodatkowe uszkodzenia trawnika. 

Przeczytaj również: Niszczą ogród i sad. Jak walczyć z majowymi chorobami i szkodnikami?

Jak usunąć larwy i dorosłe osobniki chrząszczy majowych? 

Dorosłe chrabąszcze majowe można spróbować zdjąć z drzew poprzez ich strząsanie. O świcie, kiedy owady są jeszcze odrętwiałe po nocnym spadku temperatury, rozłóż pod rośliną płachtę i potrząśnij gałęziami tak, aby odleciało z nich jak najwięcej szkodników. Można je później zalać gorącą wodą, wysuszyć i stosować jako karmę dla ryb lub paszę dla kur i trzody chlewnej.  

Wysokie drzewa można opryskiwać chemicznie, uważając na zachowanie wszelkich środków ostrożności związanych z takimi pracami. Do opryskiwania koron drzew można stosować ogólnoustrojowe insektycydy najlepiej na bazie acetamiprydu. Bytujące w ziemi pędraki chrząszcza również można potraktować chemicznymi preparatami. 

Czy można usunąć larwy chrabąszcza bez chemicznych środków? 

Jeśli inwazja larw jest duża, a nie chcesz stosować chemicznych metod, naturalnym rozwiązaniem na wyeliminowanie pędraków bez zanieczyszczenia gleby jest zastosowanie pożytecznych, pasożytniczych nicieni. Są to mikroskopijne robaki, które poruszają się w glebie. W glebie występuje ich kilka odmian, ale to nicienie Hb (Heterorhabditis bacteriophora) żywią się larwami chrząszcza majowego. Nicienie wnikają do ich ciał przez otwory (zwłaszcza gębowy) i zaczynają się nimi żywić, rozwijając w ich wnętrzu bakterie, które są śmiertelne dla tych owadów.  

Pożyteczne nicienie nie występują w glebie w wystarczającej ilości, aby w naturalny sposób regulować obecność szkodników. Kiedy dochodzi do inwazji robaków, należy wpuścić je do gleby „ręcznie”. Nicienie można kupić w Internecie lub w sklepach ogrodniczych. Zalecane dawki to 5 milionów nicieni na 10 m2 powierzchni, 25 mln na 50 m2, 50 milionów na 100 m2 i 500 na 1000 m2. 

Warto pamiętać, że nicienie działają tylko wtedy, gdy temperatura gleby wynosi od 12°C do 25°C. Ich stosowanie jest zabiegiem leczniczym, a nie zapobiegawczym, dlatego nie ma sensu ich kupować, jeśli w ogrodzie nie występują oznaki obecności szkodników. Nicienie są cennymi sprzymierzeńcami w biologicznej walce z chrabąszczami majowymi w ogrodzie. Są przy tym nieszkodliwe dla pożytecznych owadów, roślin uprawnych oraz kręgowców (człowieka i zwierząt domowych, nawet jeśli zostaną przez nie połknięte). 

Jak uniknąć obecność larw chrząszcza majowego? 

Zanim chrabąszcz majowy pojawi się w twoim ogrodzie, możesz zastosować profilaktyczne środki, które pozwolą uniknąć ataku larw. Jedną z czynności, którą warto wykonywać, jest regularne przekopywanie ziemi motyką w obszarach upraw i na klombach wokół drzew. Dzięki temu robaki wydostaną się na powierzchnię ziemi. Wówczas możesz ręcznie usunąć część z nich, a pozostałe, których nie uda ci się złapać, mogą zjeść drapieżniki. Niektóre gatunki ptaków (takie jak kury, szpaki, wrony) oraz nietoperze żywią się larwami chrząszczy majowych. Jeże i krety również spożywają takie robaki, więc jeśli będziesz regularnie przetrząsać ziemię, zapewnisz im smakowity posiłek. 

Pamiętaj, że uboga i niezrównoważona gleba również będzie bardziej podatna na ataki larw. Dlatego, aby uniknąć inwazji chrząszczy majowych, musisz zastosować następujące metody zapobiegawcze: 

  • Zagęść trawę, rzadziej ją kosząc. Utrudni to samicom składanie jaj. Utrzymuj wysokość trawnika między 8 a 10 cm. 

  • Zasiej na trawniku mieszankę różnych nasion np.: koniczyny, wiechliny łąkowej lub kostrzewy, aby uczynić go mniej atrakcyjnym dla robaków. 
  • Popraw kondycję już uszkodzonego trawnika. Równomiernie skoś trawę po wyschnięciu, aby pobudzić jej wzrost i aktywność biologiczną. 

  • Podlewaj rośliny rzadziej, ale obficie, aby pobudzić rozwój korzeni. 

  • Unikaj stosowania nawozów azotowych, które przyciągają robaki. 

Czy chrząszcze mogą być zielone? 

W polskich ogrodach dość często spotykany jest także tzw. zielony chrząszcz (kruszczyca złotawka). Jego opalizujący szkielet zewnętrzny selektywnie odbija fale światła i mieni się wszystkimi możliwymi kolorami. Jego larwy żywią się głównie zbutwiałym drewnem oraz liśćmi. Natomiast dojrzałe osobniki odżywiają się pyłkiem i nektarem roślin. Pojawianiu się dorosłych owadów towarzyszą wysokie temperatury – można je spotkać od maja/czerwca do lipca/sierpnia. Spotkać je można głównie na kwiecistych łąkach, obrzeżach lasów i w pobliżu wód oraz ogrodach z różnymi gatunkami kwiatów. Zielony chrząszcz wraz z innymi organizmami pomaga w tworzeniu kompostu. 

Przeczytaj również:

Jak pozbyć się gniazda os spod dachu i elewacji? Domowe sposoby na pozbycie się os

Łodygi pomidorów i papryki są grube, sadzonki zdrowo rosną. To zasługa domowego dokarmiacza

Naturalne sposoby na chwasty. Warto wypróbować, zanim sięgniesz po chemię

Krety w ogrodzie. Jest na nie sposób, ale pod jednym warunkiem na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.