Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Iglaki będą rosły szybko i zdrowo. Wypróbuj naturalne nawozy

Drzewa i krzewy iglaste są stosunkowo łatwe w uprawie, a dodatkowo większość z nich cieszy zielonym kolorem także zimą. Co zrobić, żeby rośliny rosły szybko i zdrowo? Poznaj naturalne nawozy dla drzew i krzewów iglastych, które świetnie sprawdzą się w trakcie uprawy. 

Iglaki będą rosły szybko i zdrowo. Wypróbuj naturalne nawozy
Dzięki właściwemu nawożeniu rośliny iglaste lepiej rosną i są bardziej odporne na choroby

Z tego artykułu dowiesz się:

Dlaczego warto nawozić drzewa iglaste? 

Wszystkie rośliny warto nawozić – dzięki temu lepiej rosną i są bardziej odporne na choroby. Regularne dokarmianie iglaków pozwala przede wszystkim: 

 • pobudzić roślinę do wzrostu – dzięki temu wydaje więcej nowych pędów i rośnie do góry, 
 • zmniejszyć ryzyko zachorowania (np. na szarą pleśń, osutkę czy fytoftorozę) i inwazji szkodników, 
 • zadbać o odpowiednie wybarwienie igieł – dzięki substancjom odżywczym igły nie blakną i nie żółkną, 
 • poprawić walory wizualne – dobrze odżywione iglaki mają nie tylko ładniejszy kolor, ale też większe szyszki i ładniej układający się pokrój. 

Aby substancje odżywcze odpowiednio działały, trzeba jednak nawozić w sposób przemyślany i odpowiedni dla danego gatunku. 

Kiedy nawozić drzewa iglaste? 

Drzewa iglaste nie wymagają częstego nawożenia. Wręcz przeciwnie – są bardzo wrażliwe na tzw. przenawożenie, czyli nadmierne korzystanie z substancji odżywczych. Warto więc stosować preparaty w bezpieczny i skuteczny sposób: 

 • nawozy wieloskładnikowe dopasowane do iglaków lub ekologiczne czy domowe preparaty – 2 razy w sezonie (najpierw na początku wiosny, a następnie na przełomie czerwca i lipca), 
 • nawozy jesienne, czyli bez azotu, dzięki którym roślina będzie lepiej przygotowana do zimy – 1 raz w sezonie (we wrześniu lub październiku). 

Sugeruje się też, żeby nie nawozić świeżo posadzonych okazów przez rok od umieszczenia ich w gruncie. Gleba powinna być odpowiednio przygotowana wcześniej. Dostępne są też nawozy wolnodziałające, inaczej o stopniowym działaniu (najczęściej w formie granulatów). Dzięki temu nawożenia nie trzeba powtarzać, a substancje odżywcze są uwalniane do podłoża regularnie wtedy, gdy roślina tego potrzebuje – w zależności od wilgotności podłoża oraz temperatury. 

Które iglaki potrzebują najwięcej nawozu? 

Drzewa i krzewy iglaste jako grupa roślin mają mniej więcej podobne potrzeby. Większość z nich preferuje kwaśne, lekko kwaśne lub obojętne podłoże. Wiosną rośliny potrzebują przede wszystkim azotu i magnezu, natomiast latem – fosforu i potasu. Jesienne nawożenie powinno dostarczać iglakom potasu i magnezu. Stosunkowo mniej składników odżywczych potrzebują gatunki karłowate i takie iglaki, które nie mają specjalnych wymagań (np. sosny, jałowce). Najwyższe zapotrzebowanie na nawozy mają natomiast jodły.  

Najwięcej zapotrzebowania na nawóz mają jodły Fot. 123RF/PICSEL

Naturalne nawozy dla drzew i krzewów iglastych 

Nawozy naturalne, czyli takie bez składników chemicznych, są najbezpieczniejszym sposobem na dokarmianie roślin. Nie mają niekorzystnego wpływu na środowisko naturalne i zwierzęta, a dodatkowo wiele z nich można zrobić samodzielnie, wykorzystując pozostałości po innych produktach. To więc najbardziej ekologiczna metoda, a do tego tania. 

Przed zastosowaniem nawozu – również tego domowego – sprawdź jednak dokładnie wymagania swojego iglaka. Przykładowo jodła koreańska, podobnie jak większość drzew iglastych, nie lubi gleby zasadowej. Nie można więc stosować do jej podłoża nawozów bogatych w wapń czy takich naturalnych substancji jak skorupki jajek. 

 • Kwaśny kompost  

Do nawożenia roślin iglastych lepiej sprawdzi się kwaśny kompost niż ten standardowy. Do jego wykonania stosuje się przede wszystkim trociny, korę, szyszki, igły i inne części iglaków oraz fragmenty innych kwasolubnych roślin. Nie wykorzystuje się natomiast warzyw i owoców czy trawy. 

Robienie kwaśnego kompostu wymaga cierpliwości, ponieważ może tworzyć się on nawet 2 lata. Wytwarza się go tak samo jak kompost zwykły. Na dół skrzynki najlepiej położyć trochę gałązek, na to właściwe elementy i na samą górę warstwę gotowego kwaśnego kompostu (jeśli masz). 

 • Skórki z banana 

Banan to roślina bogata w potas, który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju iglaków. Jest więc świetnym naturalnym nawozem dla drzew i krzewów iglastych. Wystarczy zrobić wywar ze skórki banana i podlać nim rośliny. Innym sposobem jest wysuszenie skórki i sproszkowanie jej, a następnie wymieszanie z glebą. 

 • Woda po gotowaniu warzyw 

Dobrym sposobem na dostarczenie iglakom substancji odżywczych jest podlewanie ich wodą pozostałą po gotowaniu warzyw. Ważne jednak, by nie była ona posolona i nie zawierała innych przypraw. Możesz zastosować wodę np. po gotowaniu brokułów, fasolki szparagowej, kalafiora czy ziemniaków.  

 • Gnojówka z pokrzywy 

Chociaż pokrzywa jest chwastem, po jej wyplenieniu warto użyć jej do stworzenia gnojówki. Pokrzywę wystarczy zalać wodą (wykorzystaj plastikowe lub drewniane naczynie) i odstawić na kilka tygodni. Gdy skończy fermentować, czyli przestanie się już pienić, jest gotowa do użytku. Powstały wyciąg wystarczy rozcieńczyć z wodą w proporcjach 1:10 i podlewać rośliny. Taka gnojówka jest niesamowicie bogata w składniki odżywcze, m.in. azot, magnez, fosfor i żelazo, dlatego świetnie sprawdza się do podlewania drzew i krzewów iglastych. 

 • Fusy po kawie 

Fusy mają właściwości zakwaszające, dlatego świetnie nadają się do iglaków. Można zastosować je na różne sposoby. Pierwszym z nich jest wymieszanie fusów z podłożem dla roślin, najlepiej w proporcji 1:3. Druga metoda polega na stworzeniu wywaru z fusów do podlewania gleby pod iglakami. Pamiętaj, by fusy były czyste, czyli bez mleka czy cukru. Szczególnie zawartość cukru mogłaby zadziałać niekorzystnie, np. wabiąc mrówki. 

Przeczytaj: Co zrobić z resztkami? Nie wyrzucaj. Możesz przerobić i wykorzystać

 • Drożdże w kostce 

Zastosowanie drożdży w ogrodzie pozwala nie tylko zapewnić roślinie wiele składników odżywczych, ale jest też dobrym sposobem na profilaktykę w kierunku chorób grzybowych (takich jak rdza czy szara pleśń). Wystarczy rozpuścić 100 g świeżych drożdży w 10 l wody i wykorzystać do podlewania lub opryskiwania iglaków. 

 • Gnojówka ze skrzypu polnego 

Podobnie jak w przypadku pokrzywy – i tym razem warto wykorzystać chwasty. Skrzyp polny nadaje się nie tylko do nawożenia, ale także chroni rośliny przed takimi chorobami iglaków jak rdza czy szara pleśń. Gnojówka ze skrzypu jest bogata w niezbędne iglakom substancje, czyli azot, fosfor, mangan, żelazo i potas. 

Gnojówkę do podlewania iglaków można przygotować ze skrzypu polnego lub pokrzywy Fot. 123RF/PICSEL

Naturalne nawozy sklepowe

Nie wszystkie nawozy dostępne w sklepie ogrodniczym zawierają szkodliwą chemię. Dostępnych jest sporo takich preparatów, które są przygotowane z naturalnych składników. Przykładem może być biohumus produkowany z odchodów dżdżownic. Pod iglaki można stosować również obornik. Pamiętaj jednak, że substancja ta może powodować mocne rozkrzewienie.  

Nawozy sklepowe składają się też z innych substancji. Najlepiej wybrać takie preparaty, które przygotowano specjalnie z myślą o drzewach i krzewach iglastych. Dzięki temu dostarczysz roślinom wszystkich niezbędnych składników w takich proporcjach, jakich potrzebują.  

Nawożenie drzew i krzewów iglastych jest proste. Rośliny nie wymagają częstego dokarmiania – wystarczy zrobić to kilka razy w sezonie. Jeśli chcesz zadbać o swoje iglaki, wybierz nawozy naturalne, które są bezpieczne dla środowiska. Wiele z nich możesz zrobić samodzielnie! 

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.