Porady ogrodnicze

Jak uprawiać szpinak w ogrodzie?

Jak mieć świeży szpinak przez cały rok w ogrodzie, na parapecie lub balkonie? Specjalnie dla was przygotowaliśmy prosty poradnik do amatorskiej uprawy tej zdrowej i smacznej rośliny.

Jak uprawiać szpinak w ogrodzie?
REKLAMA

Fot.123RF.com

Jak sadzić szpinak?

Dla 3-osobowej rodziny wystarczy 5 roślin, więc powinniśmy kupić około 15 nasion. Do małych doniczek wsypujemy ziemię kompostową wymieszaną z piaskiem. Do każdej doniczki wsadzamy po 3 nasiona. Gdy rośliny wzejdą, pozostawiamy te najdorodniejsze (w każdej doniczce powinna pozostać tylko 1 roślinka). Po około 6 tygodniach od wysiania, możemy już przesadzać rośliny do gruntu (lub do większych donic na balkon). Ponieważ łodygi szpinaku płożą się po ziemi, potrzebują dużo wolnej przestrzeni. Na 1 m kw. sadzimy tylko 4 rośliny, w rozstawie około 60x40 cm. Jeśli wysadzimy sadzonki szpinaku do gruntu z początkiem czerwca, już po 4 tygodniach będziemy zbierać pierwsze plony.

Szpinak możemy uprawiać również w gruncie. Wtedy nasiona wysiewamy w rzędach oddalonych od siebie o 20 cm. Ziarna siejemy na głębokość ok. 2 cm. Po wzejściu roślin należy je poprzerywać – tak, aby między roślinami zachować odległość 10 cm. Aż do zbiorów systematycznie podlewamy szpinak i usuwamy wszystkie chwasty. Decydując się na ten rodzaj wysiewu,  trzymajmy się trzech terminów: koniec marca/początek kwietnia (zbiory na koniec maja/początek czerwca), początek sierpnia (zbiór w październiku i listopadzie), koniec sierpnia/początek września (zbiory w kwietniu/maju – tylko dla odmian odpornych na mróz).

Jakie warunki?

Szpinak lubi gleby gliniasto-piaszczyste i piaszczysto-gliniaste o pH obojętnym lub lekko zakwaszonym. Ziemia powinna być bogata w próchnicę, ponieważ szpinak ma płytki system korzeniowy. Nie powinniśmy go uprawiać w glebie, w której wcześnie rosły buraki, sałata, oraz również szpinak, ze względu na wspólne choroby i szkodniki. W podłożu, w której rósł szpinak najlepiej po zbiorach uprawiać pomidory, ogórki i rośliny kapustne. Szpinak nie jest rośliną bardzo wymagającą, więc dobrze rośnie zarówno w słonecznych, jak i zacienionych miejscach.

Kiedy zbieramy szpinak?

Zbiory rozpoczynamy, gdy roślina ma po 6-7 liści. Liście będą nadawały się do jedzenia, jeśli zbierzemy je przed rozpoczęciem kwitnienia rośliny. Jeśli roślina zacznie kwitnąć, liście staną się gorzkie i będą miały bardzo niską zawartość witaminy C i karotenu. Zbieramy młode liście i końcówki pędów. Najlepszą porą dnia na zbiory jest wczesny ranek lub wieczór. Końcówki pędów powinniśmy odcinać, ponieważ to zapewni odrastanie młodych liści.

Fot.123RF.com

Właściwości odżywcze szpinaku

Szpinak to najcenniejsze źródło wapnia i fosforu. W liściach szpinaku jest również dużo witaminy C (60-80 mg), witamin z grupy B (B1. B2, PP), karotenu, soli mineralnych, białka, witaminy A, żelaza, magnezu, sodu, jodu i kwasu foliowego.

Szpinak jest też niskokaloryczny, więc polecamy go osobom na diecie. Dietetycy zalecają picie raz dziennie koktajlu ze szpinaku, pomarańczy i bananów - zamiast śniadania czy kolacji. To najpopularniejszy koktajl odchudzający - w połączeniu z ćwiczeniami, może dać szybki i trwały efekt.

Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak uprawiać szpinak w ogrodzie?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.