Porady ogrodnicze

Jeden z najpopularniejszych krzewów, które gwarantują gęsty i piękny żywopłot

Krzewy na żywopłot to bardzo duża grupa roślin. Wybór jest ogromny, nie bez powodu więc ligustr pospolity staje się najczęstszym wyborem. To bardzo trwała i stosunkowo mało wymagająca roślina. A ponieważ bardzo dobrze znosi przycinanie, idealnie nadaje się na formowany żywopłot.

Jeden z najpopularniejszych krzewów, które gwarantują gęsty i piękny żywopłot
Fot. 123RF/PICSEL/ligustr pospolity
REKLAMA

Idealny krzew na żywopłot

Największą zaletą ligustru pospolitego jest jego ponadprzeciętna odporność na niską temperaturę. To najbardziej wytrzymały i mrozoodporny gatunek z całej tej rodziny, do tego stopnia, że czasami nie traci liści na zimę.

Ligustr pospolity (Lugustrum vulgare), czyli ligustr zwyczajny jest dodatkowo także niezwykle atrakcyjny. To mocno rozgałęziony krzew o bardzo gęstym ulistnieniu. Listki są maleńkie, ale nadrabiają ilością. Mają lancetowaty kształt i bardzo wyraźnie zaznaczony bieg głównego nerwu, co dodaje im uroku. Jesienią szybko się przebarwiają, dość równomiernie, więc roślina naprawdę ładnie wygląda. Niektóre odmiany, na przykład Aureum - mają żółtozielone liście, inne, jak Atrovierens - przebarwiają się na brązowo.

Ten niezwykły gatunek rośnie stosunkowo szybko. Po pięciu latach najczęściej osiąga wymiar 1,2x1,5 m. Niestrzyżone okazy osiągają maksymalnie 3 m wysokości. Istnieją także odmiany karłowate, idealne do małych ogrodów lub na obwódki, jak Lodense, która rzadko dorasta do 70 cm wysokości. Ponieważ roślina jest bardzo odporna na cięcie, można ją dowolnie formować. Wtedy jednak nie zakwitnie – niewielkie grona białych kwiatów pojawiają się tylko na tegorocznych, więc niestrzyżonych pędach. Jesienią zamieniają się w czarne kuleczki jagódek o silnych właściwościach trujących dla ludzi. A może zainteresuje cię także ten artykuł o krzewach na żywopłot szybko rosnący?

ligustr kwiaty Fot.123RF.com/Kwiaty ligustra

Sadzenie sadzonek ligustru można przeprowadzić w dwóch terminach – soliterowe sadzi się jesienią, krzewy na żywopłot wiosną lub wczesnym latem. Żywopłot z ligustra zakłada się na dwa sposoby – sadząc rośliny w jednym lub w dwóch rzędach.

W tym pierwszym przypadku należy wykopać rowek o głębokości 60 cm i szerokości 80 cm. Aby rośliny rosły prosto, warto ustalić ich bieg sznurkiem rozciągniętym między dwoma palikami. W uprawie jednorzędowej rośliny sadzi się w odległości 50-60 cm od siebie. Jeśli żywopłot znajduje się w bardzo nasłonecznionym miejscu, rozstaw warto zwiększyć, by krzewy miały możliwość swobodnego rozrośnięcia się.

W tym drugim przypadku należy wykopać dwa identyczne rowki, oddalone od siebie o 50 cm. Rośliny także sadzi się w rozstawie 50-60 cm, ale na zasadzie szachownicy. Ten sposób sadzenia sprawi, że żywopłot będzie o wiele bardziej gęsty i będzie znacznie lepiej wyglądał.

żywopłot z ligustra Fot.123RF.coc/Żywopłot z ligustra

Sadzenie ligustra

Zanim posadzisz ligustry, należy przygotować pod nie podłoże. Pierwszym krokiem jest wmieszanie w podłoże nawozu wieloskładnikowego do żywopłotów lub do krzewów liściastych. Wzbogacić należy także ziemię wykopaną z rowków – miesza się ją z kompostem, próchnicą lub obornikiem (musi być dobrze rozłożony, by nie wprowadzić chwastów w okolice sadzonek).

Tak przygotowanym podłożem zasypuje się korzenie krzewów. Podłoże należy mocno ubić, by usunąć kieszenie powietrzne, które czasami robią się przy korzeniach. Od razu po posadzeniu ligustry należy podlać i zaściółkować, na przykład warstwą torfu lub suchych liści. Ma to na celu ograniczenie parowania z podłoża.

Młode okazy ligustru pospolitego mogą być mało odporne na wiatr i czasami się przewracają. Dlatego na początku warto je przywiązać do sznurka, który wyznaczał bieg roślin. Po kilku tygodniach ligustr zwyczajny się przyjmie i nie będzie to już konieczne.

Uprawa ligustra

Ligustr pospolity to wyjątkowo mało wymagająca roślina, kótra będzie rosła niemal na każdym rodzaju podłoża i w każdym miejscu. Najbardziej lubi te nasłonecznione, ale półcieniste stanowiska oczywiście także wchodzą w grę. Roślina nie uda się tylko na bardzo podmokłych terenach, więc nie są to wygórowane wymagania.

Pielęgnacja także nie jest skomplikowana. Ligustr lubi wodę, więc wymaga dość regularnego podlewania, zwłaszcza w czasie suszy. Kilkuletnie okazy już lepiej radzą sobie z brakiem nawodnienia i dobrze przetrwają upalne lato. Należy pamiętać również o nawożeniu. Co 2-3 tygodnie w okresie od kwietnia do sierpnia roślinom podaje się nawóz wieloskładnikowy. Pomoże on utrzymać im błyszczące i gęste liście.

Cięcie i rozmnażanie ligustra

Przycinanie jest najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym ligustrów. Należy je przeprowadzać regularnie, zwłaszcza jeśli chcesz mieć żywopłot formowany. Wymaga to nieco nakładu czasu i pracy. Ligustr pospolity rozwija się dość szybko, więc może wymagać regularnego i częstego cięcia. Po posadzeniu przeprowadza się pierwsze cięcie, skracając pędy o połowę długości. Dzięki temu roślina się zagęści.

Wiosną drugiego roku skraca się roślinę do 50 cm nad ziemią. W kolejnych latach wystarczy co roku latem skracać nowe przyrosty o 10-20 cm. Można to robić jeden raz lub po kilka cm w odstępach co kilka tygodni. W ten sposób będzie ci łatwiej zapanować nad pokrojem i wielkością rośliny.

Rozmnażanie ligustrów nie jest trudne. Pobiera się jesienią zdrewniałe pędy o długości 15-20 cm. Należy je przechowywać w chłodnym miejscu, wsadzone do mieszaniny torfu i piasku. Podłoże musi być wilgotne, ale nie może być mokre.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jeden z najpopularniejszych krzewów, które gwarantują gęsty i piękny żywopłot"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.