Porady ogrodnicze

Jesienne zakładanie trawnika krok po kroku

Wczesna jesień to najlepszy czas na wysiewanie traw. Gleba jest jeszcze wciąż nagrzana po lecie, co stanowi bardzo dobre podłoże dla kiełkujących roślin. Z jesiennym zakładaniem trawnika z siewu powinniśmy jednak uporać się do pierwszej połowy października. Wówczas możemy liczyć, że temperatura nie spadnie poniżej 6-8 stopni, co stanowi minimum dla nasionek. Pojawiające się o tej porze roku sporadyczne opady nawilżają glebę, co sprzyja wzrostowi trawy. O czym jeszcze należy pamiętać, zakładając trawnik jesienią? Tego dowiecie się z dalszej części artykułu!

Fot. zakładanie trawnika z siewu / 123RF/PICSEL
REKLAMA

Krok nr 1. Dobór odpowiedniej mieszanki traw

Zanim zdecydujemy się na założenie trawnika, zastanówmy się, jaką funkcję ma on spełniać. Jeżeli nasz trawnik ma być typowo ozdobny, zdecydujmy się na gotową mieszankę dywanową lub parkową. Jeśli natomiast chcemy stworzyć trawnik, po którym będą biegać dzieci, postawmy na mieszankę bardziej trwałą i odporną na deptanie, czyli sportową lub rekreacyjną.

Nie bez znaczenia jest również teren, na którym chcemy założyć nasz zielony dywan. Szeroka oferta traw dostępnych w sklepach pozwoli nam wybrać odmianę przeznaczoną na tereny suche, czy zacienione.

Może zainteresuje cię także artykuł: Jesienna pielęgnacja trawnika. O czym nalezy pamietać?

Fot. gatunek trawy należy dobrać do sposobu użytkownia trawnika / 123RF/PICSEL

Krok nr 2. Przygotowanie podłoża

Przed wysianiem trawy podłoże powinno być bardzo dokładnie wygrabione, przekopane i wyrównane. To najważniejszy etap zakładania trawnika z siewu! Pamiętajmy o usunięciu wszystkich chwastów, patyków i zanieczyszczeń. Najlepszym rozwiązaniem będzie przekopanie gleby na głębokość szpadla (około 20-25 cm). Polecamy wykonać tę czynność dwa lub trzy razy. Zamiast używać łopaty możemy posłużyć się glebogryzałką. Usuniemy wtedy korzenie chwastów czy zbędne kamienie.

Trawa najlepiej rośnie, gdy odczyn gleby ma pH 5,6 – 6,5. Możemy to sprawdzić kupując w sklepie ogrodniczym prosty miernik, który wskaże nam, jaki odczyn ma nasza ziemia. Jeśli podłoże jest zbyt kwaśne, wtedy najlepiej będzie zastosować nawozy wapniowe, a jeśli zbyt zasadowe – wówczas poleca się jej zakwaszenie poprzez wymieszanie z torfem. Jeśli ziemia na naszym podwórku jest gliniasta, możemy temu zaradzić dosypując do niej piasku, a następnie ponownie przekopać i zagrabić. W sklepach ogrodniczych możemy również zakupić specjalne podłoże do trawników, którym możemy się posłużyć do zakładania trawnika na swojej posesji.

Przeczytaj też: Jak pozbyć się chwastów z trawnika?

Fot. grabienie i wyrównywanie ziemi pod zakładanie trawnika / 123RF/PICSEL

Pamiętajmy też o rozkruszeniu wszelkich grudek w ziemi przy pomocy grabi. Kiedy już uporamy się z tymi pracami, nadejdzie pora na dokładne wyrównanie powierzchni ziemi. Możemy ugnieść ją stopami lub wykorzystać do tego specjalny walec ogrodowy.

Krok nr 3. Wysiew nasion

Jeżeli nigdy tego nie robiliście, to pewnie zastanawiacie się, jak prawidłowo wysiać trawę? Otóż nasiona możemy wysiać ręcznie lub z użyciem siewnika. Pamiętajcie, aby sadzenie trawnika wykonać dopiera kilka lub kilkanaście dni po zakończeniu prac ziemnych. W tym czasie gleba powinna się ustabilizować. Kiedy jednak będzie najlepsza pora na sianie trawy? Ziemia pod sianie trawnika powinna być wilgotna, ale nie przemoczona. Absolutnie nie wolno wysiewać trawy na suchą glebę – wtedy trawa się nie przyjmie!

Zwykle 1kg nasion trawy starcza na zasianie około 40 m2 trawnika. Kierując się tą informacją, warto zaopatrzyć się w taką ilość nasion trawy, aby wystarczyła nam na spokojne obsianie całego wytyczonego pod nowy trawnik obszaru.

Fot. sianie trawy / 123RF/PICSEL

Jak prawidłowo wysiać trawę krok po kroku?

  • nasiona wysiewaj wzdłuż i wszerz (na tak zwany krzyż)
  • pamiętaj, że 1 kg powinno wystarczyć na 40 m2 trawnika, więc rozplanuj odpowiednio wykorzystanie nasion
  • po wysianiu nasion zagrab powierzchnię trawnika, tak aby lekko je zakryć i wymieszać z ziemią. Dzięki temu nasion nie wymyje je deszcz, ani nie wyjedzą ptaki
  • następnie po raz kolejny ubij lekko powierzchnię walcem lub po prostu ugnieć butami
  • nasiona podlej także delikatnie wodą, czynność tę powtarzaj, co kilka dni, aby utrzymywać stale wilgotną glebę. Nasionom umożliwi to kiełkowanie i wzrost

Pierwsze kiełkujące nasiona zobaczymy już po kilku dniach od siewu, a po około 3 tygodniach powinny wykiełkować ostatnie nasiona. W tym czasie obserwujmy młody trawnik i dosypujmy nasiona tam, gdzie pojawiły się puste miejsca. Regularnie podlewajmy nasz kiełkujący zielony dywan, chyba że wilgoć zapewniają deszcze – wówczas możemy zrezygnować z dodatkowego podlewania, żeby nie przelać gleby.

Nawożenie tak zasadzonego trawnika jest zbędne, a czasami może też nawet zaszkodzić. Nadmiar azotu w glebie może negatywnie wpłynąć na przygotowanie młodej trawy do zimy.

Pierwsze koszenie młodego trawnika możemy wykonać, gdy trawa osiągnie wysokość około 8-10 cm. Pamiętajmy, by pierwsze koszenie wykonać kosiarką ustawioną na wyższy poziom trawy, czyli około 5-6 cm, a dopiero, gdy trawa na dobre się rozkrzewi, można będzie skosić ją niżej, na około 4-5 cm. Ostatnie koszenie nowego trawnika powinno się odbyć w październiku.

Podstawowe błędy w zakładaniu trawnika

Jakich błędów należy się wystrzegać zakładając swój trawnik jesienią? Poniżej przedstawiamy listę najczęściej popełnianych błędów, których warto się wystrzegać.

Fot. przesuszona gleba / 123RF/PICSEL

  • nierówny wysiew– zbyt gęste wysianie wysianie nasion w danym obszarze spowoduje ich dłuższe kiełkowanie, trawa rośnie wtedy nierównomiernie, a w miejscach, gdzie nie posialiśmy nasion, pozostają puste place
  • niewłaściwe przygotowanie gleby – jeśli nie spulchniliśmy odpowiednio gleby lub nie oczyściliśmy jej z kamieni, gruzu, grudek ziemi czy innych śmieci, nasz trawnik zamiast przypominać zielony dywan, będzie wyglądał nieestetycznie  
  • nieodpowiedni dobór nasion – jeśli nieodpowiednio dobraliśmy trawę do podłoża, to ziarenka po prostu nie będą miały szans wykiełkować
  • niedostosowanie podlewania – jeśli zapomnimy podlać świeżo zasiany trawnik istnieje ryzyko, że nasze nasiona w ogóle nie wykiełkują. Jeśli natomiast do podlewania użyjemy zbyt mocnego strumienia wody, wtedy spowodujemy wymywanie i przemieszczanie się ziarenek, co sprawi, że w niektórych miejscach powstaną puste place.

Sprawdź także: Podstawowe błędy przy zakładaniu trawnika

Jak widać jesienne zakładanie trawnika wcale nie jest trudne. Wystarczy zastosować się do zaproponowanych przez nas zaleceń i unikać powyższych błędów, aby cieszyć się zieloną trawką, która przed nadejściem przymrozków odpowiednio się ukorzeni, przetrwa zimę, a wiosną rozrośnie się ze zdwojoną siłą.

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jesienne zakładanie trawnika krok po kroku"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.