Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Kalendarz ogrodnika na grudzień. 5 zasad, o których musisz pamiętać

Grudzień to miesiąc pierwszych mocniejszych mrozów, a słońce pojawia się już coraz rzadziej i to na krótko. To odpowiedni czas, aby wykonać kolejne prace w ogrodzie i zadbać o nasze rośliny. Sprawdź kalendarz ogrodnika na grudzień i zobacz, co musisz zrobić jeszcze przed świętami.

Kalendarz ogrodnika na grudzień. 5 zasad, o których musisz pamiętać
Powierzchnia oczka wodnego nie może być całkowicie zamarznięta. Fot.123RF.com

SPIS TREŚCI:

Jak dbać o rośliny ozdobne w grudniu?

W grudniu musimy zadbać między innymi o nasze rośliny ozdobne. Warto przede wszystkim obwiązać sznurkiem wszystkie kolumnowe odmiany roślin iglastych. W przeciwnym razie śnieg mógłby odkształcić lub wyłamać ich gałęzie. Musimy również regularnie strząsać śnieg z gałęzi, dopóki jest on puszysty i lekki.

Dużo prac w kalendarzu ogrodnika na grudzień uzależnionych jest od pogody. Na przykład w momencie, gdy temperatura utrzymuje się poniżej 0 stopni Celsjusza, konieczne będzie osłonięcie wrażliwych gatunków roślin słomą albo agrowłókniną.

Dodatkowo musimy uzupełnić warstwę ściółki na rabatach, na których umieszczone są wrażliwe na mróz byliny oraz krzewy. Oprócz tego kopczykujemy nasze róże, aby przetrwały do wiosny.

Jeśli w listopadzie tego nie zrobiliśmy, to musimy przenieść pojemniki z roślinami wieloletnimi w miejsce, gdzie będą osłonięte od wiatru. Należy je położyć na izolacji ze styropianu, a następnie pamiętać o regularnym podlewaniu.

Tak samo ważne jest podlewanie roślin zimozielonych i iglastych w czasie odwilży. Często te gatunki nie mogą przetrwać zimy właśnie z powodu suszy fizjologicznej, a nie z powodów mrozu. Warto wiedzieć o tym, że rośliny najwięcej wody tracą podczas słonecznych dni, a także w czasie mroźnej oraz wietrznej pogody.

Z racji tego, że grudzień to czas przygotowań do świąt Bożego Narodzenia, to będzie również dobry moment na udekorowanie naszego ogrodu. Możemy na drzewach i krzewach zawiesić np. lampki. Jednak musimy pamiętać o używaniu wyłącznie tych, które przeznaczone są do użytku zewnętrznego.

Co zrobić w sadzie i warzywniku w grudniu?

W naszym sadzie również czeka nas jeszcze trochę pracy. Między innymi w drugiej połowie grudnia, najlepiej w jeden z cieplejszych dni, musimy po raz pierwszy bielić pnie oraz nasady konarów starszych drzew owocowych, malując je wapnem. Dzięki temu nasze drzewa będą zabezpieczone przed przemarzaniem. Nie bielimy jednak pni młodych drzew.

Oprócz tego na pniach drzew owocowych, które były sadzone tej jesieni, musimy umieścić osłony przed gryzoniami.

W przypadku, gdy wiosną planujemy szczepienie drzew, musimy pamiętać o tym, że grudzień to najlepszy czas na ścięcie zrazów. Pozyskane w ten sposób zrazy, powinniśmy zabezpieczyć przed mrozem i wysuszeniem. Istotne jest to, aby nie przechowywać ich w jednym pomieszczeniu z owocami.

W kalendarzu ogrodnika na grudzień znalazło się również miejsce na zimowe prace w warzywniku. Musimy między innymi zebrać liście jarmużu, roszponki, a także główki kapusty brukselskiej. Co więcej, jeśli jeszcze ziemia nie zamarzła, to wykopujemy również pory. W gruncie powinny zostać jedynie ich zimowe odmiany, które należy obsypać ziemią, aby zabezpieczyć je przed mrozami.

Oprócz tego pamiętajmy również o tym, że przechowywane w pomieszczeniach warzywa wymagają od nas regularnego przeglądania i w razie potrzeby usunięcia tych gnijących.

Przeczytaj również: Jak zrobić kopiec na warzywa? Genialny sposób na przechowywanie warzyw zimą

Grudzień to także dobry czas na to, aby w naszej piwnicy rozpocząć pędzenie cykorii sałatowej. W tym celu należy wybrać zdrowe korzenie o średnicy minimum 3 centymetrów i umieścić je w skrzynce, która wypełniona jest 15 centymetrową warstwą ziemi. Natomiast w naszym mieszkaniu, na parapecie okna, możemy pędzić szczypiorek, szalotkę, cebulę i pietruszkę.

Co trzeba zrobić na trawniku w grudniu?

Trawnik w grudniu nie wymaga od nas w zasadzie już żadnej opieki. Jedyne, o czym musimy pamiętać, to o tym, aby podczas odśnieżania ogrodu nie składować dużych mas śniegu na trawniku, ponieważ prowadzi to do gnicia trawy.

Jak dbać o oczko wodne w grudniu?

W grudniu należy też zadbać o oczko wodne. Na powierzchni wody, najlepiej jeszcze przed nadejściem mrozów, powinno się położyć styropianowy pływak lub pływającą grzałkę. Sprawi to, że pozostanie niezamarznięty przerębel.

Musimy również pilnować, aby podczas większych mrozów lód nie zakrył całej powierzchni oczka wodnego. Mogłoby to zagrażać żyjącym tam rybom, ponieważ zabrakłoby im dostępu do powietrza. W przypadku, gdy powierzchnia zamarznie, to odpompowujemy nieco wody, aby pod lodem powstała 5-centymetrowa, ocieplająca poduszka powietrzna lub wiercimy przeręble.

Jak pielęgnować rośliny doniczkowe w grudniu?

Rośliny doniczkowe także wymagają od nas odpowiedniej opieki w grudniu. Przede wszystkim nasze sukulenty oraz kaktusy utrzymujemy w stanie spoczynku, podczas którego nie podlewamy ich oraz nie nawozimy. Najlepiej przechowywać je w chłodnym oraz ciemnym pomieszczeniu.

W trakcie tego okresu nie nawozimy większości roślin. Wyjątkami są okazy kwitnące, do których zaliczamy np. storczyki.

Dodatkowo nie zapominamy o zraszaniu liści roślin, szczególnie gdy stoją w suchym i ciepłym pomieszczeniu, o co nie trudno podczas sezonu grzewczego. Zraszanie szczególnie lubi bluszcz, paprotki i maranty.

Jednak równocześnie nie możemy zbyt mocno podlewać roślin doniczkowych, ponieważ zimą nie potrzebują one częstego nawadniania. Najlepiej obserwować doniczkę i podlewać roślinę, gdy ziemia w niej przeschnie. Lepiej przesuszyć lekko roślinę, niż ją przelać. Zazwyczaj powinno się ją podlewać raz na dwa tygodnie. Trzeba pamiętać o tym, że im niższa temperatura, tym podlewamy rzadziej.

Przeczytaj również: Zielony ogród zimowy. Jak go zrobić i co w nim sadzić?

Tak jak wspominaliśmy, grudzień to głównie świąteczny miesiąc, więc warto także zakupić w tym okresie gwiazdę betlejemską. Pamiętajmy jednak, żeby zabezpieczyć dobrze sadzonki podczas transportu. Rośliny źle znoszą zimno i przeciągi. W domu należy je postawić w miejscu nienarażonym na przeciągi. Roślinę podlewamy mniej więcej dwa razy w tygodniu, nie dopuszczając do zalania korzeni, ani do przesuszenia podłoża.

Przeczytaj również: Są piękne i nie boją się kaloryfera. Postaw je na parapecie

kwiaty domowe Kaloryferowe pewniaki! Długa lista kwiatów, które lubią ciepło. Fot.123RF.com

Antystresowy olejek do kąpieli na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.