Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Kiedy i jak siać aksamitki? Pamiętaj o ważnej zasadzie, przetrwają do jesieni

Aksamitki to bardzo popularne kwiaty, chętnie wybierane z uwagi na piękny wygląd oraz małe wymagania uprawowe. Nadają się do uprawy zarówno w ogrodzie, jak i na balkonach lub tarasach. Posadzone między grządkami warzyw ograniczają rozwój chwastów oraz skutecznie zwalczają nicienie glebowe, pasożytujące na roślinach. Co więcej, ich specyficzny zapach odstrasza szkodliwe owady, a nawet gryzonie. Podpowiadamy, kiedy i jak siać aksamitki oraz co zrobić, żeby jak najdłużej kwitły.    

Kiedy i jak siać aksamitki? Pamiętaj o ważnej zasadzie, przetrwają do jesieni
Aksamitki to jedne z najpopularniejszych kwiatów uprawianych w ogrodzie. Fot.123RF.com

Spis treści:

Kiedy siać aksamitki?

Aksamitki zakwitają po 2-3 miesiącach od siewu. Teoretycznie kwiaty można wysiać bezpośrednio do gruntu. Natomiast ze względu na ich wrażliwość na zimno, najlepiej uprawiać je z rozsady. Dzięki temu wcześniej zakwitną i dłużej będzie można cieszyć się ich kwiatami (nawet do pierwszych przymrozków).     

Przygotowanie rozsady aksamitek jest bardzo proste. Nasiona wysiewa się do doniczek lub skrzynek w kwietniu. Można to zrobić także wcześniej, ale wtedy siewkom trzeba zapewnić doświetlanie światłem sztucznym.

Siew aksamitki krok po kroku

Aksamitki to rośliny mało wymagające, dlatego nawet początkujący ogrodnik poradzi sobie z ich uprawą. Wysiewając nasiona, warto jednak przestrzegać kilku zasad. 

  • Ziemia – aksamitki nie mają specjalnych wymagań glebowych – zwykła ziemia uniwersalna będzie dla nich odpowiednia. Najlepszy jest odczyn od lekko kwaśnego do obojętnego (pH 6-7).

  • Stanowisko i temperatura – rośliny te zdecydowanie preferują stanowiska słoneczne. Poradzą sobie także w półcieniu, choć może to negatywnie wpływać na ich kwitnienie. Optymalna temperatura kiełkowania i wzrostu to 20-22 st. C. Warto zaznaczyć, że nasiona aksamitki nie wschodzą, gdy jest zimno.     

  • Głębokość siewu – kwiaty te sieje się na głębokość 1 cm. Po zasadzeniu wschody następują po 7-14 dniach.

siew aksamitek krok po kroku Przed przesadzeniem do gruntu aksamitki należy zahartować. Fot.123RF.com

  • Podlewanie i nawożenie – aksamitki wymagają regularnego, ale umiarkowanego podlewania, ponieważ bardzo źle znoszą przelanie. O właściwym nawodnieniu pamiętajmy szczególnie w czasie upałów – dłuższe przesuszenie prowadzi m.in. do coraz słabszego kwitnienia rośliny oraz zasychania jej liści. Należy też unikać zraszania, gdyż może to doprowadzić do chorób grzybowych. Jeśli chodzi o nawożenie, w przypadku aksamitki nie jest to konieczne.   

  • Hartowanie – przed przesadzeniem do gruntu, aksamitki należy zahartować. W pogodne dni rozsadę wynosi się na zewnątrz. Po kilku dniach, gdy nie ma ryzyka przymrozku, aksamitki można zostawić na noc. Okres hartowania trwa około 7-10 dni.

  • Czas przygotowania rozsady – rozsada aksamitek jest gotowa do wysadzenia już po 30 dniach.  

Kiedy sadzić aksamitki na balkon i do gruntu?

Ze względu na to, że aksamitki nie są odporne na mróz, nie należy ich sadzić w ogrodzie przed zimną Zośką, czyli przed 15 maja. Sadzenie rozsady do gruntu przeprowadzamy w drugiej połowie maja (a nawet na początku czerwca), w rozstawie 20 cm x 30 cm. Rośliny mają wtedy wystarczająco miejsca do rozwoju. Z kolei przykrywanie roślin agrowłókniną lub teksturowymi pudełkami rzadko pomaga uchronić je przed przemarznięciem.

Sadzenie aksamitek na balkon do skrzynek lub donic można przeprowadzić wcześniej, już na początku maja. Aby uchronić rośliny przed przymrozkami, wystarczy wnieść je do ogrzewanego pomieszczenia.   

Przeczytaj również: 

Kiedy sadzić clematisy - uprawa i pielęgnacja powojników

Bananowiec - niezwykła roślina do domu i ogrodu. Jeśli się postarasz, zakwitnie i wyda owoce

Sadzenie hortensji na wiosnę – hartowanie i pielęgnacja hortensji po posadzeniu. Zobaczysz, jak pięknie zakwitnie

"Rolnicy": Swojskie cytrusy w przydomowej szklarni na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.