Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Prawo i finanse

Obowiązkowa wymiana pieca. Do kiedy i kto musi wymienić piec? Terminy i kary

Oszacowano, że aktualnie w Polsce na wymianę czeka prawie 3 miliony kopciuchów. Nie spełniają one norm emisji pyłu oraz pozostałych niebezpiecznych substancji. Sprawdź, do kiedy trzeba dokonać obowiązkowej wymiany pieca i jak to zrobić, a także jak starać się o dofinansowanie.

Obowiązkowa wymiana pieca. Do kiedy i kto musi wymienić piec? Terminy i kary
Wyjaśniamy, kogo dotyczy wymiana pieca, czy można dostać dofinansowanie i jakie są kary za nie przestrzeganie przepisów. Fot. Bartlomiej Magierowski/EastNews

Spis treści:

Uchwała antysmogowa – czego dotyczy?
Kto musi wymienić piec?
Na co wymienić kopciucha?
Dopłaty do wymiany kopciucha
Do kiedy trzeba wymienić kopciucha – terminy w województwach
Kary za brak nowego pieca
Deklaracja CEEB – jak uniknąć mandatu?


Uchwała antysmogowa – czego dotyczy?

Uchwała antysmogowa to regulacja prawna, która ma wpłynąć na poprawę jakości powietrza. Wprowadza ograniczenia i zakazy, odnoszące się do instalacji, w której spalane jest paliwo. Sejmik województwa przyjmuje ją w postaci aktu prawnego, a dokładniej art.96 Prawa Ochrony Środowiska. Wniosek o wprowadzenie jej składa zarząd województwa.

Uchwała antysmogowa powinna wyznaczać:

 • Zakres terytorialny, na którym wprowadzone są ograniczenia oraz zakazy
 • Parametry techniczne instalacji, spalającej paliwo, którą dopuszcza się do stosowania w danym regionie
 • Czas obowiązywania zakazów i ograniczeń
 • Rodzaje i jakość paliw, które są dozwolone na danym terytorium
 • Typy instalacji, na które nałożone są ograniczenia i zakazy
 • Sposób wykorzystania paliw, objętych uchwałą
 • Zobowiązania podmiotów, kontrolujących realizację uchwały

Naruszenie uchwały antysmogowej jest wykroczeniem. W momencie, gdy odmówimy poddania się kontroli, jest to kwalifikowane jako przestępstwo. Jeśli wyrazimy na nią zgodę, można mówić jedynie o wykroczeniu.

Obowiązku wymiany podlegają kotły na węgiel i drewno poniżej 3 i 4 klasy. Fot. 123RF.com

Kto musi wymienić piec?

Na to, kto musi wymienić piec, wpływa głównie paliwo, jakiego używa dane gospodarstwo. Wymiana pieca dotyczy w zasadzie każdego właściciela lub współwłaściciela nieruchomości, który używa paliwa stałego do ogrzewania domu. Uchwała antysmogowa nakłada obowiązek wymiany starych pozaklasowych kotłów na węgiel i drewno poniżej 3 lub 4 klasy.

Lokalne uchwały antysmogowe zazwyczaj zakazują eksploatacji pieców na paliwo stałe, starszych niż 10 lat. Województwa regulują indywidualnie terminy wymiany pieca niespełniającego norm. Niektóre regiony zakazują również spalania torfu, węgla oraz drewna.

Przeczytaj również: Pompa ciepła powietrze-woda. Moc, cena i zasada działania pompy ciepła

Na co wymienić kopciucha?

Uchwała określa, że tym na co powinno się wymienić kopciucha są piece nowej generacji. Najbardziej ekologicznym rozwiązaniem jest instalacja pomp ciepła. Są one tanie i zeroemisyjne. Oprócz tego, to rozwiązanie daje niezależność od źródeł ciepła pochodzących z zewnątrz. Dodatkowo można je połączyć z fotowoltaiką, co zapewni autonomiczne ogrzewanie. Pompa ciepła jest też gwarancją stabilności kosztów eksploatacji, ponieważ nie będą na nie wpływać wahania cen, ani przerwy w dostawie paliw.

Dobrym rozwiązaniem jest również instalacja gazowa CO. Jest bardzo wydajna i pozwala utrzymać komfort cieplny w każdym pomieszczeniu. Jej główną zaletą są nowoczesne gazowe kotły kondensacyjne, które cechuje duża efektywność i to, że w zasadzie nie wymagają obsługi.

Zastanawiając się, na co wymienić kopciucha, warto rozważyć też ogrzewanie akumulacyjne. Do uruchomienia takiej instalacji wystarczy dostęp do zasilania prądem. Zaletą tego systemu grzewczego jest fakt, że piece akumulacyjne są w stanie w bardzo krótkim czasie ogrzać pomieszczenie do pożądanej temperatury. Dodatkowo grzejniki akumulacyjne są kompaktowymi urządzeniami, a instalacja ich jest bardzo łatwa.

Przeczytaj również: Kocioł elektryczny do centralnego ogrzewania - jak działa, ile kosztuje, jaki wybrać ? [PORADNIK]

Kotły elektryczne są doskonałą alternatywą dla innego rodzaju urządzeń centralnego ogrzewania, takich jak kotły gazowe, kotły węglowe czy kotły olejowe. Fot.123RF.com

Dopłaty do wymiany kopciucha

Starając się o dopłaty do wymiany kopciucha, możesz skorzystać z różnych źródeł. Co więcej, nie wykluczają się one wzajemnie, co oznacza, że jest możliwość otrzymywania dofinansowania do wymiany pieca nawet z kilku programów równocześnie. Jedynym warunkiem jest to, aby suma tych dopłat, nie przekraczała wartości inwestycji w instalację. Wyjątkiem jest uchwała antysmogowa.

Istnieje kilka programów obejmujących dopłaty do wymiany kopciucha, przedstawiamy możliwości, jakie ma do dyspozycji właściciel nieruchomości:

 • „Czyste powietrze” – to program dla osób zamieszkujących domy jednorodzinne. Dopłata, którą można uzyskać na wymianę kopciucha sięga nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Kwota uwarunkowana jest dochodami beneficjenta, a dokładniej miesięcznym przychodem przypadającym na każdego mieszkańca domu. Dodatkowo w ramach programu można starać się o kredyt na termomodernizację domu lub na wymianę pieca.
 • „Ogrzej się z Tauronem” – osoba decydująca się na wymianę pieca, na pompę ciepła albo gazowy kocioł kondensacyjny, może liczyć na bezzwrotne dofinansowanie w wysokości 4200zł. Oprócz tego ta możliwość pozwala na korzystanie z ulg lub kredytowania zakupu, a każde urządzenie można kupić na kredyt z oprocentowaniem 0%. Innym rozwiązaniem jest kupienie nowego źródła ogrzewania na kredyt z niskimi ratami, spłacanymi nawet przez 10 lat, ale w tym przypadku RRSO wyniesie 5,64%. Korzystając z programu Taurona, można też liczyć na zwrot kosztów za prąd w wysokości do 500 zł.
 • Lokalne programy antysmogowe – oferują duże kwoty dofinansowania instalacji CO. Wysokość zależy od konkretnej uchwały w danym regionie i różni się między gminami i województwami. Informacje o trwających programach z dopłatami można uzyskać w siedzibach samorządów.
 • „Moje ciepło” – to dofinansowanie do pomp ciepła, które może wynosić od 7 do 21 tysięcy złotych. Kwota uzależniona jest od tego, jaka pompa została zamontowana i wynosi do 30% kosztów kwalifikowanych inwestycji, a w przypadku posiadaczy Karty Dużej Rodziny – do 45%.

Do kiedy trzeba wymienić kopciucha – terminy w województwach?

Terminy w województwach, dotyczące tego, do kiedy trzeba wymienić kopciucha, zależą od uchwał antysmogowych i są następujące:

 • 01.2022 – województwo podkarpackie i śląskie
 • 01.2023 – województwo łódzkie, małopolskie i mazowieckie
 • 07.2023 – województwo świętokrzyskie
 • 01.2024 – województwo kujawsko-pomorskie, lubelskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie
 • 07.2024 – województwo dolnośląskie
 • 09.2024 – województwo pomorskie
 • 01.2027 – województwo lubuskie

Może dojść również do sytuacji, gdy w jednym województwie pojawią się różne terminy wymiany pieca, ponieważ samorządy mogą też samodzielnie ustanawiać całkowity zakaz użytkowania najbardziej emisyjnych typów pieców i kotłów na paliwo stałe lub nakazać użytkowanie konkretnego rodzaju paliwa.

Kary za brak nowego pieca

Obowiązujące przepisy regulują także kary za brak nowego pieca. Wynoszą one od 500 do 5000 złotych. Z racji tego, że na wymianę pieca dano obywatelom kilka lat, bo uchwała weszła w życie już w 2017 r., raczej nie będzie można liczyć na odroczenie kary. Na taryfę ulgową w tym przypadku, będą miały szansę jedynie osoby, które już wykonały krok w kierunku wymiany pieca.

Przeczytaj również: Kontrola deklaracji CEEB i domu. Czy możesz odmówić wpuszczenia urzędnika?

Deklaracja CEEB – jak uniknąć mandatu?

Właściciele i osoby zarządzające nieruchomością mają obowiązek złożenia deklaracji CEEB. Jest to informacja kierowana do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, dotycząca tego, jaki sposób ogrzewania stosuje się w danym gospodarstwie.

Deklaracje CEEB należało składać w terminie od 1 lipca 2021 r. do 30 czerwca 2022 r. Jednak dane wskazują, że wiele domostw nie wywiązało się z tego obowiązku. Zgodnie z przepisami osoby, które tego nie zrobiły w terminie, mogą otrzymać mandat 500 zł. Aktualnie jednak te kary nie są egzekwowane, a samorządy nadal przyjmują deklaracje od mieszkańców. Spowodowane jest to wnioskiem Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Mimo to, chcąc uniknąć mandatu, należy jak najszybciej złożyć deklarację CEEB. Druk do pobrania można znaleźć na stronie GUNB.

Przeczytaj również: Dopłata do ogrzewania. Z jakiego programu możesz dostać dofinansowanie? Jak go nie stracić? [PORADNIK]

Sprawdź, jakie dofinansowanie do ogrzewania możesz uzyskać. Fot. Piotr Molecki/East News, Pixabay

Wpływ ogrzewania na zdrowie. Tak reaguje organizm na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.