Rośliny domowe

Te egzotyczne rośliny możesz uprawiać w domu. Wystarczy pestka

Egzotyczne rośliny owocowe można wyhodować w domu ze zwykłej pestki, a ich uprawa i pielęgnacja w doniczce wcale nie musi być skomplikowana. Co robić, aby zapewnić im odpowiednie nawożenie i podłoże oraz zapobiec ich gniciu? Ile czasu potrzeba, aby egzotyczne rośliny domowe pięknie wyrosły, a tym samym cieszyły oko gości i domowników? Jeśli zachowasz pestkę, w mieszkaniu możesz mieć własną cytrynę, awokado, ananasa pomarańczę, smoczy owoc, a nawet palmę daktylową!

Te egzotyczne rośliny możesz uprawiać w domu. Wystarczy pestka
Wyjmując pestkę z owocu, uważajmy, żeby jej nie uszkodzić. Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Jesteś fanem egzotycznych roślin, ale myślisz, że w naszym kraju cytryny, awokado, smocze owoce czy daktyle, nie mają szans wyrosnąć? To nieprawda! W polskich domach coraz częściej pojawiają się owoce w doniczce. Polacy, chcą wprowadzić do własnego mieszania powiew egzotyki, uczą się, jak wyhodować własne drzewko owocowe z pestki. Egzotyczne rośliny domowe cieszą oko i aby pojawiły się w twoim mieszkaniu, musisz jedynie kupić w sklepie owoc, a po zjedzeniu w duchu zero waste, zasadzić go i czekać na efekty. Oczywiście, aby egzotyczne rośliny owocowe wyrosły w domu, potrzeba czasu i odpowiedniej pielęgnacji. Zadbaj o podłoże i nawożenie roślin doniczkowych, bądź cierpliwa, a z pestki wyrośnie piękna cytryna, awokado, ananas, smoczy owoc lub palma. Uprawa owoców z pestki wcale nie jest skomplikowana!

Egzotyczne rośliny domowe z pestki: cytryna

Przygodę z egzotycznymi roślinami domowymi warto rozpocząć od uprawy cytryny w doniczce, ponieważ nie jest ona szczególnie skomplikowana. Ten zdrowy, kwaśny owoc, który jest źródłem witaminy C, witaminy B6, wapnia, miedzi, żelaza i potasu, śmiało można wykorzystać ponownie, sadząc go w swoim domu.

cytryna w doniczce Pestki możemy pozyskać, że wszystkich znanych nam cytrusów: cytryn, pomarańczy, grejpfrutów, pomelo czy mandarynek. Fot.123RF.com

Aby wyhodować drzewko cytrynowe z pestki, potrzebujesz dojrzałych owoców, aby wydobyć z nich kilka pestek. Namocz je przez dobę i oczyść z otaczającej błony. Możesz też lekko przetrzeć pestki papierem ściernym tak, aby ich nie uszkodzić. Wszystko po to, by później lepiej chłonęły wodę, ponieważ ewentualne dopuszczenie do ich przeschnięcia sprawi, że cytryna w doniczce nie wyrośnie.

  • Cytryna w doniczce. Podłoże, pielęgnacja, nawożenie

Pestki cytryny umieszczamy w torfowo-piaskowej ziemi o lekko kwaśnym odczynie.  Należy zadbać o to, by podłoże było non stop lekko wilgotne, a temperatura powietrza powinna mieć około 20-25 stopni Celsjusza.

Aby przyspieszyć wzrost, doniczkę, w której rośnie cytryna, można przykryć delikatnie nakłutą folią, aby zapewnić drzewku cytrynowemu dostęp do powietrza oraz światła. Po pojawieniu się siewek należy zdjąć folię, a gdy sadzonki będą już dobrze ukorzenione, koniecznie przesadźmy je do większej doniczki ze świeżym podłożem.

Cytryna w doniczce powinna mieć przynajmniej osiem godzin naturalnego oświetlenia. W zimie nie łatwo jej tyle zapewnić więc często trzeba doświetlać roślinę samodzielnie sztucznym światłem.

Hodując cytrynę z pestki, nie wolno stawiać doniczki w przeciągu ani obok kaloryfera, ponieważ drzewko owocowe nie lubi skoków temperatur. Najlepiej, gdy przez większość czasu stoi w jednym miejscu. Wiosną i latem powinniśmy lekko je zraszać, by zapewnić jej nawilżenie i nawozić co tydzień niewielką ilością nawozu do cytrusów. Jesienią i zimą wystarczy robić to, co około miesiąc.

Egzotyczne rośliny domowe z pestki: awokado

Coraz więcej osób sięga po awokado. Nic dziwnego - jest ono bardzo zdrowe. Nie bez powodu Aztekowie mówili o nim „masło Boga”. Awokado zawiera m.in. potas, fosfor, miedź, żelazo i magnez. Obniża też poziom złego cholesterolu, działa korzystnie na wątrobę, metabolizm oraz układ nerwowy.

Przed zakupem awokado sprawdź jednak, czy owoc nie ma brązowych plam. Do zasadzenia w doniczce z pestki najlepiej sprawdzi się ładny, zielony, lekko miękki okaz. Pestkę najkorzystniej będzie posadzić jak najszybciej po wyjęciu z awokado. Oczywiście uprzednio oczyszczając ją z miąższu.

  • Awokado w doniczce. Podłoże, pielęgnacja, nawożenie

Pestkę z awokado wsadź do ziemi na ok. 2 centymetry w głąb, szerszą częścią do dołu. Węższa powinna odrobinę wystawać z podłoża.

Awokado wyrośnie, jeśli posadzisz je w ziemi, składającej się z mieszanki piasku i torfu, przy czym torfu powinno być dwa razy więcej. Możesz również włożyć je do uniwersalnej ziemi, stosowanej do sadzenia roślin domowych, wymieszanej z perlitem. Doniczka powinna mieć niewielkie otwory, aby zapewnić roślinie dopływ powietrza.

Awokado powinno stać w ciepłym i jasnym miejscu. Na przykład na parapecie. Trzeba je podlewać systematycznie, jednak nie należy przesadzać z ilością wody. Musisz też uważać, by nie zalać podłoża, bo wtedy pestka mogłaby zgnić. W przypadku awokado dobrze sprawdzi się stosowanie nawozów z dużą ilością potasu, ponieważ to poprawia krzewienie rośliny.

Egzotyczne rośliny domowe z pestki: ananas

Kolejną egzotyczną rośliną domową, którą możesz wyhodować z pestki, jest ananas. Ten soczysty owoc o słodko-kwaśnym miąższu występujący naturalnie w tropikalnych rejonach Ameryki Południowej oraz Ameryki Środkowej, będzie prawdziwą ozdobą mieszkania. Aby uprawiać ananasa w domu, musisz kupić dojrzały owoc ze zdrową rozetą liściową.

ananas w doniczce  Ananasy można rozmnażać na dwa sposoby: bezpośrednio w ziemi lub w wodzie. Fot.123RF.com

  • Ananas w doniczce. Podłoże, pielęgnacja, nawożenie

Po odcięciu wierzchołka ananasa i oczyszczeniu go z miąższu odczekaj dwa dni, aż obeschnie. Po tym czasie rozetę liściową włóż do wilgotnej ziemi i lekko okryj perforowaną folią. Najlepiej, jeśli jest to mieszanka piasku i torfu.

Ananas w doniczce postaw w jasnym, dość ciepłym pomieszczeniu. Idealnie sprawdzi się temperatura około 25 stopnie Celsjusza.

Po około dwóch tygodniach być może zauważysz już pierwsze efekty hodowania egzotycznego owocu w doniczce. Jeśli z rozety wyrosną młode liście, oznacza to, że roślina ukorzeniła się. Wówczas zdejmij folię i przesadź ją do ceramicznej doniczki większych rozmiarów. Najlepiej z drobną ziemią kwiatową lub mieszanką ziemi liściowej i piasku.

W zimie ukorzeniony ananas nie potrzebuje tak wysokiej temperatury. Wystarczy mu około 20 stopni Celsjusza. Nie podlewajmy nadmiernie egzotycznej rośliny, bo wtedy może zgnić. Ważne jest to, aby zadbać o nawilżenie powietrza.

Egzotyczne rośliny domowe z pestki: smoczy owoc

Pitaję, nazywaną też smoczym owocem, również warto uprawiać w doniczce. Kupisz ją w większych sklepach i hipermarketach, gdzie coraz częściej się pojawia, ponieważ smoczy owoc jest słodki i świetnie komponuje się z deserami. Po użyciu w kuchni warto wykorzystać go również jako piękną ozdobę wnętrza. 

smoczy owoc w doniczce  Pitaja (Hylocereus undatus), znana pod nazwą „smoczy owoc”. Dość często możemy znaleźć ją w dziale z owocami w hipermarketach. Fot.123RF.com

  • Smoczy owoc w doniczce. Podłoże, pielęgnacja, nawożenie.

Niewielkie czarne nasionka ze środka smoczego owocu musisz oczyścić z miąższu przed zasadzeniem. Ziemia, w której posadzisz pitaję, powinna być przepuszczalna, zmieszana w proporcji 1:1 z piaskiem lub żwirem. W domowej hodowli smoczego owocu najlepiej sprawdzi się podłoże do kaktusów i taki sam nawóz.

Temperatura, jaką należy zapewnić egzotycznej roślinie doniczkowej, to około 20-24 stopni Celsjusza, a pomieszczenie, w którym będzie przebywać, koniecznie musi być jasne.

Nasiona smoczego owocu podlewaj bardzo delikatnie tak, aby nie doprowadzić do ich gnicia lub jedynie zraszaj. Możesz przykryć donicę przekłutym foliowym woreczkiem, aby ułatwić pitaji warunki do rozwoju. Kiełki powinny pojawić się już po około 3-4 tygodniach.

Egzotyczne rośliny domowe z pestki: palma daktylowa

Pestki z daktyli, owocu, po który wiele osób sięga szczególnie w okresie przed świętami Bożego Narodzenia, również można ponownie wykorzystać jako egzotyczną roślinę doniczkową z pestki. Przy odpowiedniej pielęgnacji, wyrośnie z niej piękna palma daktylowa, która zakiełkuje już po kilku tygodniach, a po latach może osiągnąć imponujący rozmiar.

  • Palma daktylowa. Podłoże, pielęgnacja, nawożenie

Daktyle można kupić świeże albo suszone. Nie ma to większego znaczenia, bo z obu można wyhodować egzotyczną roślinę doniczkową. Kluczowe jest jednak to, aby chcąc zasadzić palmę daktylową w doniczce, nie moczyć pestek daktyli, a jedynie postarać się delikatnie przetrzeć je papierem ściernym przed usadowieniem w podłożu.

Pestki, z których ma wyrosnąć palma daktylowa, umieść w specjalnej ziemi dla palm, z dużą ilością próchnicy, na głębokości około 2 centymetrów, a po około 5 tygodniach roślina powinna zacząć kiełkować.

Latem palma daktylowa w doniczce może być wystawiona na zewnątrz. Jesienią, gdy zrobi się chłodniej, należy ją jednak wnieść do domu, aby nie zmarzła. Palmę daktylową należy nawozić specjalnym nawozem dla palm, o odpowiednim dla nich składzie.

Autor: Redakcja Deccoria.pl

"Na zdrowie": Awokado, czyli smaczliwka wdzięczna na INTERIA.TV.

Reklama

 

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.