Art. Spons.

5 pomysłów na dizajnerski taras

Poranna kawa na słonecznym tarasie to chyba najmilszy start każdego dnia pełnego wyzwań. Zielona przestrzeń wokół domu wycisza, a dobrze zaaranżowany taras pozwala ją kontemplować i korzystać z jej dobrodziejstw. Taras to zazwyczaj najchętniej odwiedzane miejsce przez domowników i przyjaciół podczas długich, ciepłych, letnich wieczorów. Podpowiadamy, jak go zaaranżować, aby zamienił się w prywatną strefę relaksu.

5 pomysłów na dizajnerski taras
REKLAMA

Taras to przedłużenie salonu… tyle że pod chmurką. Zgodnie z najważniejszą zasadą projektowania przestrzeni, którą jest zachowanie spójności wizualnej, trzeba pamiętać, że zawsze powinien być on dopasowany stylistycznie do bryły budynku. Nie jest to trudne zadanie, ponieważ na rynku dostępnych jest wiele rodzajów materiałów, z których można go stworzyć. W przypadku tarasów budowanych na gruncie, olbrzymią popularnością cieszą się betonowe kostki i płyty tarasowe. Są one dostępne w różnorodnych kolorach, formatach i stylach, począwszy od minimalistycznych w formie i kształcie płyt dedykowanych do stylu modernistycznego, a skończywszy na płytach odpowiednich dla aranżacji śródziemnomorskich czy rustykalnych. Płyty betonowe są trwałe, ekonomiczne oraz łatwe i szybkie w budowie. Charakteryzują się również ciekawym designem, a także wieloma możliwościami ułożenia.

1. Moda na wielki format

Wielkie formaty są niezwykle modne i bardzo popularne w architekturze i aranżacji wnętrz. Często są również wykorzystywane w koncepcjach projektowych przestrzeni zewnętrznych. Przykładem jest wielkoformatowa płyta betonowa Polbruk Magna. Jest ona dostępna w wielkościach 50x75 cm i 75x100 cm. Ma gładką fakturę oraz grubość 8 i 10 cm, która jest zalecana na podjazdy, ale można ją również wykorzystać do budowy tarasu. Płyty dedykowane na podjazdy można układać na tarasach, natomiast płyty tarasowe, ze względu na mniejszą grubość, nie powinny być stosowane na podjazdach. Magna ma gładką fakturę i jest dostępna w dwóch kolorach doskonale pasujących do nowoczesnego stylu: nerino i latte. Innym, wartym rozważenia, wielkoformatowym rozwiązaniem jest płyta tarasowa Polbruk Lamell. Charakteryzuje się ona nowoczesnym designem. Ma duży format 60x40 cm i atrakcyjną kolorystykę, doskonale komponującą się z nowoczesnymi aranżacjami. Jest dostępna w dwóch fakturach: gładkiej oraz płukanej, zbliżonej do naturalnego kamienia. W fakturze gładkiej płyta Lamell występuje w kolorach: stalowym i nerino, a w fakturze płukanej w kolorze ritmo_d, czyli melanżowej szarości. Obie wielkoformatowe płyty bardzo elegancko prezentują się na tarasach i doskonale wpisują w nowoczesny pejzaż. Z bryłami minimalistycznych budynków tworzą spójną stylistycznie oraz otwartą wizualnie przestrzeń.

2. Wszechobecny heksagon

W przypadku nowoczesnych i modernistycznych domów ciekawą propozycją nawierzchni tarasowej jest płyta Polbruk Exa. Kształtem przypomina ona heksagon, który bije rekordy popularności w aranżacjach wnętrz. Tę niebanalną formę lub jej wzór mają płytki ceramiczne, tapety, panele ścienne, lustra, półki, wieszaki, dywany i wiele innych elementów wystroju wnętrz. Kształt heksagonu to niewątpliwy „numer 1” trendów aranżacyjnych. Płyta tarasowa Exa doskonale wpisuje się w nurt i pozwala wyjść temu niezwykle popularnemu motywowi na zewnątrz domu. Ma ona wymiar 56,3×43,2 cm, gładką fakturę i jest dostępna w dwóch eleganckich kolorach: taupe, będącym połączeniem szarości i beżu oraz folk czyli zróżnicowanej tonalnie jasnej szarości. Taras z płyt Exa budowany na równi z gruntem, nie musi być zakończony zwyczajową równą linią. Można zachować nierównomierność wynikającą z kształtu płyt i w oryginalny sposób łączyć je np. z trawnikiem lub drobnym grysem. Płytę Exa oprócz dużych płaszczyzn można również wykorzystać do budowy ścieżek i ułożyć je tradycyjnie lub metodą step-by-step, czyli w równych odstępach w odległości ok. 60 cm. Exa to jedna z bardziej oryginalnych i dizajnerskich betonowych płyt dostępnych na rynku.

3. Bestsellerowa jodełka

Kolejnym pomysłem na stworzenie atrakcyjnego tarasu jest jodełka. I tym razem nie chodzi o konkretny format czy kształt płyt, ale o sposób ich układania. Wzór jodełki w aranżacji wnętrz to prawdziwy hit ostatnich lat. Jodełka to klasyk, który w wielkim stylu powrócił na salony, przebojem wszedł na podłogi i ściany oraz, podobnie jak heksagon, wyszedł na zewnątrz. W jodełkę można ułożyć tarasową płytę betonową Polbruk Oland. Jest to ciekawa propozycja na nawierzchnię, która kojarzy się z elegancją i francuskim stylem, a przy tym świetnie komponuje z nowoczesnymi aranżacjami. Płyty Oland są dostępne w trzech wymiarach: 14x28 cm, 14x42 cm oraz 14x56 cm i w kilku odcieniach uniwersalnych szarości. Wśród nich znajdują się tonacje jasne – biały, nerino, stalowy oraz odcień ciemniejszy czyli kolor bazaltowy. Oland ma gładką fakturę i grubość 6 cm, która jest odpowiednia do budowy tarasu oraz ogrodowych alejek i ścieżek. Płyty Oland można też układać w sposób tradycyjny. Innym ciekawym pomysłem na wzór jodełki jest kostka Metrik. Posiada ona wymiar 7x28 cm i podobną grubość 6 cm. Jest uniwersalnym materiałem budowlanym, który może służyć do budowy tarasów, alejek, chodników oraz placów. Kostka posiada gładką fakturę i jest dostępna w czterech opcjach kolorystycznych będących odcieniami szarości. Najjaśniejszym z nich jest Metrik w kolorze „białym”, nieco ciemniejszymi propozycjami są kolory nerino oraz stalowy. Gamę kolorystyczną zamyka kolor bazaltowy idący w kierunku czerni.

4. Geometryzm form

Kolejnym trendem w architekturze i aranżacji przestrzeni zewnętrznej są geometryczne bryły i formy, które idealnie pasują do nowoczesnego stylu kojarzonego z minimalizmem i elegancją.  Tutaj na uwagę zasługują płyty betonowe Polbruk MultiComplex. Mają one prostokątny kształt, który doskonale koresponduje z naczelną zasadą modernistycznego stylu - zasadą symetrii i prostopadłych linii. Płyty Multicomplex są dostępne w trzech rozmiarach 20x40 cm, 40x40 cm i 40x60 cm. Pozwala to na układanie ich w różnych konfiguracjach i sprawia, że można z nich stworzyć wyjątkowo atrakcyjną nawierzchnię tarasu i alejek czy ścieżek. Płyta ma grubość 6 cm i jest przeznaczona do wykorzystania w ruchu pieszym. Jest dostępna w czterech kolorach: stalowym, bazaltowym i nerino, będącymi odcieniami szarości oraz ciepłej tonacji latte.

5. Oryginalne wykończenie tarasu

Ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym, które może być pomocne w przypadku podniesienia tarasu lub konieczności zniwelowania różnic w wysokości terenu są murki. Oprócz roli czysto funkcjonalnej pełnią też rolę dekoracyjną. Spośród dostępnych rozwiązań, na szczególną uwagę zasługuje murek Albero przypominjący kamienne murki z łupków skalnych pochodzące z włoskiej Toskanii. Pojedynczy moduł Albero ma wymiar 7,7 cm wysokości, 18 cm szerokości oraz 41 cm długości i jest dostępny w dwóch kolorach: alpen i brenta. Z murka Albero można stworzyć wiele oryginalnych elementów małej architektury np. donice, grilla, fontannę, a nawet meble ogrodowe. Niezbędnym elementem aranżacji tarasowej na podwyższeniu są też schody, które powinny umożliwić wygodne zejście z tarasu. Można je również wykonać z prefabrykatów betonowych. Rozwiązaniem wartym polecenia są stopnie schodowe Grando. Są to betonowe, odporne na uszkodzenia stopnie o monolitycznym charakterze, nie wymagające podbudowy. Są one dostępne w dwóch fakturach: gładkiej i łamanej, przypominającej łupany kamień. W fakturze gładkiej mają wymiar 46 x 100 cm i występują w kolorach: nerino, grafitowym, latte i hawaii. W fakturze łamanej stopnie Grando są dostępne w rozmiarze 40×100 cm i tych samych kolorach. Nowością rynkową jest rozmiar 40x100 cm w fakturze gładkiej i nowych opcjach kolorystycznych: kolorze stalowym i grafitowym. Schody, w zależności od usytuowania tarasu i koncepcji aranżacji, mogą prowadzić na niego z kilku stron.

Olbrzymim atutem opisanych rozwiązań jest niezwykła trwałość wynikająca z charakteru materiału. Prefabrykaty betonowe nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych i konserwacyjnych, jak jest w przypadku innych materiałów. Kolejną ich zaletą jest szybkość i łatwość budowy. Beton doskonale komponuje się też z zielenią, którą zawsze należy dobrać stosownie do stylu aranżacji.

Więcej inspiracji dotyczących aranżacji tarasu oraz przestrzeni wokół domu znajduje się w nowym Cenniku/Katalogu Polbruk na sezon 2021. Jest to kompaktowe wydawnictwo łączące zalety katalogu i cennika w jednym. Prezentuje szeroką gamę produktów, kostek brukowych oraz płyt betonowych dedykowanych na tarasy, podjazdy, deptaki i alejki, a także wiele inspirujących elementów małej architektury, które można wykorzystać do realizacji oryginalnych pomysłów.

Jest dostępny w wersji online: https://www.polbruk.pl/pl/katalog-polbruk-2021.html

Polbruk S.A. – to największy obecnie na polskim rynku producent kostki brukowej, płyt betonowych oraz małej architektury, stanowi część międzynarodowego koncernu CRH plc – jednego z kluczowych dystrybutorów materiałów budowlanych na świecie. W ofercie Polbruk znajdują się produkty z segmentów – Kostki i płyty, Architektura oraz rozwiązania przemysłowe, wykorzystywane do budowy placów, deptaków, parkingów i chodników w całej Polsce. Polbruk SA jest laureatem nagrody Superbrands Polska 2020.

O firmie

www.polbruk.pl

www.facebook.com/polbruk

www.instagram.com/polbruk_inspirujemy/

www.facebook.com/JestemFachowcem

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Komentowanie tej treści zostało wyłączone.

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "5 pomysłów na dizajnerski taras"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.