Wygoda i praktyczność
Zanim zaczniemy szukać idealnych mebli do ogrodu, zastanówmy się, jaką powierzchnią do urządzenia dysponujemy – zestaw z ogromnym stołem i wieloma krzesłami lub długimi ławkami może znacząco utrudnić poruszanie się po niewielkim tarasie, czy zieleńcu. Rozważmy też, czy w okresie jesienno-zimowym meble będą przechowywane w domu, czy może jednak będą musiały zostać na zewnątrz. Tak, jak w przypadku wyposażenia do wnętrz, ogrodowe wypoczynki również powinny być nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim funkcjonalne. Zdecydowanie łatwiej będzie przenosić z miejsca w miejsce sprzęty lekkie lub takie, które w szybki prosty sposób można złożyć. Zastanówmy się nad swoimi potrzebami – czy bardziej zależy nam na małym zakątku, w którym samotnie zaszyjemy się z herbatą i książką, czy może miejscu, gdzie będziemy spotykać się z rodziną i przyjaciółmi na wspólnym garden party? Wybór odpowiedniego zestawu będzie uzależniony też od podłoża, na jakim meble będą spoczywać – jedne sprawdzą się lepiej na trawie, inne na utwardzanych powierzchniach.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Meble tarasowe, a ogrodowe
Chociaż obydwa rodzaje przeznaczone są do trzymania na zewnątrz, meble ogrodowe i tarasowe różnią się między sobą trwałością – te drugie, z racji, że przed deszczem i wiatrem chroni je zadaszenie i innego rodzaju zabudowy, mogą być mniej odporne na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Za jakimi meblami warto się rozglądać?
Na pewno przydadzą się fotele lub wygodna sofa i parasol. Atrakcją, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych będą huśtawki i hamaki. Jeśli planujemy przyjmować gości, potrzebny będzie duży stół i krzesła. Gotowy zestaw zdaje się najprostszym rozwiązaniem – za jednym razem, kupujemy to, co potrzebne, a wszystkie meble utrzymane są w tej samej stylistyce. W sklepach ogrodniczych ceny podstawowych kompletów, w skład których wchodzą zwykle sofa i stół wynoszą nawet kilka tysięcy złotych. W wielu przypadkach bardziej opłacalne będzie osobne nabywanie kolejnych sprzętów – tutaj potrzeba już zmysłu aranżacyjnego, by sprawnie połączyć różnorodne w formie akcesoria.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Jaki materiał wybrać?
Drewno kojarzy się z elegancją i trwałością, chociaż w przypadku wyposażenia ogrodowego, ten drugi aspekt zależy od wielu czynników: rodzaju drzewa, konserwacji, regularnej pielęgnacji. Takie meble są lekkie i nie zmieniają koloru pod wpływem słońca. Do trzymania na zewnątrz poleca się przede wszystkim drewna egzotyczne – teak, merbau, tatajuba, massaranduba, a z krajowych: dąb (który jest stosunkowo drogi), akację oraz modrzew. Decydując się na zestawy drewniane, pamiętajmy, że wymagają one pieczołowitej pielęgnacji – czyszczenia przynajmniej dwa razy w sezonie (np. z użyciem szarego mydła, sody oczyszczonej, detergentów w tym celu przeznaczonych) oraz olejowania lub lakierowania. Nieodpowiednie przechowywanie i zaniedbanie wcześniej wspomnianych obowiązków może spowodować, że sprzęty zaczną pleśnieć i pękać.
Plastik
Przedmioty z niego wykonane wyróżniają się przystępną ceną i lekkością. Dostępne są w wielu formach, wzorach i kolorach – przy czym im bardziej są atrakcyjne wizualnie, tym ich cena jest wyższa. Kolejną zaletą jest łatwość utrzymania ich w czystości. Najbardziej wytrzymałe są meble z tworzyw sztucznych, z domieszką żywic. Niestraszne im mocne nasłonecznienie, ulewne deszcze a zimą – mrozy.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Ostatnimi czasy dużą popularność zyskał technorattan, wykonany z włókna polietylenowego HPDE lub poliuretanu. Wyglądem imituje rattan naturalny, a wykonane z niego meble mają niedużą masę, są wodoodporne i niewrażliwe na promieniowanie UV. Nierzadko są jednak droższe od swoich drewnianych odpowiedników.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Rattan i włókna naturalne
Meble wyplatane z roślinnych włókien – rattanu, wikliny, bambusa – nigdy nie wyjdą z mody. Z powodu waloru naturalności, doskonale wpasowują się w krajobraz każdego ogrodu. Ich poważną wadą jest jednak wymagająca pielęgnacja – wiklinowe czy rattanowe wypoczynki nie mogą być narażone na nadmierną ekspozycję na słońce, ponieważ powoduje to ich kruszenie i pękanie. Nie inaczej z deszczem – pod jego wpływem naturalne surowce szybko matowieją i niszczeją. Wyplecione z nich sprzęty najlepiej zatem nadają się na zadaszony taras. Tuż po zakupie warto zakonserwować je lakierem, co częściowo zabezpieczy je przed wilgocią i promieniami słonecznymi. Do ich czyszczenia używamy delikatnych środków myjących: octu, kwasku cytrynowego lub sody oczyszczonej – nigdy mydła, przez które szarzeją.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Meble żeliwne, stalowe i aluminiowe
Meble te mogą być w całości metalowe lub tylko częściowo — z żeliwa lub aluminium wykonane są tylko ramy konstrukcyjne, a elementy takie jak siedziska, czy blaty wykańczane są szkłem, tekstyliną (tkaniną przemysłowo uodparnianą na oddziaływanie warunków atmosferycznych) lub imitacjami drewna. Ich największym atutem jest różnorodny wygląd – mogą być bogato zdobione lub całkiem minimalistyczne. Przeważnie są ciężkie (poza meblami aluminiowymi), co może być utrudnieniem, gdy chcielibyśmy przenosić je z miejsca w miejsce. W ramach zabezpieczenia przed działaniem wilgoci trzeba je regularnie konserwować z użyciem środków zapobiegających korozji. Przed deszczem dobrze osłaniać je wodoodpornymi pokrowcami. Wybierając zestawy tego typu, warto wyposażyć się jeszcze w poduszki i miękkie siedziska.
Deccoria.pl
Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL