Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Iglaste

Cyprys wielkoszyszkowy (Cupressus macrocarpa)

Cyprys wielkoszyszkowy to drzewo chętnie wybierane przez pasjonatów sztuki bonsai. Z wiekiem jego korona staje się rozłożysta i nieregularna, przyciągając wzrok swoim kształtem.

Cyprys wielkoszyszkowy (Cupressus macrocarpa)
Cyprys wielkoszyszkowy chętnie uprawiany jest w domu. Fot. 123RF.com

Właściwości gatunku i ciekawe odmiany

W naturalnych warunkach cyprys wielkoszyszkowy (Cupressus macrocarpa) rośnie w Kalifornii, gdzie osiąga nawet 20–25 m wysokości. Kilkunastoletnie okazy ogrodowe są jednak niemal o połowę niższe, a uprawiane w donicy dorastają zaledwie do 250 cm. Gatunek ten jest polecany dla osób cierpliwych, ponieważ dopiero z wiekiem nabiera ciekawego wyglądu. Młode drzewka mają kształt stożka i w ciepłym klimacie spotykane są często jako nasadzenia w formie zielonego ogrodzenia. W Polsce cyprys wielkoszyszkowy uprawiany bywa w domu. Szczególną popularnością cieszy się odmiana "Goldcrest" o wąskim pokroju i atrakcyjnym cytrusowym zapachu.

Wymagania: stanowisko i ziemia dla cyprysa wielkoszyszkowego

Cyprys wielkoszyszkowy uprawiany w gruncie i w donicy wymaga ciepłego stanowiska i przepuszczalnej, lekko wilgotnej gleby o kwaśnym odczynie. Chociaż lubi stanowiska słoneczne, uważaj na zbyt ostre promienie, które mogą sparzyć jego łuskowate liście. Jeśli zdecydujesz się na uprawę cyprysa wielkoszyszkowego w domu, zapewnij mu zimą chłodne miejsce i zaopatrz się w nawilżacz, ponieważ nie toleruje suchego powietrza.

Uprawa i pielęgnacja cyprysu wielkoszyszkowego

Regularne przycinanie to klucz do sukcesu. Zetnij pęd przewodni, gdy drzewo osiągnie zadowalającą cię wysokość. Zabieg ten pozwoli zahamować wzrost rośliny. Podlewaj ją regularnie, aby uniknąć przesuszenia bryły korzeniowej. Ta wdzięczna roślina dobrze znosi formowanie. Nie usuwaj jednak wszystkich zielonych pąków, które pojawiają się na jej gałęziach – każda z nich ma ich ograniczoną ilość.

Sposoby na rozmnażanie cyprysa wielkoszyszkowego

Chcesz rozmnożyć tę roślinę? Spróbuj metody rozmnażania przez półzdrewniałe pędy. Pamiętaj jednak, że chociaż jest to opcja łatwiejsza niż wysiew nasion, ma nieduże szanse powodzenia.

Stanowisko: Słoneczne

Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne

Roślina ozdobna z: Szyszki, liście

Podlewanie: Umiarkowane

Wysokość: 0,2-0,5 m

Pokrój: Drzewiasty

Termin kwitnienia: -

Zimozielone: -

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Cyprys wielkoszyszkowy (Cupressus macrocarpa)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.