Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Liściaste

Kolokazja jadalna (Colocasia esculenta)

Kolokazja jadalna (Colocasia esculenta) w kuchni jest bardziej znana pod nazwą taro. Charakteryzuje się dużymi, ozdobnymi liśćmi. Co warto wiedzieć o uprawie kolokazji jadalnej?

Kolokazja jadalna (Colocasia esculenta)
Kolokazję jadalną (Colocasia esculenta) spotykamy w tropikalnej Azji. Fot. 123RF.com

Kolokazja jadalna (Colocasia esculenta): występowanie i wygląd rośliny

Kolokazja jadalna (Colocasia esculenta) należy do jednoliściennych bylin z rodziny obrazkowatych. Naturalnie występuje w Azji Południowo-Wschodniej, Polinezji oraz w tropikalnych lasach deszczowych. Jest uważana za jedną z najstarszych roślin uprawnych – ma ponad 10 tysięcy lat. Mimo to została opisana przez europejskich botaników dopiero w 1893 roku.

Kolokazja osiąga do 200 cm wysokości. Nie wytwarza łodyg. Bezpośrednio z bulwy wyrastają sercowato-strzałkowate, ogromne liście o długości od 20 do 120 cm. Kolokazja wytwarza do ośmiu kwiatostanów. Kwitnie na żółto. Wydaje kwiaty o lancetowatym kształcie o długości od 10 do ponad 50 cm. Podziemna, podłużno-jajowata lub kulista bulwa osiąga od 2 do 70 cm średnicy i wagę do 4 kg. Jest ona brązowa i poprzecznie prążkowana.

Wymagania i uprawa kolokazji jadalnej

Kolokazja jadalna lubi półcieniste, ale jednocześnie ciepłe stanowiska i nie toleruje bezpośredniego nasłonecznienia. Preferuje rozproszone światło. Dobrze rośnie na glebach lekko kwaśnych, żyznych i przepuszczalnych. Podłoże powinno mieć pH 5,5-6,5. Uprawa kolokazji jadalnej w doniczce wymaga podsypania dna doniczki warstwy kamieni, które będą obciążać doniczkę i będą pełnić rolę drenażu. Roślina wymaga też zmieszania ziemi ze żwirem lub piaskiem rzecznym. Roślina wymaga podlewania dużą ilością wody.

Taro najłatwiej zacząć uprawiać z bulw. Większe można podzielić. Sadzimy je oczkiem do góry. Roślina dość szybko rośnie. Gdy korzenie wypełnią doniczkę, należy przesadzić roślinę do większej. Taro jest wrażliwe na mróz. Uprawa w doniczce zimą wymaga stałej temperatury 16 stopni Celsjusza. Kolokazję można też uprawiać w gruncie, w pobliżu źródła wody (np. stawu).

Rośnie od maja do września. Potem należy przesadzić ją do doniczki. Można też zostawić roślinę w gruncie do pierwszych przymrozków, a następnie ściąć liście, wyjąć bulwę, obmyć ją, zaprawić środkiem grzybobójczym i przechować do wczesnej wiosny w temperaturze 10-13 stopni Celsjusza, a następnie posadzić w świeżej ziemi.

Zastosowanie kolokazji jadalnej

Do jedzenia nadaje się zarówno bulwa, jak i liście rośliny. Liście można przyrządzać jak szpinak (dusić, jeść na surowo lub gotować). Bulwy natomiast można wykorzystywać podobnie jak ziemniaki. Używa się ich ponadto do produkcji skrobi, mąki i do słodkich deserów. Za sprawą swoich wielkich, dekoracyjnych liści, w domach i ogrodach kolokazja jest również rośliną ozdobną.

Choroby i szkodniki kolokazji jadalnej

Kolokazja jadalna bywa atakowana przez przędziorki, a niekiedy też mączliki.

Stanowisko: Półcieniste, słoneczne

Wilgotność: Podłoże wilgotne

Roślina ozdobna z: Liście

Podlewanie: Obfite

Wysokość: -

Pokrój: Wzniesiony

Termin kwitnienia: -

Zimozielone: -

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Kolokazja jadalna (Colocasia esculenta)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.