Liściaste

Szparag pierzasty (Asparagus setaceus)

Szparag pierzasty, ze względu na swój oryginalny pokrój i pędy, w wielu krajach jest uprawiany jako roślina ozdobna. Co warto wiedzieć o jego uprawie?

Szparag pierzasty (Asparagus setaceus). Fot. 123RF.com

Szparag pierzasty: występowanie i wygląd rośliny

Szparag pierzasty pochodzi z Afryki Południowej. Roślina pochodzi z rodziny liliowatych. Osiąga w naturze do 3 m wysokości. W doniczce zwykle dorasta do 50-70 cm. Szparag pierzasty tworzy sztywne, początkowo wzniesione do góry, a następnie zwisające jasnozielone pędy porośnięte igiełkowatymi gałęziakami (łodygami przybierającymi wygląd liści). Tworzą one dekoracyjną, półprzezroczystą, ażurową i delikatną „mgiełkę” o parasolowatym pokroju. Szparag pierzasty może zakwitnąć w doniczce, wydając białe kwiaty, z których następnie rozwijają się czerwone i trujące jagody. 

Wymagania i uprawa szparaga pierzastego

Uprawa szparaga pierzastego w naszym klimacie odbywa się zwykle w doniczkach. Roślina lubi wilgoć i jest przystosowana dzięki specjalnym bulwom magazynującym wodę do krótkotrwałego braku wody, ale lubi wilgoć. Nie toleruje jednak ani przesuszenia, ani przelania. Lubi wilgotne powietrze, dlatego należy ją regularnie zraszać. Z tego względu świetnie będzie rosnąć w łazience z dużą ilością światła słonecznego. Bezpośrednie, zbyt intensywne nasłonecznienie powoduje, że roślina żółknie, a jej gałęziaki zaczynają opadać. Optymalną temperaturą dla wzrostu szparaga pierzastego jest 12-18 st. C w lecie i ok. 8 st. C w zimie.  

Wymagania szparaga pospolitego są stosunkowo niewielkie. Najbardziej lubi stanowiska w rozproszonym słońcu lub półcieniu oraz lekko wilgotne podłoże. Chętnie rośnie w uniwersalnej ziemi do roślin doniczkowych, warto jednak dla optymalnego wzrostu rośliny wzbogacić podłoże porcją gliniastej ziemi i piasku. W okresie wegetacji (marzec-wrzesień) co 2 tygodnie wymaga nawożenia rozcieńczonym w wodzie nawozem do roślin zielonych.

Zastosowanie i pielęgnacja szparaga pierzastego

Szparag pierzasty jest rośliną dekoracyjną, często wykorzystywaną również w bukieciarstwie ze względu na swój delikatny wygląd i rozłożysty, efektowny pokrój. Starsze, kilkuletnie rośliny po kilku latach często tracą ładny wygląd. Wówczas wiosną należy podciąć mocno wszystkie pędy i w okresie regeneracji intensywnie podlewać roślinę. Jesienią i zimą pielęgnację należy ograniczyć do minimum – zaprzestać nawożenia, przenieść doniczkę do chłodnego pomieszczenia (do 15 st. C) i ograniczyć podlewanie.

Stanowisko: Półcieniste

Wilgotność: Podłoże wilgotne

Roślina ozdobna z: Liście

Podlewanie: Obfite

Wysokość: 0,5m- 1m, 2-3m

Pokrój: Krzewiasty

Termin kwitnienia: -

Zimozielone: -

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Polecane porady ogrodnicze

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Szparag pierzasty (Asparagus setaceus)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.