Apteka w ogrodzie: Lilak pospolity

Data publikacji: 2018-05-18 12:00:00

Mało kto wie, że z białych i fioletowych kwiatów lilaka można przyrządzać herbatki o lekko kwiatowym posmaku. Co ciekawe, medycyna ludowa wykorzystywała liście tej rosliny do sporządzania maści o działaniu przeciwbólowym i przyspieszającym gojenie ran.

Apteka w ogrodzie: Lilak pospolity

Lilak pospolity /Syringa vulgaris/ zwany potocznie "bzem" to naprawdę cudowna roślina. Oprócz niewątpliwych walorów ozdobnych posiada również właściwości lecznicze. Jego kwiaty, liście, kora a nawet owoce stanowią surowiec leczniczy. Zamiast kupować drogie płyny do płukania jamy ustnej, często produkowane na bazie alkoholu i zawierające szereg innych niebezpiecznych substancji, warto przyrządzić sobie samodzielnie płyn z bzu. Nie dość, że skuteczny, to tani, naturalny i bezpieczny.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Stosowany wewnętrznie: działa przeciwzapalnie, przeciwgorączkowo, przeciwkaszlowo i moczopędnie, oczyszcza krew oraz odtruwa, do tego wspomaga odporność organizmu, ochrania miąższ wątroby i ją oczyszcza. Lilak zapobiega i wspomaga walkę z pasożytami oraz grzybami. Będzie także przydatny w chorobach reumatycznych.

Stosowany zewnętrznie: odkaża skórę oraz błony śluzowe, wspomaga regenerację oraz działa antyseptycznie.

Lilaka  można stosować wewnętrznie i zewnętrznie przy problemach skórnych.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Jak stosować lilak pospolity?
Na surowo lilak jest gorzkawy i niesmaczny, dlatego najlepszą formą spożywania tej rośliny są napary, odwary, wyciągi wodne i wodno-alkoholowe. Pamiętajmy, aby surowiec zbierać w rejonach czystych ekologicznie, nie narażonych na smog i inne cywilizacyjne trucizny. Suszymy w cieniu, w przewiewnym miejscu.


Jak przyrządzić napar z lilaka pospolitego?
Napar przyrządza się z liści, kwiatów oraz gałązek. 1 łyżkę surowca wystarczy zalać 1 szklanką wrzącej wody i parzyć pod przykryciem ok 10 minut. Pić 2-4 razy dziennie po 1 szklance.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Jak przyrządzić odwar z kory  lilaka pospolitego?
1 łyżkę kory zalewamy szklanką wody i gotujemy ok 10 minut. Odstawiamy na 30 minut. Pić po 100 ml do 4 razy dziennie.

Odwar i napar można stosować również zewnętrznie jako płukanki, do irygacji, okładów czy przemywania zmienionych miejsc np. z trądzikiem różowatym, wypryskami, wrzodami, oczu z zapaleniem spojówek, przy workach i cieniach pod oczami, dla poprawy elastyczności skóry, do lewatyw czy płukania jamy ustnej.

Deccoria.pl
Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przecytaj również: Krzew miesiąca: bez, czyli lilak. Jak go pielęgnować?

Apteka w ogrodzie: orzech włoski

Apteka w ogrodzie: czarny bez

Apteka w ogrodzie: babka lancetowata

Apteka w ogrodzie: bez czarny

Apteka w ogrodzie: ostopest plamisty

Apteka w ogrodzie: czosnek

Apteka w ogrodzie: oregano

Apteka w ogrodzie: przywrotnik pospolity

Suma punktów: 0

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)
Brak komentarzy