Spis treści:
- Hosty, funkie - odmiany
- Jak uprawiać hosty?
- Co posadzić obok funkii?
- Kompozycje z funkii. Zobacz zdjęcia
Hosty, funkie - odmiany
Niesamowita mnogość odmian funkii to gratka dla fanów tego gatunku. Do rodzaju Hosta należy około 40 gatunków botanicznych i ponad 1000 odmian. Funkie różnią się wielkością, począwszy od miniaturowych odmian, które świetnie radzą sobie w szczelinach skalnych oraz zacienionych zakątkach ogrodu i w pojemnikach, a skończywszy na egzemplarzach gigantach tj. Hosta sieboldiana, której już jedna sztuka wystarczy, aby przykryć ponad 1,5 mkw. powierzchni rabaty. Poszczególne gatunki i odmiany różnią się pomiędzy sobą również kształtem i kolorystyką liści. Są odmiany o liściach białych, sinoniebieskich (żółtozielonych i ciemnozielonych, pstrych i pasiastych).
Niektóre gatunki i odmiany host oprócz efektorwnych liści, mają również piękne kwiaty. Okres kwitnienia przy;pda na lato i jesień (VII-IX). Do ciekawych, pięknie wkitnących hos zalicza się: Blue Cadet', 'Carrie Ann', 'Gold Regal', 'Golden Tiara', 'Halycyon', 'Love Pat', 'Pacific Blue Edger' oraz Hosta ventricosa, Hosta venusta, Hosta plantaginea 'Grandiflora'.
Przeczytaj również: To niezwykle urokliwa i łatwa w uprawie bylina. Jak dbać o funkie w ogrodzie?
Jak uprawiać hosty?
Odpowiednie stanowisko jest kluczem do sukcesu w uprawie funkii. Hosty są mało wymagające, bardzo wytrzymałe i żywotne. Jednak zdarza się, że niektórzy mogą mieć problemy z ich uprawą. Aby hosta rosła bujnie, nie sprawiała problemów i była rośliną bezobsługową, należy przestrzegać kilku prostych zasad.
- Sadzenie
Hosty stosunkowo powoli się przyjmują. Ukorzeniają się na dobre dopiero po 4-5 sezonach, aby przyśpieszyć ten proces, przed posadzeniem, warto dodać do gleby dużą ilość grubego piasku i kompostu ogrodowego.
- Stanowisko
Uprawiamy je w cieniu lub półcieniu, ale dobrze również radzą sobie w miejscach nasłonecznionych, jeśli tylko gleba będzie odpowiednio wilgotna. Jeśli zależy nam na zachowaniu dwubarwności liści, odmian o pstrych i wzorzystych liściach lepiej nie sadzić w bardzo głębokim cieniu. W przeciwnym razie liście zrobią się po prostu zielone.
- Ziemia
Gleba powinna być raczej wilgotna, żyzna i zwięzła. Zadbajmy o obojętny lub lekko kwaśny odczyn podłoża (wtedy ich liście są pięknie i intensywnie wybarwione). Dobrze, jeśli jest głęboko uprawiona.
- Podlewanie
W okresie suszy należy pamiętać o ich regularnym i intensywnym podlewaniu, najbardziej odporne na przesuszenia są odmiany o sinoniebieskich liściach. Ściółkowanie, pomaga utrzymać w glebie wilgoć i zapobiega rozwojowi chwastów.
- Nawożenie
Nienawożone hosty słabiej rosną, a ich liście są gorzej wybarwione i drobniejsze. Funkie kochają nawozy organiczne, ale pamiętajmy o tym, że nowo posadzone egzemplarze są wrażliwe na przenawożenie, które może doprowadzić do ich obumarcia. Ponieważ funkia preferuje kwaśne podłoże, najlepiej stosować preparaty do roślin iglastych (kwasolubnych) lub rododendronów i hortensji. Można też zastosować po siarczan amonu.
By liście funkii pięknie się wybarwiały, warto zakwasić jej ziemię. Jedna metod jest zakwaszenie ziemi ocetm. Wystarczy rozcieńczyć ocet z wodą w proporcji 1:8, a następnie rozprowadzić roztwór bezpośrednio do ziemi. Warto zrobić to przynajmniej 2 tygodnie przed posadzeniem host.
Inną prostą i bezpieczną matodą, by liście fukji miały żywe barwy, jest podlewanie jej wodą z kwaskiem cytrynowym. Można również użyć kwasu szczawiowego. Jak zrobić domową mieszankę? Wystarczy rozcieńczyć 1,5-2 łyżki kwasku cytrynowego w 10 litrach wody i podlać funkie. Wysyarczy to zrobić raz w miesiącu.
- Rozmnażanie
Hosty można z łatwością rozmnożyć, wykonuje się to na wiosnę przez podział karpy. Wystarczy ją wykopać i podzielić na mniejsze sadzonki.
- Przycinanie
Funkie nie nie wymagają specjalnego cięcia. Dobra praktyką jest wycinanie przekwitłych kwiatostanów lub usuwanie martwych liści. Moga one posłużyć jako nawóz do innych roślin w ogrodzie, warunek jest jeden - muszą być zdrowe.
- Choroby i szkodniki
Funkia jest rośliną raczej odporną na choroby i szkodniki, co nie oznacza, jest jest od nich wolna. Najwiekszą zmorą host są ślimaki ślimaki i opuchlaki. To najwięksi wrogowie funkii, którzy w kilka dni potrafią wyjeść ogromne dziury w blaszce liściowej.
Jedną z nielicznych chorów, jaka atakuje hosty HVX – hosta virus X. Wirus ten powoduje zacieki na liściach, przebarwienia, wgłębienia czy plamki. Jedynym ratunkiem jest usunięcie zainfekowanej rośliny.
Przeczytaj również: Ślimaki już zaczęły żerować na liściach funkii? Sprawdź, jak w naturalny sposób chronić hosty przed ślimakami
Co posadzić obok funkii?
W towarzystwie hostów ciekawie wyglądać będą byliny takie jak: kocimiętka, żurawki, języczki, jasnoty, bodziszki, rodgersje kasztanowcolistne. Na stanowiskach bardziej słonecznych funkie stworzą piękne kompozycje z trawami ozdobnymi. Funkie podkreślą urok i ukryją przed okiem mniej atrakcyjne, dolne partie azalii i różaneczników.
Kompozycje z funkii. Zobacz zdjęcia
Przeczytaj również: Nawożenie winorośli latem. Organiczne przepisy na duże i słodkie winogrona