Porady ogrodnicze

Rewolucyjny sposób na krety i nornice. Wystarczy, że podrzucisz im do kopca lub nory

Krety i nornice potrafią wyrządzić wiele szkód w ogrodzie. Na szczęście istnieją zarówno chemiczne, jak i domowe sposoby na pozbycie się ich z ogrodu. Jednym z nich jest zepsuty ser pleśniowy czy jogurt. W jaki sposób może pomóc ci to w walce z kretami i nornicami? Poznaj 7 niezawodnych sposobów na te popularne szkodniki.  

Rewolucyjny sposób na krety i nornice. Wystarczy, że podrzucisz im do kopca lub nory
Nornice i krety to największe szkodniki w ogrodzie. Niszczą trawnik, podgryzają korzenie roślin. Możesz się ich pozbyć w humanitarny sposób. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Krety i nornice w ogrodzie - utrapienie ogrodnika 

Krety i nornice są częstymi szkodnikami w przydomowych ogrodach i na działkach rekreacyjnych. Oba mogą doprowadzić do zniszczeń, które odbiją się na estetyce ogrodu, a także plonach hodowanych w nich roślin.  

Krety żywią się owadami, chrząszczami, larwami i dżdżownicami. Drążą jednak pod ziemią rozbudowaną sieć tuneli. W czasie kopania swoimi mocnymi przednimi odnóżami wyposażonymi w pazury mogą uszkodzić części podziemne roślin i spowodować ich obumieranie. To jednak nie wszystko. Krety usypują dość spore kopce u wejścia do swoich tuneli, które mocno odbijają się na estetyce ogrodu.

Obecność kretów w ogrodzie łatwo rozpoznasz po kopcach na trawniku czy pomiędzy rabatami. Fot. Andrii Chagovets/CanvaPro

Nornice z kolei są znacznie mniejszymi gryzoniami, które żywią się roślinami i owocami. Szczególnie upodobały sobie korzenie roślin, młode pędy roślin, a nawet korę młodych drzew owocowych. Ich żerowanie w ogrodzie może szybko doprowadzić do obumierania roślin i zmniejszenia plonów. Nornice również drążą podziemne tunele, jednak nie usypują kopców jak krety. W zamian zostawiają niewielkie otwory w ziemi.  

Przeczytaj także: Zrób już teraz, na wiosnę nie będzie problemu z kretami i nornicami

Jak rozpoznać, że nornica jest w ogrodzie? 

Obecność kretów w ogrodzie łatwo rozpoznasz po charakterystycznych kopcach usypanych na trawniku czy pomiędzy rabatami. Jak jednak rozpoznać obecność nornicy? W ogrodzie zaatakowanym przez te szkodniki zauważysz, że rośliny zaczynają usychać, a ich liście żółknąć. Z kolei plony będą znacznie mniejsze, o ile w ogóle krzewy zaczną owocować. Wszystko to będzie spowodowane podgryzaniem przez nornice korzeni roślin, które pod wpływem ograniczonych możliwości pozyskiwania wody i składników pokarmowych z ziemi zaczną głodować i obumierać.

Charakterystyczne dziury w ziemi to znak, że w ogrodzie jest nornica. Fot.tunatura/CanvaPro

Żerowanie nornic możesz rozpoznać także na młodych drzewkach owocowych. Ich kora w dolnej części pnia będzie poogryzana. Nornice mogą obgryzać także młode pędy i liście roślin. Uwielbiają również wszelkie nasiona warzyw i owoców. Możesz je zauważyć zebrane w gniazdach, które zakładają w spróchniałych drzewach lub wśród wystających korzeni drzew.  

Przeczytaj także: Nornice niszczą ogród, podgryzają uprawy? Włóż to do dołków w ziemi, a szybko się wyniosą

Jak skutecznie pozbyć się kreta lub nornicy z ogrodu? 

Istnieje wiele sposobów na krety i nornice. Warto wypróbować kilka z nich, aby mieć pewność, że szkodniki na stałe opuszczą twój ogród. Na początek znajdź tunel, w którym obecnie porusza się szkodnik. Można to zrobić poprzez zasypanie kopców lub dziur ziemią. Po kilku dniach zobacz, które z nich zostały ponownie odsłonięte przez szkodnika.  

Wiedząc, gdzie przebywa szkodnik, możesz wypróbować jeden z 7 sposobów na krety i nornice. 

  1. Śmierdzące produkty np. zepsuty ser pleśniowy, zepsuty jogurt – krety i nornice są bardzo wrażliwe na zapachy, ponieważ to głównie tym zmysłem kierują się podczas nawigacji pod ziemią. Z tego powodu drażniące zapachy mogą skutecznie wypłoszyć je z twojego ogrodu. Wystarczy wymienione produkty włożyć do tunelu.

  2. Pieprz cayenne – ostra papryka również może pomóc w pozbyciu się problemu z kretami i nornicami. Wystarczy wsypać do tunelu lub wymieszać z wodą i spryskać nim tunel oraz trawnik. Dobrze działa także mieszanina ostrej papryki, czosnku, wody, mydła i oleju roślinnego.

  3. Domowe zwierzęta – zwłaszcza koty mogą być skuteczne w walce z kretami i nornicami. W końcu to urodzeni łowcy. Czasami wystarczy jedynie zapach kota, aby krety i nornice w mig opuściły twój ogród. Warto zatem wypuszczać swojego pupila do ogrodu jak najczęściej.

  4. Hałas - drugim zmysłem, którym kierują się krety i nornice podczas nawigacji w tunelach, jest słuch. Z tego powodu są także wrażliwe na wszelkie hałasy. Warto włożyć do tunelu mały głośnik, który będzie generował hałas lub stworzyć własne konstrukcje z plastikowych butelek, które potrącane przez wiatr będą hałasować i odstraszać szkodniki.

  5. Oleje roślinne - niektóre oleje również są skuteczne w walce z kretami i nornicami. Warto wykorzystać przede wszystkim olej neem czy olej rycynowy. Należy je wymieszać z wodą i spryskać nimi tunele i trawniki. Olej neem działa przeciwko pędrakom i larwom, które są głównym pożywieniem kretów.

  6. Rośliny odstraszające szkodniki – do roślin, których nie lubią krety i nornice należą przede wszystkim: aksamitka, bazylia pospolita, czosnek, rącznik pospolity, wilczomlecz groszkowy czy czarny bez. Rośliny te kwitnąc, wydzielają ostre zapachy, które odstraszają szkodniki.

  7. Pułapki i bariery – możesz w swoim ogrodzie zastosować także różnego rodzaju pułapki na myszy, które świetnie sprawdzą się na krety, jeśli włożysz do nich odpowiednią przynętę. Podczas zakładania grządek czy trawników, warto także zastosować specjalne siatki przeciwko kretom, które uniemożliwiają im przejście i wykopanie kopca na powierzchni.

Oto 7 niezawodnych i domowych sposobów na krety i nornice. Wszystkie są bezpieczne dla roślin i zwierząt domowych. Masz do wyboru także chemiczne środki przeciwko kretom i nornicom. Z ich stosowaniem warto jednak wstrzymać się, ponieważ nie działają dobrze zarówno na rośliny w ogrodzie, jak i mogą stanowić poważne zagrożenie dla zwierząt czy dzieci bawiących się w ogrodzie. 

Źródło: Deccoria.pl 

Przeczytaj również: 

Krety i nornice szybko wyniosą się z ogrodu. Rzadko stosowany, ale bardzo skuteczny sposób

Opuchlaki na rododendronie. Jak rozpoznać i pozbyć się szkodników?

Jak zrobić pułapkę na turkucia? Doświadczony ogrodnik podrzuca sprytny patent

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.