Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak zrobić pułapkę na turkucia? Doświadczony ogrodnik podrzuca sprytny patent

Turkuć podjadek to jeden z najbardziej kłopotliwych szkodników, który potrafi wyrządzić w ogrodzie naprawdę dusze szkody. Jego wygląd często budzi strach i obrzydzenie, gdyż przypomina krzyżówkę kreta i świerszcza. Co więcej, jest niebezpieczny nie tylko dla roślin, ale również dla ludzi. Pozbycie się turkucia podjadka nie jest łatwe, ponieważ nie wymyślono jeszcze żadnego środka chemicznego, który zwalczyłby skutecznie tego szkodnika. Nie jest to jednak niemożliwe. Doświadczony ogrodnik zdradza sprytny trik na pozbycie się tych nieproszonych gości.     

Jak zrobić pułapkę na turkucia? Doświadczony ogrodnik podrzuca sprytny patent
Poznaj sprawdzony patent na pozbycie się turkucia podjadka z ogrodu. Fot.123RF.com

Spis treści:

Kiedy turkucie są najbardziej aktywne?

Turkuć podjadek to jeden z największych owadów występujący w ogrodach i na działkach. Może mierzyć ponad 6 cm długości, a wygląd tego szkodnika często budzi niepokój. Jego ciało i ogólna struktura przypominają nieco świerszcza. Większość swojego życia spędza pod ziemią, dlatego jest też kojarzony z kretem. Turkuć podjadek żyje około czterech lat. Aktywność tego szkodnika przypada głównie na wiosnę. Wychodzą wtedy ze swoich podziemnych kryjówek w poszukiwaniu partnerów i partnerek. Na wiosnę rozpoczynają też budowę gniazda, gdzie samice składają jaja.      

Gdzie najczęściej można spotkać turkucia podjadka? Występuje w ogrodach, na działkach, na polach czy w lasach, gdzie pod ziemią drąży tunele. Owad ten lubi środowiska wilgotne, dlatego często trzyma się w pobliżu zbiorników wodnych. Zazwyczaj wybiera tereny podmokłe, preferuje torfowiska i bagna. Mimo to nie pogardzi też dobrze nawożonym trawnikiem czy rabatami kwiatowymi.   

turkuć podjadek Turkuć podjadek uszkadza korzenie, kłącza lub bulwy większości roślin uprawnych. Fot.123RF.com

Jakie szkody robi turkuć?

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że turkuć podjadek jest pożytecznym owadem, gdyż spulchnia glebę, napowietrza ją, a także zjada ślimaki, pędraki i drutowce. Występując pojedynczo, nie powoduje znacznych szkód. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy jego liczebność osiąga większe rozmiary. Drążąc się swoje korytarze, uszkadzają system korzeniowy roślin. Podjadają też kłącza i bulwy, wygryzając w nich charakterystyczne dziury. W ten sposób doprowadzają do więdnięcia roślin, a nawet do ich całkowitego obumarcia. Warto też wiedzieć, że turkuć podjadek może ugryźć człowieka. Chociaż nie jest owadem jadowitym, jego ukąszenie może być bolesne. Bytując w ziemi, może też być nosicielem tężca.       

Jak zrobić pułapkę na turkucia?

Walka z turkuciem podjadkiem nie należy do łatwych. Chociaż istnieje wiele sposobów na zwalczanie tego szkodnika, nie zawsze przynoszą one zadowalające efekty. Skutecznym sposobem na pozbycie się turkucia są pułapki. Doświadczony ogrodnik z kanału Zielone Pogotowie na YouTube zdradza sprawdzony patent, który pomoże pozbyć się turkuci z ogrodu.

W tym celu potrzebne będą deski (o szerokości minimum 25 cm i długości około 0,5 m). Wystarczy rozłożyć płyty drewniane w miejscach, gdzie zauważymy ślady bytności szkodnika tak, aby szczelnie przylegały do ziemi. Warto też zadbać, aby pod deską zawsze było wilgotno. Po tygodniu lub dwóch na powierzchni płyt możemy zauważyć charakterystyczne kanały. Wówczas należy odchylić deski, złapać szkodniki, a następnie się ich pozbyć. Dzięki temu z łatwością pozbędziemy się turkucia podjadka z naszego ogrodu.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Choroby kory drzew owocowych. Rozpoznanie i sposoby zwalczania

Skąd brać składniki na kompost i ziemię kompostową? 10 najlepszych darmowych propozycji

Nowy szkodnik na iglakach. Atakuje tuje, cisy i jałowce, gałęzie usychają

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.