Spis treści:
Ziemia z kretowiska – naturalny skarb
Większość z nas z przerażeniem patrzy, jak na terenie ogrodu pojawiają się ślady bytowania kreta i za wszelką cenę pragnie się go pozbyć. Warto jednak docenić to pracowite stworzenie, ponieważ podczas poszukiwania pożywienia robi dla nas coś niezwykle pożytecznego. Nie każdy wie, że ziemia z kretowiska to naturalny skarb! Jest czysta, ponieważ pochodzi z głębszych warstw pod powierzchnią, dzięki czemu jest pozbawiona szkodliwych zanieczyszczeń z powietrza.
Stare polskie powiedzenie mówi, że krety pojawiają się tam, gdzie gleba jest żyzna. Wynika to przede wszystkim z faktu, że żywią się one dżdżownicami, które z kolei są obecne w miejscach, gdzie są zielone resztki organiczne i próchnica. Ziemia wydobyta na powierzchnię przez kreta ma bardzo ważną zaletę – zawiera więcej mikroelementów i innych składników odżywczych niż uniwersalne podłoże zakupione w sklepie ogrodniczym. Ziemia z kretowiska jest bogatsza przede wszystkim w wapń oraz fosfor. Dzieje się tak, ponieważ składniki, jakie rozrzucamy podczas nawożenia ogrodu, wnikają głęboko w podłoże. Ponadto ziemia z kopczyków jest bardzo dobrze napowietrzona i spulchniona, do czego kret przyczynia się podczas kopania długich korytarzy.
Kret w ogrodzie może być naszym sprzymierzeńcem. Fot. CanvaPro
Przeczytaj również: Błyskawicznie pozbędziesz się turkucia z ogrodu. Ogrodnicy przetestowali te sposoby - działają
Do czego wykorzystać ziemię z kopców kreta?
Warto sobie uświadomić, że kret może stać się naszym największym sprzymierzeńcem. Jest zwierzątkiem wykonującym dla nas dobrą robotę. Nie tylko dostarcza nam żyzną, wolną od zanieczyszczeń i spulchnioną ziemię w postaci kretowisk, ale także pomaga w pozbyciu się rozmaitych szkodników. Kret jest żarłocznym ssakiem umiejącym zjeść w ciągu doby ilość pokarmu równą swojemu ciężarowi. Ma aż 44 zęby, dzięki którym jest w stanie posilić się nawet małymi gryzoniami, np. nornicami i myszami. Nie pogardzi również turkuciem podjadkiem, drutowcami, ślimakami, pędrakami oraz larwami koziułek.
Krety ograniczając liczebność szkodników w ogrodzie, tworzą kretowiska, które wielu działkowców przyprawiają o ból głowy. Zamiast narzekać na skutki działalności tych zwierząt, warto przygotować wiadro i łopatkę, by jak najszybciej pozyskać ziemię ze świeżo usypanych kopców. Zastanawiasz się, do czego możemy ją wykorzystać?
- Ziemia z kopców kreta jest najlepsza do kwiatów doniczkowych. Nie musimy jej w żaden sposób odkażać, ponieważ jest sterylna – pozbawiona chorobotwórczych patogenów. Nie zawiera także innych zanieczyszczeń z powietrza. Co więcej, takiego podłoża nie trzeba dodatkowo nawozić, gdyż jest żyzne, bogate zwłaszcza w wapń oraz fosfor;
- Gleba z kopczyków świetnie sprawdza się podczas produkcji wiosennych rozsad kwiatów, roślin ozdobnych, warzyw i ziół;
- Ziemia z kretowisk może być rozkładana na grządkach w ogrodzie. Przede wszystkim na tych stanowiskach, gdzie chcemy, aby gleba była bardziej żyzna i spulchniona.
Możemy starać się różnymi sposobami pozbyć się kreta ze swojego ogrodu – traktując go jak zwykłego szkodnika – lub spróbować go docenić. Choć dla wielu ogrodników taka przyjaźń może okazać się dość trudna, warto nauczyć się tolerować obecność tego zwierzątka na własnej działce. Możemy zobaczyć w nim swego sprzymierzeńca i skorzystać z cennej ziemi z kopców, którą nam zapewnia.
Źródło: deccoria.pl
Artykuł zaktualizowany. Po raz pierwszy ukazał się 27.07.2017 roku.
Przeczytaj również:
Jak skutecznie zabezpieczyć ogród przed kleszczami? Posadź te rośliny, zrób naturalne opryski
Jak pozbyć się pędraków z ogrodu? Sprawdzone metody ogrodników na szkodniki
Emulsja czosnkowa na wiosenne mszyce. Spryskaj, szkodniki same pospadają