Urządzanie wnętrz

Wnętrze w stylu chalet – jak je urządzić?

Styl chalet przywędrował do nas z gór Szwajcarii i Francji. Nawiązuje do ciepłych, rustykalnych wnętrz górskich domków wypoczynkowych, które z kolei wzorowane są na dawnych chatach alpejskich pasterzy. 

Wnętrze w stylu chalet – jak je urządzić?

fot. Unsplash.com

W tym pierwotnym wydaniu styl chalet to naturalność i prostota, a nawet surowość, chociaż w przypadku ekskluzywnych kurortów górskich, ewoluuje w kierunku luksusowej aranżacji rustykalnej. Jednak w obu tych przypadkach, styl chalet to przede wszystkim drewno, skóry, miękkie tkaniny i płonący kominek, przy którym można się relaksować z książką i filiżanką gorącej czekolady, gdy za oknem pada śnieg. Nie bójmy się zatem, że silne nawiązanie do natury, prezentowane przez ten styl, pozbawi nasz dom przytulności.

Naturalne materiały

Podstawowym materiałem w stylu chalet jest drewno. Domy, w których króluje ta aranżacja, są drewnianymi parterowymi, bądź piętrowymi konstrukcjami o spadzistych dachach, a także przestronnych tarasach i balkonach. Charakterystyczne dla tego stylu są odkryte elementy konstrukcyjne (słupy i belki pod sufitem), ale nie znaczy to, że mieszkając w bloku, skazani jesteśmy na porażkę aranżacyjną.

Drewno w stylu chalet występuje na ścianach, podłogach, a także w postaci mebli i dodatków. Wybierając je, starajmy się stawiać na ciepłe odcienie (np. dąb) z wyraźnym usłojeniem. Dobrym pomysłem będzie drewno z odzysku, o nieregularnych kształtach i ze śladami po sękach. Elementy drewniane będą się efektownie łączyć z kamieniem - ten materiał również możemy wykorzystać na ścianie lub podłodze. Popularnym kamieniem wykończeniowym jest piaskowiec. Występuje on głównie w kolorach ziemi, które podkreślają surowość stylu chalet: bieli, żółci, beżach i brązach. Nieregularny kształt płytek z piaskowca doskonale dostosuje się do drewna w postarzanym stylu.

fot. Unsplash.com

Kolorystyka stylu chalet

Kolory chalet nawiązują do dzikiej, pierwotnej natury - pokrytych śniegiem stoków, zalesionych dolin i skał. Paleta barw w tej aranżacji skupia się głównie na bieli, brązach, beżach oraz przygaszonej zieleni i ciepłej szarości. Odcienie czekolady, cynamonu i kakao będą się świetnie komponować z drewnem i kamieniem, dając wrażenie przytulności i domowego ciepła. Zwolennicy bardziej wyrazistych barw, mogą się zdecydować na żółcie, szmaragdy i rudości.

Zieleń to ważny element stylu chalet - zarówno ciemna, iglasta, jak również jasna, soczysta, kojarząca się z górską łąką. Można ją przemycić w narzutach, obiciach mebli, zasłonach, a także w postaci roślinnych grafik na ścianie. Ciekawym pomysłem jest przełamanie skalnej szarości wrzosem lub lawendą. Skromna, naturalna kolorystyka w połączeniu z królującym we wnętrzu drewnem, może budzić skojarzenia ze stylem skandynawskim, ale chalet nie jest tak chłodny i minimalistyczny, jak jego skandynawski kuzyn. Odpowiada za to właśnie przeważający udział ciepłych, nasyconych kolorów.

fot. Unsplash.com

Meble w alpejskim stylu

Umeblowanie w stylu chalet będzie obejmować głównie sprzęty wykonane z litego drewna, bardzo często w stanie surowym. W jadalni najlepiej zaprezentuje się masywny, dębowy stół z wyraźnym usłojeniem blatu. Do niego z łatwością dopasujemy krzesła w tym samym odcieniu - mogą być proste, surowe, lub wyposażone w tapicerowane siedzisko. W salonie sprawdzą się masywne komody, szafki i regały, pozbawione zdobień i przeszkleń. Zgodne z duchem chalet będą również drewniane sofy z miękkimi poduszkami oraz ciężkie fotele z wygodnymi zagłówkami.

Charakterystyczne dla tego stylu są stoliki kawowe i taborety wykonane z równo przyciętych pniaków - dużą zaletą takiego rozwiązania jest to, że możemy je samodzielnie wykonać. Jeżeli decydujemy się wyposażyć nasze mieszkanie w wiele elementów drewnianych, postawmy raczej na jasne, na przykład sosnowe, meble - nada to lekkości naszej aranżacji. Meble z ciemnego drewna sprawdzą się natomiast idealnie w pomieszczeniach jasnych, przestronnych, z kamiennym wykończeniem. Unikniemy wtedy uczucia przytłoczenia.

fot. Unsplash.com

Dodatki chalet

Dekoracje w stylu chalet nawiązują do natury, myślistwa i pasterstwa. Bardzo charakterystycznymi dla tego trendu dodatkami są poroża zwierząt leśnych lub ich imitacje. Zamiast naturalnych, możemy zakupić rogi wykonane ze sklejki, plastiku, metalu, papieru lub gliny. Innym rozwiązaniem jest  przemycenie akcentów myśliwskich w obrazach i grafikach, przedstawiających np. sylwetki saren i niedźwiedzi w naturalnym górskim lub leśnym otoczeniu. Miękkie tkaniny o grubym splocie i futrzaste dywaniki są nieodłącznym elementem stylu chalet. Ciepłe, puszyste pledy, miękkie poduszki i narzuty z owczej wełny nadają alpejskim wnętrzom wrażenia przytulności i złagodzą surowość kamiennego wykończenia. Górski klimat podkreśla tradycyjne wzornictwo - szkocka krata, góralskie romby i zwierzęce skóry w roli dywaników, chodników i tapicerki na meblach. Aranżacja w stylu chalet daje pole do popisu wielbicielom DYI. Bardzo oryginalnymi ozdobami będą własnoręcznie wydziergane koce i serwety, wieszak do przedpokoju wykonany z konaru drzewa, czy dekoracje z mchu i szyszek.

Nastrojowe oświetlenie

Bardzo ważnym, a często jedynym źródłem oświetlenia w pasterskiej chacie było ognisko, w dzisiejszych czasach zastąpione przez kominek. Jego nastrojowy blask jest nieodłącznym elementem stylu chalet. Jeżeli nie mamy możliwości zainstalowania kominka lub biokominka, rozważmy obudowę kominkową wypełnioną światłem świec. Innym sposobem na uzyskanie kojącego, relaksującego światła jest zastosowanie lampionów i latarenek. Jeżeli wkomponujemy je w drewniane dekoracje, stworzymy niepowtarzalny, magiczny efekt. W kreowaniu nastroju klimatycznego alpejskiego domku najlepiej sprawdzi się światło rozproszone. Pojedyncze źródła światła, takie jak żyrandole, lampy i kinkiety również będą wyglądać efektownie, pod warunkiem, że zadbamy o rustykalne oprawy z drewna, bądź żelaza.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.